Temmuz 25, 2006

Ashok AVIA Kamyonları İle Avrupa Pazarına Giriyor

AVIA’nın Kamyon Üretim ve Pazarlama İş Birimi’nin Hindistan’ın önde gelen ticari araç üreticilerinden Ashok Leyland’a satışına dair bir çerçeve anlaşma imzalandı. Satış işlemlerinin gerekli yasal izinlerin alınması ve bazı koşulların yerine getirilmesi sonunda tamamlanacağı anlaşma ile AVIA’nın global bir kamyon üreticisi olma fırsatı yakaladığını belirten AVIA Yönetim Kurulu Başkanı Sadun Saran, iki şirket arasındaki potansiyel sinerjinin büyük olduğunu, anlaşmanın Ashok Leyland’a Avrupa pazarına girme ve ürün yelpazesini genişletme imkanı sunarken AVIA’ya da Asya ve Afrika’daki pazarlara girme ve Ashok’un maliyet avantajları sayesinde üretim maliyetlerini düşürme imkanı sağladığını ifade etti. AVIA’nın satın almalar yoluyla büyüme planlarının bir parçası ve Avrupa pazarı için stratejik bir giriş noktası olduğunu söyleyen Ashok Leyland Genel Müdürü R. Seshasayee, bu satın alma ile aynı zamanda mevcut pazarları için kendi ürünlerini tamamlayıcı modern ve kaliteli orta tonaj kamyonları da kazanacaklarını belirtti.

Odien Group kuruluşu olan AVIA 1990’lı yıllarda özelleştirilen ve Koreli otomotiv üreticisi Daewoo tarafından satın alınmış, Daewoo’nun iflası sonrasında uzun süren bir finansal darboğaza girmişti. 2005 yılından itibaren Odien’in sermaye ve yönetim katkılarıyla büyük ölçekli bir yeniden yapılandırmadan geçen AVIA, kamyon üretim ve pazarlama ünitesi, otomotiv parka ve component üretim ünitesi ve AVIA’nın üzerinde bulunduğu endüstriyel arazinin geliştirilmesi ve yönetiminden sorumlu Emlak Ünitesi olmak üzere üç işletmeden oluşuyor.

Gelecekte pazara sunacağı bazı ticari ürünlerde de AVIA markasını kullanmayı planlayan Ashok Leyland AVIA’nın stratejik konumundan hem üretim hem de pazarlama üssü olarak faydalanmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir