Nisan 23, 2008

Bosch fren mesafesini azaltıyor!

Bosch’un yeni geliştirdiği Fren Destek Sistemi, acil durumlarda maksimum fren gücünü oluşturarak aracın daha çabuk durmasını sağlıyor. AB Komisyonu tarafından 2009 yılından itibaren standart bir özellik olması tavsiye edilen Fren Destek Sistemi’nin  tüm araçlarda kullanılmasıyla her yıl yayaları içeren 1100 ölümlü kazanın  önlenebileceği ifade ediliyor.

Kaza araştırmalarının sonuçlarına göre kaza anında sürücülerin yaklaşık yarısı frene yeterince güçlü basmıyor. Bu sebeple kazalarda kritik önem taşıyan fren mesafesi uzuyor. Araştırmalara göre saatte 100 km. hızla giden bir araç, Fren Destek Sistemi olduğu takdirde, bu sisteme sahip olmayan araca göre 7,6 m. daha kısa mesafede durabiliyor.

Araçta ESP donanımının bulunması durumunda Fren Destek Sistemi farklı bir ek donanıma ihtiyaç duymuyor. Frene büyük bir hızla basılması, ESP’yi devreye sokarak hidrolik pompanın maksimum fren basıncını oluşturmasını sağlıyor. Böylece ESP’li bir araç 2 kat daha fazla güvenlik sunuyor. ESP, sürücüleri kritik durumlarda destekliyor ve entegre Fren Destek Sistemi yayalar için tehlikeyi önemli ölçüde düşürüyor.

Bosch, ESP’siz araçlar için de servo frene entegre edilmiş mekanik bir çözüm geliştirdi. Fren pedalına basış hızı belli bir değerin üzerine çıktığında, acil valf asistanı olarak adlandırılan valf, havanın servo frenin çalışma odasına girmesine izin vererek, açılıyor. Bu, ABS devreye girene kadar frenleme gücünü aniden arttırıyor. Eğer sürücü ayağını fren pedalından kaldırırsa, ek fren desteği derhal iptal oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir