Kasım 4, 2008

COOLEXPO soğutma uzmanlarını İstanbul'da buluşturacak

Soğutma tekniği uzmanlık fuarı CoolExpo 12-14 Şubat 2009'da İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecek. Ares Fuarcılık tarafından, Soğutma Sanayii İşadamları Derneği SOSİAD'IN desteğiyle gerçekleşecek fuarın 2009 itibariyle iki yılda bir yapılması planlanıyor. Türkiye ve dünyadan birçok soğutma profesyonelini buluşturan bir platform olması bakımından önem kazanan CoolExpo'da;  soğutma, havalandırma, klima ürün grupları sergilenecek. Fuarda bu ürün gruplarında yer alan;  soğuk depolar, soğutucu akışkanlar, kompresörler, buz makineleri, fanlar, klima ve soğutma grupları, servis montaj aletleri, teşhir vitrinleri ve reyonları gibi pekçok ürünün  teknolojik yenilikleri, gelişmeleri uzmanlara aktarılacak.

Fuarın ziyaretçi profilini; soğuk depo işletmecileri, soğuk taşıma nakliye kuruluşları yetkilileri, araç üreticileri, gıda, ilaç, lojistik, turizm tesisleri, tekstil, catering, perakende zincirleri, mega marketler, içecek endüstrisi, işletmecileri  ve teknik müdürleri, soğutma, klima alanında eğitim veren okullar, yüksek okullar, öğretim üyeleri ve öğrenciler, soğutma, klima sanayicileri ve işadamlarının oluşturması bekleniyor.
 
Ares Fuarcılık yetkilileri Türkiye'de bu fuarı organize etme nedenlerini; son iki yıl içinde Türkiye soğutma sektörünün, Avrupa'nın üretim merkezi iddiasına dönük örgütsel yapısını tamamlaması ve soğutma cihazlarının yanı sıra, bileşenlerini üreten, tedarik edenleri, cihazların bakımını, tamirini, montajını yapanları biraraya getirerek vakit kaybetmeden güçlü bilgi paylaşım ortamının oluşturulması  ve  bireyleri bu alandaki örgütler ile buluşturacak platformlara ihtiyaç duyulması olarak ifade ettiler. Yetkililer; ticari soğutma ekipmanları küresel pazarının 2010 yılında 27 milyar USD'ı aşmasının beklendiğini belirterek; “Küresel ısınma ile giderek önemi artan, dünya ortalamasında %4  ve Türkiye'de  %6 büyüme hızı ile gelişmekte olan soğutma, klima sektörü; Coolexpo Fuarı ile gelişimini gözler önüne serecek, Türkiye soğutma, klima sektörünün uluslararası açılımı, entegrasyonu hız kazanacak” dediler.
 
Fuar boyunca soğutma alanındaki yeni teknolojiler, ürün ve uygulama bilgilerinin paylaşılacağı seminer ve yarışmalar da gerçekleştirilecek. Cool Expo Etkinlik Programında şu kuruluşların konferans ve sunumları yer alacak:

Doğal Soğutkanlar, Amonyağın Soğutucu Akışkan Olarak Kullanımı / EUROMON

Isı Değiştiricilerde Bakır Boru Yerine Alüminyum Kullanımı / IAATARI

Soğutucu Akışkan Olarak C02 ve CO2’li Kompresörler / ASERCOM

Soğutmada Sera Gazı Emisyonlarının Azaltılması / IIR

SOSİAD’ın programı içerisinde yer alacak konulardan bazıları ise şöyle:

Soğutma Sistemlerinde Enerji Verimliliği -Süpermarket Soğutma Sistemlerinde Enerji Verimliliği

Mikro Soğutma

Soğutmada Mikroprosesör Kontrolü

Kreojenik Soğutma Uygulamaları

Soğuk Zincir Uygulamaları

Soğutma Sistemlerinde Şarj Edilecek Soğutucu Akışkanın Azaltılması

Soğuk Zincirde Enerji Etiketi Uygulaması

Soğuk Zincirde Optimizasyon

Manyetik Soğutma

Soğutma Sistemlerinde Emniyet

Soğutucu Akışkanların Termofiziksel ve Isıltransfer Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir