Haziran 9, 2009

Başbakan Kayseride Doğalgazlı BELDE 280 seferlerini başlattı

Kayseri Belediyesi ve Kayseri Minibüscüler odası kent içi yolcu taşımacılığında yeni bir dönem başlattılar. Kayseri Özel otobüs işletmecilerinin doğal gazlı otobüs çalıştırmaya başladığı ve Kayserili  BMC tarafından üretilen doğalgazlı 12 m.'lik otobüslerin Türkiye'deki ilk  kenti oldu. BMC'nin doğal gazlı otobüsleri uzun bir süredir başta Tahran olmak üzere bazı kentlerde kullanılıyor.

Otobüslerin hizmete girişi için yapılan törene AK Parti İl Kongresi için Kayseri’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.  Törende BMC  BELDE 280 CNG otobüslereden biri  Başbakan Erdoğan tarafından kullanıldı.  Başbakanın törene katılması Kayseri ve BMC'nin işbirliği ile kent içi  yolcu taşımacılığı alanında yapılan yeniliğin önemini ortaya koydu.

Törende konuşma gerçekleştiren Erdoğan, Kayseri de “Minibüsten Otobüse Dönüşüm Projesi” çerçevesinde hizmete sunulan BMC Belde 280 Doğalgazlı Otobüslerin dizel otobüslere göre daha az hava kirliliğine neden olduğunu belirti. Doğalgazlı araçların çevreye duyarlığını vurguladı.Başbakan Erdoğan Konuşmasında “Çevreye duyarlı doğalgazlı otobüslerin Kayseri’de hizmete girmesi konusunda belediye başkanımı ve ekibini kutluyorum. Kayserimize esnafımıza hayırlı uğurlu olsun. Otobüslerin sahiplerine de Allah’tan hayırlı ve bol kazançlar dilerim” dedi. Doğalgazlı otobüse geçişin mimarı olarak gösterdiği Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Odası Başkanı Mustafa Çabucak’ı tebrik etti.

Kayseri Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Odası Başkanı Mustafa Çabucak, tören sonrası yaptığı açıklamada “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Doğalgazlı Otobüslerin hizmete girme törenine katılması, Başbakanımızın aracımızla sürüş testi yapması tüm esnafımızı onurlandırmıştır. İnşallah 10 Haziran itibariyle Kayseri halkına hizmet vermeye başlayacak olan otobüslerimizin bizlere ve Kayserimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Otobüslerin ilk etapta yaklaşık 50 adedi sefere başlayacak ve karşılığında 100 minibüsün şehiriçi ulaşımından çekilecek. Yaptığımız değişim Türkiye’ye örnek teşkil edecek” dedi.

Kayseri'De hizmete başlayan kenti içi otobüslerin satışı BMC yetkili satıcısı FSM Mustafa Demirbaş tarafından yapıldı. Yapılan satış sözleşmesi 191 otobüsü kapsıyor. 50 adedi temsil edilen otobüslerin tamamı 2009 yılı sonuna kadar hizmete girecek. Mustafa Çabucak, Dizel otobüslere oranla daha az hava kirliliğine neden oluyor. Kayseri’de şehiriçi toplu taşımada kullanılan 382 minibüs kademeli olarak ulaşımdan çekilecek her 2 minibüse karşılık 1 doğal gazlı halk otobüsü sefere başlayacak.

Satış 2009 yılının en büyük  ticari taşıt filo satışlarından biri. Satışa  İş Bankası finansal destek sağladı.

280 Bg gücünde Euro-4 motor ve otomatik şanzımanla donatılmış otobüsler, 12 metrelik CB serisi ile aynı temel özelliklere sahip. Araçlarda; araç güvenliği için arka-görüş kamerası, şoförün yolcuların çıkışını görebilmesi için orta ve arka kapılarda kamera, sıralı kalorifer, ledli arka lambalar, yapıştırma cam, şoför kabininde ek ısıtıcı, maun kaplı ön gösterge paneli bulunuyor. Avrupa standartlarına uygun son teknoloji güvenlik donanımlı otobüslerin doğalgaz tüpleri üst kısmında. Ayrıca otobüste Kayseri Belediyesi’nin ve otobüs işletmecilerinin istediği bazı özel donamlar da mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir