Kasım 6, 2006

Yetkili Satıcıların Kar Marjı Sıfıra Yakın

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği OYDER'in önderliğinde vdf Otomotiv Finansmanı sponsorluğunda düzenlenen “Otomotiv Yetkili Satıcılarının Karlılığı ve Rekabetin Geleceği” paneli 3 Kasım Cuma günü gerçekleştirildi. Panel ile aynı gün “Yetkili Satıcıların Memnuniyeti ve Karlılığı” araştırması sonuçları da açıklandı.

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Taşar'ın ev sahipliğinde, Ekonomist Deniz Gökçe'nin moderatörlüğünde düzenlenen panele Rekabet Kurulu Başkanı Mustafa Parlak, CECRA (Avrupa Otomotiv Yetkili Satıcılar Federasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı Jurgen Creutzig ve Fransa Renault Yetkili Satıcılar Konsey Başkanı René Cedat da panelist olarak katıldı.

Panel kapsamında otomotiv ve finans sektörü arasındaki ilişkiyi değerlendiren bir konuşma yapan vdf Holding Genel Müdürü Kemal Ören ise, “Ekonominin itici gücü finans kurumları, otomotiv satışlarında da önemli bir rol oynamaktadır. Finans sistemin desteği ile oluşan otomotiv değer zincirinde %39 payı ile ilk olarak AR-Ge ve satış bulunurken bunu %12 pay ile satış sonrası hizmet izlemektedir. Kredi, sigorta ve filo yönetimini içeren %30'luk payı ise araç kiralama, ikinci el ve aksesuar hizmetleri takip etmektedir.” dedi. Gelişmiş ülkelerde otomotiv ve finans sektörünün el ele hizmet verdiğini sözlerine ekleyen Kemal Ören, “Türkiye henüz bu beraberliği sağlayabilmiş değil. vdf Otomotiv Finansmanı olarak amacımız otomotiv ve finans sektörünü bir araya getirerek birlikte hareket etmelerini sağlamaktır” dedi.

“Yetkili Satıcıların Memnuniyeti ve Karlılığı” araştırma sonuçlarını açıklayan OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Taşar, “Türkiye iç dinamiklerini, ekonomik göstergeleri, enflasyon vb. ülke risk primini dikkate aldığımızda; yetkili satıcı karlılıkları kabul edilebilir seviyenin altında kalmıştır.” dedi. Bunun ağırlıklı olarak distribütörün satış hedefleri ve stok baskısından kaynaklandığının altını çizdi.

“Yetkili Satıcıların Memnuniyeti ve Karlılığı” Araştırması Sonuçları:
Araştırma, Türkiye'de pazar payı en yüksek oniki markanın on dokuz ilde bulunan 50 yetkili satıcısında gerçekleştirildi. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği OYDER tarafından yaptırılan araştırma sonucunda kar marjlarının sıfıra yakın olduğuna dikkat çekildi. 25.000 YTL'ye satılan bir araç için 4 milyon USD tutarında tesis kurulduğunun ve bir araçtan 150 YTL kazanıldığının altı çizildi. Yapılan araştırma sonucunda yetkili satıcılar, araç satışlarından, servis ve yedek parça gelirlerinde kabul edilebilir kar marjlarının çok altında kalındığını ve uzun vadede bunun otomotiv sektöründe risk taşıdığını söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir