Nisan 6, 2007

Yurtiçi taşımacılığın uzmanı Volvo FM400 4×2 çekici Türkiye pazarında

Volvo Türk Ltd.,  400 Bg gücündeki D13 motorlu Volvo FM 400 4×2 çekiciyi Türkiye pazarına sunarak ürün yelpazesini daha da genişletti.

Yurtiçi taşıma operasyonları için geliştirilip, Türkiye pazarına sunulan FM 400 4×2 çekici ile ilgili olarak Volvo Kamyon Satış Müdürü Uğur İncecik: “Müşterilerimiz artık FM serisinin avantajlarından 400 beygir gücündeki motoruyla çekici segmentinde de faydalanacak. FM 400 4×2 çekicinin hedef müşteri profili yurtiçi nakliye taşıyıcıları, akaryakıt dağıtıcıları, çimento nakliyecileri, konteyner taşıyıcıları, damper dorse kullanan nakliyecilerdir. Ayrıca kabinin yataklı olması avantajı nedeniyle yakın komşu ülke operasyonlarında da rahatlıkla kullanabilir” dedi.

Turbo sıralı 6 silindir dizel motorda intercooler, elektronik motor sistemi, birim enjektörleri, üstten kam mili ve silindir başına 4 subap bulunuyor. Euro3 normlarına uygun olan motor 1450-1800 devir/dakika’da 400 Bg güç ve 1050-1400 devir/dakika’da maksimum 2000 Nm tork üretiyor.

FM 400 4×2 çekicide 14 vitesli manuel şanzıman, L2H2 yüksek ve çift yataklı Globetrotter kabin, klima, park ısıtıcısı, Volvo Motor Freni (VEB), tavan ve yan rüzgar deflektörü standart olarak, cerli arka aks, I-Shift otomatik şanzıman, PTO, çelik tampon, immobilizer, ikinci depo opsiyonel olarak sunuluyor.

Daha güçlü daha verimli
Hızlı dağıtım işlerinden ağır temizlik işlerine ve zorlu inşaat görevlerine kadar pek çok uygulamaya uygun esnek bir platforma ve modüler gövde sistemine sahip olan Volvo FM’in13 litrelik motoru D13A selefi olan D12D modelinden daha hafif ancak çok daha güçlü ve verimli. Silindir hacminin ve motor torkunun artırılması amacıyla strok uzatılmış.  Sonuçta araç çok daha iyi hızlanırken sık sık vites değiştirme gerekliliğinin ortadan kalkması sürüş özelliklerini iyileştirmekte ve yakıt tüketimini azaltmakta. Motor da daha güçlü ve daha yüksek ortalama hız ile daha düşük maliyetli sürüşe imkan tanıyor. D13 entegre silindir kapağı, üstten egsantrik, 4 supap ve elektronik olarak kontrol edilen ünite enjektörler gibi modern teknolojik özelliklere ve çok yüksek işletim güvenilirliğine sahip.

Daha konforlu
Volvo kamyon kabini sürücünün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Alçak giriş basamağı, iyi ergonomi, şık tasarım ve akıllı işlevler keyifli ve konforlu bir çalışma ortamı oluşturuyor. Kabinde çok geniş ve fazla sayıda saklama bölmesi ve gece sürüşleri için rahatlatıcı kırmızı ışık opsiyonu bulunan aydınlatma sistemi bulunuyor.

Kolay okunan göstergeler sürücünün işini kolaylaştırıyor ve kullanılan yeni yazılım ile donanım daha önce benzeri görülmemiş sayıda farklı dilde bilgi sağlıyor. Sürücü koltuğu daha konforlu bir oturma konumu ve daha iyi yan destek sağlıyor. Uyku bölmesi de konforlu. Yatakta insan vücudunun şeklini alan pocket spring sistemine sahip şilte kullanılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir