Ekim 15, 2008

Zetros; arazi ve ağır şartlar için yeni seçenek!

Unimog ilearazi ve ağır şartlarda maksimum 14 tona kadar hizmet verebilen Mercedes  Benz, Zetros ile 27 tona çıkıyor.

IAA 2008'deMercedes Benz standında tanıtılan yeni araçlardan biri olan Zetros, her çekerve burunlu tasarımı, 2 ve 3 akslı versiyonları, 18-27 ton kapasitesi ile hertür hava, yol ve iklim koşulunda hizmet vermek üzere üretildi.

Burunlu Zetros'ta öne konumlandırılanmotor, sürücü kabininin yere yakın ve düz satıhlı olmasını sağlıyor. Bununyanında motorun arkasında yer alan kabin ağırlık merkezinin yere yakın olmasınısağlıyor ve daha iyi bir yol tutuş sunuyor.

Zetros 2733 6×6 ve  Zetros 1333 4×4 konfigürasyonunda hazırlananaraçlar, Mercedes Benz Actros, Axor ve Atego ile birlikte ürün yelpazesinitamamlıyor. Zetros 4×4’lerin dingil mesafesi 4800 mm, 6×6’ların dingil mesafesiise 4750+1450 mm. İzin verilen tam yüklü ağırlık  16/18 ton ve 25/27 ton.

Zetros; içten yanmalı 6 silindirli 7.2litre hacminde 326 Bg gücünde OM 926 LA motor kullanıyor. Kompak motor1200-1600 dak/dev'de 1300 Nm tork üretiyor. OM 926 LA karayolu kullanımı ve yoldışı kullanımında da kendini defalarca kanıtlamış bir  motor.

Güç motordan akslara hidrolik olaraktahrik edilen Mercedes Benz G 131 vites kutusu ile transfer ediliyor. G 131vites kutusunda 8 ileri ve karınca vitesi bulunuyor. Tam otomatik vites kutusu2009 yılında seçenek olarak sunulacak.

Burunlu kabin kavramı

Saldırgan ön görünüme sahip radyatörızgarası ve burunlu tasarımı Zetros'u Mercedes Benz'in diğer arazitaşıtlarından ayırıyor. Zetros kabininde standart olarak üç kişi için koltuk vekullanıcı eşyaları için depolama alanı bulunuyor. Burunlu kabin tasarımınınsunduğu en büyük avantajlardan biri kabin zeminin düz olması ve kullanıcı veyolcuların kabin içinde kısıtlanmadan hareket edebilmeleri. Bir diğer önemliözellik sürücünün akslar arasında oturuyor olması, böylece motor gürültüsündenuzak sessiz bir sürüş yanında çevresel etkilerden olumsuz etkilenme durumu daminimize ediliyor.

Zetros kavramıın, temelini, kendinikanıtlamış, her çeker, yol dışı kullanım için üretilen seri üretim, Actros/Axor türevlerinin bileşenleri oluşturuyor. Söz konusu bileşenler, yeni kabinile kombine edildi. Kendini kanıtlamış ve seri üretim bileşenlerinkullanılması, küresel üretim sürecinde yer alan yedek parça ve hizmetlerdenZetros'un faydalanması anlamına geliyor.

Her çeker sürüş

Her tekerlekten çekiş en zor şartlardadahi, yüksek tutunma ve çekiş kabiliyeti sağlıyor. Her tür hava yol ve iklimşartında çalışmak üzere üretilmiş Zetros en kötü şartlarda hizmet vermek üzereüretiliyor. Doğal afet, yangın ulaşılması güç alanlara ulaşım ve/veya enerjiendüstrisinin özel şartlar içeren gereksinimlerine göre üretilen Zetros'tasürekli her çeker standart özellikler arasında yer alıyor. İki aşamalı transferkutusu 1:1.69 oranı ile şartlar zorlaştığında çekme gücünü artırıyor. Bununyanında seçilebilir mekanik diferansiyel kilidi, ön, arka ve iki aks arasındayer alıyor. Standartlar arasında yer alan bir diğer özellik ön ve arkada yeralan süper tekli lastikler. Kullanılan süper tekli lastikler yol dışıkullanımda eksra çekiş sağlıyor.

Üç akslı Zetrosta dayanıklı gezegenakslar yer alıyor. Yol dışı kullanıma uygun süspansiyon olarak da yaprak yaylarseçilmiş. Fren sisteminde ise tüm tekerleklerde tambur frenler yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir