Ocak 12, 2007

Yeni Sprinter Türkiye pazarına tanıtıldı

Mercedes – Benz, hafif ticarisi Sprinter’ı 1.8 milyon Euro’luk bir yatırımla yeniledi.  Yenilenen Sprinter, 11 Ocak 2007 tarihinde düzenlenen basın toplantısı ile Türkiye pazarına tanıtıldı. Tanıtım toplantısına Mercedes-Benz Türk’ün Direktörler Kurulu Başkanı Jürgen Ziegler, Hafif Ticari Araç Pazarlama ve Satış Müdürü Süer Sülün ve Basın ve Halkla İlişkiler Kısım Müdürü Tülin Steinhäuser katıldı.

Mercedes – Benz Türk yöneticileri, toplantıda  Yeni Sprinter’ı zengin standartlı donanımlı, her ihtiyaca uygun seçenek sunan, ergonamik, çevreci ve güçlü dizel motorlara sahip, gelişmiş süspansiyon sistemi, güvenlik donanımları ve standart olarak sunduğu Adaptive ESP ile  üstün konfor ve güvenliği birarada sunan bir araç olarak tanımladılar.

Ayrıca geliştirilmesi için 1.8 milyon Euro’luk yatırım yapılan Mercedes – Benz Sprinter’ın farklı uzunluk, yükseklik, ağırlık, karoseri, dingil mesafesi ve motor seçenekleri sayesinde yaklaşık 1000 farklı versiyonda sunulabildiği belirtildi.

Sprinter’in çevreci ve ekonomik yeni dizel motorları ise; 88 ila 150 Bg arasında değişen 4 farklı güç seçeneği sunan 4 silindirli OM 646 CDI turbodizel motorlar. Bu motorlar partikül filtresine sahip ve Euro 3 normlarını karşılıyorlar.

Yeni Sprinter’ın; 3250, 3665 ve 4325 mm olmak üzere  3 farklı dingil mesafesi 5243’den 7343 mm’ye 4 farklı uzunluk seçeneği ve “standard”, “yüksek” ve yeni “süper yüksek” olmak üzere 3 farklı tavan seçeneği bulunuyor.

Büyük sürgülü kapısı sayesinde geniş bir yükleme alanı sunan yeni Sprinter; minibüs, panelvan ve şasi kamyonet tiplerinden oluşan zengin model yelpazesi sayesinde her türlü ihtiyaca cevap veriyor.

Sprinter Panelvan, 7.0 – 17 m3 arası yükleme alanı sunarken, araç 3.0 – 5.0 ton arası AYA ağırlık yükleme seçeneği sunuyor. Seri donanım kapsamı geliştirilen yeni Sprinter’de sürücü hava yastığı, 6 ileri vites şanzıman, geniş açı aynalar standart donanım kapsamında. Yine standart olan yeni rampa kalkış sistemi ve otomatik yanan farlar ile opsiyonel sunulan yol bilgisayarı ve dış aynalara entegre parktronik yeni Sprinter’de kullanım konforunu artıran sistemler.

Aktif ve pasif güvenlik önlemleri de yeni Sprinter’de büyük önem taşıyor. Yeni Sprinter’de yeni nesil Elektronik Dengeleme Programı  (ESP) olan ADAPTIVE ESP standart donanım kapsamında. Değişken yük ağırlığını dikkate alarak aracın ağırlık noktasını  hesaplayan bu sistem,  araç güvenliğini büyük ölçüde arttırıyor. ADAPTIVE ESP ayrıca eski Sprinter’de bulunan, BAS fren destek sistemini, ASR anti patinaj sistemini, ABS anti blokaj sistemini ve EBV elektronik güç dağıtım  fonksiyonlarını da sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir