Şubat 16, 2007

BMC şantiyede ürün gamını genişletti PRO 935 8×4 ve 6×4

BMC şantiye ve inşaat kamyonlarında ürün gamını genişletti. Ürün gamı genişlerken BMC 9 litrelik 350 Bg’lik yeni motorları, çift çeker arka aksları, 6×4 ve 8×4 çekiş sistemi ile damper şasi, transmikser ve pompa uygulamaları ile birlikte vinç ve benzeri özel üstyapı uygulamalarına da uygun yeni bir güç, aktarma organları, şasi ve süspansiyon sistemi geliştirmiş oldu. Motor freni, sürat kontrolü, telli vites sistemi, ABS, ASR, uzaktan kumandalı kapılar ve immobilizer gibi standart donanımlara sahip  bu sistem sayesinde BMC, kendi mühendisliği ve ürünleri ile pazardaki beklentilerin üstünde çözümler sunuyor. İthal markaların yüksek teknoloji, konfor ve güvenlik çözümleri ile elde ettiği rekabet avantajlarına da cevap oluşturuyor.

Adım adım gelişme
BMC, inşaat pazarında en etkili yerli üretici olma özelliğini uzun yıllardan beri sürdürüyor. BMC kamyonları, özellikle de dev Fatih kamyonları inşaat ve hafriyat işlerinde klasikleşmiş bir model olarak yerini almış bulunuyor.

BMC’nin bu sektördeki etkinliği son dönemde inşaat sektöründeki hızlı gelişme, hazır beton kullanımının yaygınlaşması, büyüyen inşaat ve taahhüt firmalarının 6×4 kamyonlara yönelişi gibi nedenlerle önemli bir değişim geçirdi. Bu değişim ile birlikte BMC’nin 6×2 inşaat kamyonlarında pazardaki etkinliği sürerken, 6×2 yerine 6×4 ve 8×4’e hızlı bir yöneliş gerçekleşti.

Bu eğilimin pazarda kalıcı hale gelmesi ile birlikte BMC de ürün yelpazesinde ağır kullanım koşullarına cevap verebilecek motor ve aktarma organları ve şasiye sahip yeni ürünler oluşturdu. Bu oluşuma Fatih serisi ile Profesyonel 624 ve 827 LDT’lerin deneyimleri  ve mühendislik birimi önemli katkıda bulundu. Özellikle BMC’nin yeni inşaatçıları için PRO 624’nin hazırlığı sırasında geliştirilen inşaat kullanımına uygun basamak, kabin içi döşeme, süspansiyon, tampon, yanaşmalar sırasında gelecek darbelerden motorun etkilenmemesini sağlayacak koruyucu barlar, çelik tamponlar gibi birçok detay hazırlanmıştı.

Bu özelliklere BMC’nin Profesyonel’in yeni serisinde kullanacağı çift çeker aksların geliştirilmesi eşlik etti. ZF kökenli bu akslar yeni seride standart olarak yer almadan önce hem Türkiye pazarında hem de BMC’nin ihraç pazarlarında uzun bir süre kendilerini kanıtlamak için kullanıldılar. BMC bu aksa uygun süspansiyon sistemi de geliştirdi. 8×4 uygulamasında ise BMC mühendisleri ve yönetimi şantiye kullanımında doğru çözüm olarak gördükleri dümenlenebilir aksı yaklaşık 4 senelik bir süre içinde test ederek tamamladılar.

Bu unsurları ZF’nin 16 vitesli şanzımanı ile tamamlandı. Diğer yandan  PRO 935 6×4’lerde 9 vitesli Eaton şanzıman tercih edilmiş. Bu şanzıman    BMC ürünlerinde özellikle Fatih serisinde kendini defalarca ispatlamış durumda. Bu şanzımanı BMC şantiye serisi müşterileri ve yakından tanıyor ve güveniyor. Dier taraftan transmikser serisindePRO  935 6x4lerde ZF’nin  16 vitesli şanzımanı tercih edilmiş. Bu tercihte kullanım alanlarına uygunluk, müşteri tercihleri ve yakıt ekonomisine verilen önemin yansıması olarak göze çarpıyor.

Tamamlanan bu modüllerin biraraya gelmesiyle inşaat serisi Pro 935 oluşturularak, 2007’nin ilk ayları ile birlikte pazara verilmeye başlandı.

Tanıtım Turu
Daha önce İzmir Fuarı başta olmak üzere çeşitli fuarlarda görücüye çıkan PRO 935’in tanıtım kampanyası 15 Şubat 2007 tarihinde İstanbul’dan başlatıldı. Bayilerle işbirliği ve uzun süreli bir program çerçevesinde gerçekleştirilecek  bu tanıtım Türkiye’nin tüm bölgelerine yayılacak. Tanıtımın son aşamasında deneme amaçlı olarak kamyonlar doğrudan müşteri kullanımına verilecek. BMC inşaat amaçlı ürettiği yeni PRO 935 6×4 ve 8×4 Damper ve Transmixer araçları BMC Satış ve Pazarlama Bölümü Müdür Yardımcısı Tufan Altuğ ,Yurtiçi Satışlar Müdürü Cevdet Zengin Alim Armagan Ağır araç üretim Müdürü Alim Armağan İstanbul 1 ve 2 bölge müdürleri Ercan Saydan, Erdal Eroğlu satış sonrası hizmet müdürü Erdal Çuğ, ile BMC ve Uzanalioğlu  şirket yöneticilerinin katılımı ile  15 Şubat tarihinde Suadiye’de düzenlenen  tanıtım toplantısında kullanıcılarla buluşturdu.

Kullanıcaların araçları yakından görme ve inceleme fırsatı bulduğu toplantıda, BMC Satış ve Pazarlama Bölümü Müdür Yardımcısı Tufan Altuğ , 2007 yılında ticari araç sektörönde bir artış beklemediklerini buna karşın inşaat sektörünün büyüyeceğini ve  buna yönelik olarak inşaat amaçlı ürünlerini geliştirdiklerini söyledi.

BMC inşaata yeni dönem
Pro 935 serisi kamyonlar sürüş konforu ve güvenlik donanıları ile de dikkat çeken yeniliklere sahipler. Buyenilikler vites kolu ile şanzıman arası bağlantının çubuk yerine kablo tercih edilmesi, iki kademeli motor etkili jacobs motor freni, sürat sabitleme (curise control)  ünitesi. PRO inşaat ve şantiye PRO 935’de  ABS ve ASR’nin standart.

BMC 6×4 ve 8×4 iki tip inşaat ve şantiyelerde ihtiyaç ve pazarın gelişimine ve eğilimlerine uygun ürünler. Diğer yandan BMC özellikle 9 lt’lik motor  350 Bg motor gücü ve donanım özellikleri ile hazır beton sektörü ile birlikte ağır hafriyat dekopaj ve maden işletmelerinin ihtiyaçlarına güç ve donanım ile birlikte işletme ve yakıt ekonomisi sunacak bir seçenek sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir