Nisan 1, 2009

Bosch Türkiye 2008 yılı faaliyetlerini değerlendirdi, gelecek öngörülerini açıkladı

Bosch Türkiye, 2008 yılı faaliyetlerini ve gelecek öngörülerini açıklayan bir toplantı düzenledi. 1 Nisan 2009'da İstanbul'da gerçekleşen toplantıya Bosch Sanayi ve Ticaret  Genel Müdürü Hermann Butz konuşmacı olarak katıldı. Hermann Butz, yaptığı açıklamada; Bosch'un son 3 yılı içeren finansal sonuçlarına değindi,  Bosch’un gelecek hedeflerini ve  kamu kesiminden  beklentilerini dile getirdi. Bosch’un otomotiv, beyaz eşya ve endüstriyel ekipmanlar ile sistemler üreticisi olarak yaptığı değerlendirme, genel ekonomi açısından önemli veriler içeriyor.

Hermann Butz, otomotiv sektöründe 2008’in son aylarında ana sanayide ortaya çıkan talep daralmasının  Bosch'u etkilediğini buna karşılık Türkiye için önemli üretici ve ihracatçı firma olduklarını vurgulayarak: “Bosch Grubu Türkiye'de, 2008 yılında küresel krize rağmen 1,6 milyar Euro ciro elde ederek, pozisyonunu korumayı başardı. 210 milyon Euro yatırım yaparak istikrarlı yatırım ve büyüme politikasını sürdürdü. Bosch Grubu olarak son beş yılda Türkiye’de 900 milyon Euro yatırım yaptık. 2008 yılında yaşanan küresel krize rağmen ciro ve istihdam durumumuzu koruduk. Ar-ge ve inovasyon da bizim için önemini koruyor. Bu doğrultuda Bursa’da bir AR-GE merkezi kurmayı hedefliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.
 
2010'da ciro artışı planlanıyor
 
Ar-ge'ye verilen önemle birlikte özellikle benzin püskürtme sistemleri ile lityum bataryaların geliştirilmesi ile daha az elektrik tüketerek çalışan eşyaların üretimi ve çevre teknolojilerindeki gelişmelere yönelik çalışmaların sürdürüleceğini ifade eden Butz; 2009'da , 2008’den daha düşük bir ciro beklentisi olduğunu fakat  2010 ile birlikte ciroda ve iş hacminde artış gözlemleneceği söyledi.  Hermann Butz’un konuşmasında; krizin kısa süreli olmayacağı ve kriz bittiğinde herşeyin bugünkünden çok farklı olacağı öngörüsü de dikkat çekti.
 
Kamuya sorumluluk düşüyor

Butz, kamu kesiminden KKDF’nin kaldırılması gibi bir takım teşvik programları beklediklerini belirtti. Kalifiye teknik eleman bulamama sorununa çözüm oluşturmak için hükümetin destek olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Butz: “Teknik eleman eğitimi bir devlet politikası olarak ele alınmalı. Bosch, teknik eleman yetiştirme konusunda sorumluluklarını yerine getiriyor, sektördeki tüm firmalar da bu yönde çalışmalar yapmalıdır” dedi.
 
5 yılda 54 milyon Euro ar-ge'ye yatırım
 
Butz, Bosch'un güncel finansal sonuçlarına ilişkin olarak da şu bilgileri verdi: “Yedi farklı şirket, 15 işkolu ve altı üretim tesisi ile Türkiye’de faaliyette bulunan Bosch Grubu, ihracatının 972 milyon Euro’ya gerilemesini yurtiçi satışların artması ile telafi etti. Çalışan sayısı ufak bir artışla 8400 oldu.
 
Bosch Grubu’nun yenilikçi, çevre dostu ürün ve hizmetlerle büyüme stratejisine paralel olarak, ar-ge çalışmaları Bosch Türkiye için önemli bir role sahip. Son beş yılda Bosch Türkiye, araştırma ve geliştirme çalışmalarına toplamda 54 milyon Euro harcadı ve şirketin şu anda Türkiye’deki tüm lokasyonlarında ar-ge ve mühendislik departmanlarında 170 çalışan istihdam ediyor.
 
Otomotiv teknolojileri cirosu 723 milyon Euro
 
Bosch Sanayi ve Ticaret  2008 yılında ağırlıklı otomotiv teknolojilerinden 723 milyon Euro ciro elde etti ve ihracatı 588 milyon Euro olarak gerçekleşti. Firmanın cirosundaki  düşüşün nedenleri olarak küresel ekonomide yaşanan daralma, araç üreticilerinden alınan siparişlerdeki azalma ve müşteri talebinin sonlanması ya da yeni teknolojilere geçiş nedeniyle bazı ürünlerin imalatının durdurulması görülüyor.

Bosch Sanayi ve Ticaret, 2008 yılında 136 milyon Euro yatırım gerçekleştirdi. Ürün portföyünün genişletilmesi ve çeşitlendirilmesi için iki yeni işkolunun- benzin enjeksiyon sistemleri ve ATMO adı altında montaj sistemleri ve özel makine –üretimi başladı. Sadece benzin enjeksiyon sistemleri için 2009 sonuna kadar 23 milyon Euro yatırım yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir