Eylül 25, 2009

DAF EcoDrive eğitimi artık Türkiye'de

Verimli sürüş teknikleri sayesinde yakıt harcamalarında önemli tasarruf sağlayan DAF EcoDrive eğitimi artık Türkiye’de de verilmeye başlandı. Hem teorik hem de pratik olarak verilen EcoDrive eğitimi sayesinde şoförler ortalama %10 yakıt tasarrufu sağlıyor.

DAF Trucks N.V. tarafından geliştirilen ve Avrupa’da yaygın olarak uygulanan eğitimler, Türkiye’de TIRSAN’ın uzman eğitmen kadrosu tarafında veriliyor. Tırsan, tüm DAF müşterilerini eğitimden faydalanmaya davet ediyor.

Teorik ve pratik olmak üzere iki farklı bölüme ayrılan ve tam gün süren DAF EcoDrive eğitimi esnasında öncelikle şoförün mevcut sürüş karakteristiği tespit ediliyor. Sonra DAF araçlarında en yüksek yakıt performansını sağlamak için yapılması gerekenler yaklaşık bir buçuk saatlik teorik eğitimde anlatılıyor. Son bölümde ise anlatılan teorik bilgilerin araç üzerinde tatbik edildiği pratik eğitim ve değerlendirme yapılıyor. Eğitim sonrasında da elde edilen tasarruf miktarı değerlendiriliyor ve bu yeni kullanım tarzının benimsenmesi için firmaların filo yöneticileri ile elde edilen bilgiler paylaşılıyor. Avrupa genelinde yaklaşık 650 € bedel karşılığı verilen bu eğitimler TIRSAN tarafında tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

Ortalama tasarruf miktarı %9.1

Tırsan yetkilileri konuyla ilgili olarak şunları söylüyorlar:

“Geçtiğimiz günlerde, 1995 yılında başlayan distribütörlük anlaşmasını TIRSAN ile süresiz yenileyen DAF Trucks N.V., 60 yıllık çekici üretim tecrübesi ile geliştirdiği ve Avrupa’da uyguladığı DAF EcoDrive eğitiminden artık Türk şoför ve nakliyecilerde faydalanacak.

DAF araçlarından en yüksek verimi elde etmenin yolu öncelikle aracı tanımaktan ve özellikle de DAF motorunun karakterini bilmekten geçiyor. EcoDrive eğitimi sayesinde şoför kullandığı aracı tanımanın yanı sıra sürüş esnasında araca etki eden faktörleri de kavradığı için en yüksek verimi elde etmek yönünde gelişme gösteriyor. Eğitimler neticesinde sağlanan tasarrufun boyutu farklılık gösterse de her şoförün mutlaka öğrenecekleri var. Yakıtı en büyük işletme maliyeti kalemi olduğunu düşündüğümüzde sağlanan her tasarruf büyük anlam ifade ediyor.

100km’de 1 litre dahi tasarruf sağlansa bu yılda yaklaşık 1.000 litre yakıt anlamına geliyor ki yapılan pilot eğitimlerde elde edilen sonuçlar çok olumlu. Ortalama %9,1 tasarruf sağlandı bu yabana atılacak bir başarı değildir. Tabii ki burada asıl başarı elde edilen bu sonuçların tüm firma şoförlerine yayılması ve kalıcı hale getirilmesidir.

Yakıtta sağlanan bu tasarruf beraberinde milli servetin daha verimli kullanılması ve egzoz emisyonlarının da azalmasını getirir ki bu da en az işletme maliyetlerini azaltılması kadar önemlidir.

İşletme maliyetleri düşen nakliyecimizin rekabet gücü artar, özellikle içinde bulunduğumuz bu zor günlerde ancak bunu başarabilen firmalar hayatta kalabiliyor.”

Geleceğe taşınan güven ve işbirliği

PACCAR Grubuna bağlı olan DAF, 1928 yılında van Dorne kardeşler tarafından kuruldu. 1949 yılından bu yana çekici üreten DAF’ın Eindhoven, Westerlo ve Leyland olmak üzere Avrupa’nın önemli noktalarında modern teknolojili üretim tesisleri bulunuyor. Günümüzde Avrupa’nın önemli çekici üreticilerinden bir olan DAF, 1995 yılından bu yana TIRSAN ortaklığı ile çekicilerini Türkiye piyasasına sunuyor.

Eylül ayı başında TIRSAN Yönetim Kurulu Çetin Nuhoğlu ve DAF Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ron Bonsen 15 yıllık distribütörlük anlaşmasını hiçbir süre sınırı olmadan yeniledi. TIRSAN ve DAF’ın Türkiye’deki güçlü ve başarılı ortaklığı uzun yıllar devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir