Şubat 3, 2009

Celal Aras anıldı

Aras Holding'in kurucusu Celal Aras, vefatının  birinci yılında 2 gün süren törenlerle anıldı. İlk tören, 30 Ocak 2009'da Aras'ın Genel Merkez binasında Aras Ailesi üyeleri, Celal Aras'ın yakınları ve Aras Holding çalışanlarının katılımıyla gerçekleşti. 31 Ocak 2009'da İstanbul Cevahir Otel'de  anma  gecesi düzenlendi. Geceye; iş, siyaset ve spor camiasından ünlü simalar katıldı. Anma Gecesi'nde Celal Aras'ın 50 yılık hayat hikâyesinin anlatıldığı belgesel film gösterildi ve Celal Aras'ın adını taşıyan eğitim ve kültür vakfının  çok yakında hizmete gireceği duyuruldu.

Anma Gecesi'nde açılış konuşmasını Celal Aras'ın kızı, Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras yaptı. Evrim Aras; taşımacılık sektöründe yenilikçi ve farklılık yaratan hizmetleriyle iz bırakan ve on binleri arkasından sürükleyebilen bir lider olan Celal Aras'ı hüzün ve acıyla değil, sevgi- minnet duygularıyla anmak istediklerini söyledi.

Celal Aras’ın eşi Meral Aras da söz alarak : “Celal Aras, yüksek vasıfları nedeniyle hayranlık duyduğum bir insandı. Ancak, düşlediği hedefleri yakalamak, sıfırdan var ettiği şirketini zirveye çıkarmak, zirveye çıktığında bununla yetinmeyerek daha yüksekleri hedeflemek adına sağlığını heba edercesine çalışırdı. O, 24 saatin yetmediği insanlardandı. Sadece bitmeyen enerjisiyle değil, güçlü sezgileri ve ön görüsüyle de beni şaşırtırdı. İnsanları efsane yapan, hayattayken yaptıklarıdır. Ve bir efsane var dağların, okyanusların ötesinde, yaşadıkları ve yaptıklarıyla gelecek nesillere örnek. Umarım Celal Aras’ı örnek alırlar, ufukları geniş, amaçları gerçekçi ve yaşamları tüm kainatı saracak kadar, sevgi, saygı ve başarılarla dolar” şeklinde konuştu.
 
Aras Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Baran Aras ise, babası Celal Aras’sız geçen bir yıllık süreçte, manevi olarak zorluklar ve güçlüklerle mücadele ettiklerini, ancak üstesinden geldiklerini vurgulayarak “Kendisinin çizdiği yoldan sapmadan, hedeflerimize azimle, yılmadan, hep birlikte ulaştık. Bu yüzden özlemimizi, duygularımızı, sevinçlerimizi, kalbimize gömerek yolumuzda ilerliyoruz.” dedi.
 
Celal Aras'ın en büyük arzularından birinin Türkiye’nin kültür ve eğitim hayatına katkıda bulunacak bir vakıf kurmak olduğunu, hayattayken gerçekleştiremediği bu arzusunu yeni gerçekleştirdiklerini açıklayan Baran Aras, vakfın kuruluş amacını şöyle özetledi: “Onun anısını yaşatmak amacıyla kurduğumuz Celal Aras Eğitim ve Kültür Vakfı çok yakında hizmete girecek. Kurucu başkanlığını Sayın Meral Aras’ın yaptığı vakfın öncelikli hedefi, ülkemize binlerce, milyonlarca Celal Aras kazandırmak için, yürekleri ışıltı dolu gençlerimizin ve çocuklarımızın evrensel boyutta eğitimlerinin desteklenmesi olacak. Aydınlanmanın yolunun sürekli öğrenmekten geçtiğini, gerçek güce bilgiyle ve bitmeyen bir merak duygusuyla ulaşılacağını her fırsatta dile getiren babam Celal Aras'ın adına yakışır bir vakfı ülkemiz insanlarının hizmetine sunmaktan dolayı mutluyuz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir