Ekim 22, 2008

Bosch, aracınızı servislerine çağırıyor

Bosch gelen soğuk hava şartlarına karşın sürücüleri uyararak, araçların çalışmasını önleyecek dirençlere karşı önlem alınması gerektiği üzerinde duruyor.
 
Yetkililer; “ Araçlara yapılacak kış bakımı ile eski parçalar değiştirilerek ve gereken onarımlar yapılarak kış süresince sorunsuz bir sürüş sağlanabilir. Türkiye’de geniş servis ağıyla her marka ve model araca tampondan tampona hizmet veren Bosch Car Service’lerde yaptırılacak kış bakımında araçların kış için hazırlığı eksiksiz olarak yapılıyor. Parçalar tek tek elden geçiriliyor ve araçlar kış için hazırlanıyor” diyorlar ve araçlarda yapılması gereken bakımlar hakkında şunları sözlerine ekliyorlar:

Dizel araçlardaki kızdırma bujileri yolda kalmamak için kontrol edilmeli

Kızdırma bujisinde muhtemel bir arıza, soğuk günlerde araçları yolda, kullanıcılarını da zor durumda bırakabilir. Bu sebeple dizel araçlarda kullanılan kızdırma bujileri kış aylarına girerken muhakkak kontrol edilmesi gereken parçalardır. Kızdırma bujileri, diğer adıyla ısıtma bujileri, dizel motorlarının soğukken kolay çalışmasını sağlayan komponentlerdir. Dizel motoru, sıkıştırılan ve ısıtılan havaya mazotun yüksek basınç ile püskürtülmesi prensibi ile çalışır. Ancak düşük sıcaklıklarda ve motor soğuk iken, mazot ya hiç yanmaz ya da yetersiz yanar. Bu yüzden motorun çalıştırılmasına yardımcı olmak için kızdırma bujileri kullanılır. Motoru çalıştırması için, kızdırma bujileri 850 °C'ye kadar ısıtılır. Bu ön-ısıtma tüm motor çalıştırma operasyonu boyunca sürer. Modern kızdırma bujileri motor çalıştırıldıktan sonra bir süre daha ısıtma işlemine devam ederler. Bu işlem, egzoz gazlarındaki zararlı maddeleri azaltır ve düşük devirlerde bile motorun düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

Kış şartlarında zorlanabilecek olan şarj-marş sistemleri

Aracın enerji sistemini oluşturan şarj ve marş sistemleri daha zor çevre şartları oluşturan ve aracı zorlayan çevre etkilerinden dolayı kış aylarında kontrolden geçmesi gereken komponentlerdir.
 
İçten yanmalı motorlar ister benzin isterse dizel motor olsun ilk hareketlerini sağlamak için bir yardıma ihtiyaç duyarlar. Motorun tork üretebilmesi için önce motorun hareketini engelleyen dirençlerin yenilmesi için belirli bir momentum oluşturulmasına gerek vardır. Marş motoru motora bu ilk hareketini veren komponenttir. Marş motoru aküden aldığı elektrik enerjisini elektromanyetizma prensibine göre mekanik enerjiye çevirir. Oluşturulan bu mekanik enerji ile marş dişlisi üzerinden motorun volanı döndürülerek ihtiyaç duyulan ilk hareket sağlanır. Dolayısıyla kış aylarında araçların sorunsuz olarak çalışması için marş sistemlerinin bakımının yapılması büyük önem taşır.

Diğer taraftan, marş motoru, ateşleme sistemi, yakıt püskürtme sistemi, elektronik kontrol ünitesi, aydınlatma sistemi, güvenlik ve konfor için gereken elektronik komponentleri sürekli olarak beslemek için araçlar güvenilir ve verimli bir enerji kaynağına ihtiyaç duyarlar. Motor durduğunda aracın tek enerji kaynağı akü iken, motor çalışırken alternatör, aracın “elektrik üreten fabrikası” haline gelir. Alternatör, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek bu enerji ihtiyacını karşılamak için alternatif akım üreten bir jeneratördür.

Kış öncesi yeni silecekler

Araç sahipleri, genelde ses gelene kadar, aşınmış da olsa sileceklerini kullanmaya devam eder. Ancak yaz mevsimini geride bırakan silecekler, aşırı sıcak, ozon, UV ışınları ve egzoz gazları gibi birçok dış etmene maruz kalır; bu da siliş kalitesini düşürür. Silecek süpürgelerinin yıpranmış olması, silecek lastiklerinin cama doğru şekilde temas etmesini önler ve camda temizlenemeyen bölgeler bırakarak görüşü engellediği gibi, camın çizilmesine de yol açar.
 
Ayrıca, gece sürüşlerinde silecek tarafından tam anlamıyla temizlenemeyen ve ön camda kalan su tabakaları far ışıklarını yansıtarak görüşü zorlaştırır ve hayati tehlike yaratır. Bu sebeple güvenli ve konforlu bir sürüş için, yoğun yağış gerçekleşen sonbahar ve kış aylarının başında, araç sileceklerini değiştirmek kış ayları süresince konforlu ve güvenli bir sürüş sağlar.

Filtre kontrolü

Filtre elemanlarına yeterli önemi göstermeyiz. Araç sahiplerinin pek çoğu, daha az para ödemek için araçlarındaki fitreleri önerilen sıklıkta değiştirmezler. Ancak bu şekilde maliyeti çok daha yüksek olacak hassas motor aksamına ya da kendileri ve beraber yolculuk ettikleri insanların sağlıklarına zarar vermiş olurlar.
 
Yağ, yakıt ve hava filtreleri aracınızın motorunu ve yakıt püskürtme sistemini zararlı maddelerden korur. İyi bir korumadan yoksun olan bu parçalar aşınır ve aracınızda performans düşüklüğü ile yakıt tüketiminizin artmasına sebep olur.
 
Kabin filtreleri ise sürücü ve yolcuları polenlerden ve havadaki kirletici maddelerden korur. Araç içinde, araç dışındaki yoğunluğunun 6 katına kadar çıkan bu maddeler, sürücünün çabuk yorulmasına ve konsantrasyon kaybına neden olur. Bunun yanı sıra aktif karbonlu kabin filtreleri standart kabin filtrelerine göre 2 kat koruma sağlar ve bazı zararlı gazların da kabin içine girmesini önler.
 
Yaz sezonunu geride bırakan araçların filtrelerini kontrol ettirmek ve gerekirse değiştirmek hem kullanıcıların hem de araçların daha rahat ve sağlıklı bir kış sezonu geçirmelerini sağlayacaktır.

Akü

Soğuk iklim şartları aküyü de önemli ölçüde etkiler. Akü, motorun çalışması esnasında alternatör tarafından üretilen enerjiyi depolar. Bu enerji öncelikle aracın ilk çalışmasında (marş basarken) ihtiyaç vardır. Her akü, soğukta daha düşük kapasiteyle çalışır. Buna ek olarak kış aylarında rezistans ve far gibi elektrikli ekipmanların daha fazla kullanılması nedeniyle akü daha büyük bir yük altında çalışır. Bu nedenle kış başlangıcından önce genel bir şarj-marş sistemi kontrolü yapılması soğuk bir kış gününde bir akü sorunu nedeniyle aracı çalıştıramama durumuyla karşı karşıya kalmamak için önerilir. Sistem kontrolü haricinde bakım gerektiren akülerde asit bomesi kontrolü, şarj seviyesinin ölçülmesi ve kutup başlarının kontrolü sıcak ve keyifli bir yolculuğa gölge düşmesi için alınabilecek önlemler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir