Nisan 13, 2009

Acapet Michelin'in kamyon lastiklerini test etti; yıllık tasarruf rakamlarını belirledi

İzmir’de akaryakıt filo taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren Acapet,  Michelin’in kamyon ürün grubunda pazara sunduğu “Energy lastikleri” ile ne kadar tasarruf sağladığını ölçmek amacıyla test gerçekleştirdi. Acapet, 2 adet aynı özelliklere sahip MAN TGA 18.410 (4×2) kamyon ile gerçekleştirdiği testlerde; Michelin lastiklerini, farklı bir markanın aynı klasmandaki lastikleriyle karşılaştırdı.
 
Ortalama 28.5T. uçak yakıtı taşıyan kamyonlar, 2 ay boyunca Menemen ve Aliağa güzergahını kullanarak İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gidip geri döndüler. Teste konu olan 315/80R22.5 ebadındaki lastikler, sürücüden kaynaklanan farkları  ortadan kaldırmak adına, her iki araçta aynı sürelerde değişimli olarak kullanıldı. Test sonucunda Michelin Energy lastiklerinin, lt/100km’de yüzde 4 oranında tasarruf sağladığı tespit edildi.

Michelin Energy lastiklerinin, Yıllık ortalama yakıt tüketimi yaklaşık 2.100.000 litre olan Acapet’in  yakıt tüketimini 84 bin litre, yani yüzde 4 oranında düşürmesi öngörülüyor. Bu hesaplamalara göre, Michelin Energy lastikleri, Acapet’e yaklaşık yıllık 193.200 TL tasarruf sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir