Aralık 17, 2007

BMC'den Orman Bakanlığı'na yeni araçlar

BMC, 172 adetlik “Yangına müdahale ve yangın söndürme aracı” ihalesi kapsamında  CER-SAN ile ürettiği araçlarının son 27 adedi 15 Aralık 2007’de Orman Bakanlığı Karaorman Deposu Kemalpaşa İşletme Şefliği'nde gerçekleştirilen törenle teslim etti. Orman Bakanı Veysel Eroğlu İzmir Valisi Cahit Kıraç’ ın katılımı ile gerçekleşen törende, ayrıca Orman Bakanlığı’ na 15 adet Pro 935 (6×4) vinçli, treylerli çekici teslimatı da yapıldı.

Üst yapı ekipmanı CER-SAN tarafından imal edilen PRO 624 4X4 Çift Ekip Sıra Kabinli Yangına Müdahale ve Yangın Söndürme Araçları, özel arazi şartlarında hizmet vermek üzere tasarlandı. 35 derece yaklaşma ve uzaklaşma açılarında hareket etme, 25 derece yan eğim açısında orman şartlarında hizmet verme, tam yüklü olarak en az % 60 eğime tırmanabilme özelliklerine sahip araçların üst yapısı CU Cer – San Uyar Makineye ait İzmir Torbalı Yazıbaşı' ndaki tesislerinde üretildi.

PRO 624 4×4 Çift Ekip Sıra Kabinli Yangına Müdahale ve Söndürme aracının su tankı paslanmaya ve çürümeye karşı dayanıklı AISI 304 kalite paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş olup 4000 lt kapasiteli. Yine araç üzerinde AISI 316 kalite paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş 250 Lt köpük tankı bulunuyor.

Yangın söndürme aracında kullanılan su pompası alçak basınç çıkışlarında 8 – 10 barda 2700 – 3000 lt/dak, yüksek basınç çıkışlarında 40 barda 250 lt/dak su işleme yeteneğine sahip. Yüksek basınç çıkışlarında pompa 40 bar basınçta suyu 30 mt yüksekliğe ve 50 metre uzaklığa fırlatabiliyor. Araç hareket halinde iken yangına su ile müdahaleyi sağlayan özel donanımlara sahip olmanın yanı sıra, araç üzerindeki sel bastıları aracın yangın içine girmesine imkân vermiyor. Araç üzerine monte edilmiş pompa ayrıca, su kaynağından suyu otomatik olarak emiş yapabiliyor. Araç üzerinde, haberleşmeyi sağlamak amacı ile araç ve el telsizleri, iki adet elektrikli ve manuel kullanılabilen yüksek basınç hortum makaraları mevcut. Ayrıca yangın aracında uzak mesafelere su sevkini ve müdahaleyi kolaylaştırmak için yüksek basınç hortumu, alçak basınç hortumu ve alçak basınç hortumu bulunuyor. Orman şartlarında yangına müdahaleyi kolaylaştırmak üzere araçta yeterli miktarda avadanlık bulunuyor.

2006 yılı başındaki bir başka ihaleyi de BMC kazanmış ve aynı özelliklerdeki araçlardan 21 adedini Orman Genel Müdürlüğü’ne teslim etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir