Mart 12, 2008

Doğuş Otomotiv yeni yatırımlarıyla iddialı!

Doğuş Otomotiv, 2007 yılı finansal sonuçlarıyla 2008 yılı hedef ve öngörülerini 11 Mart’ta Doğuş OtoMotion İstanbul’da gerçekleştirdiği dönemsel bilgilendirme toplantısıyla açıkladı.  Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ve CFO Berk Çağdaş’ın katılımlarıyla düzenlenen toplantıda; toplam pazardaki % 5’lik daralmaya rağmen Doğuş Otomotiv’in 2007 yılı net dönem kârının % 193 artışla 64 milyon YTL’ye ulaştığı açıklandı. Yapılan yatırımlar ve firmanın gelecek hedeflerinin de konuşulduğu toplantıda; Acar; Doğuş’un bu yıl da yeni sürprizlerle insanların karşısına çıkabileceğini  söyledi. Toplantıda, Meiller ve Krone ile yapılan ortak yatırımlar, yalın üretimle gerçekleştirilen kapasite arttırımı, yeni alanlarda yaptıkları yatırımlar ve bunların tutarları hakkında güncel bilgiler verildi. Firma yetkilileri, ayrıca binek ve hafif ticari satışlarının büyüyeceği yönündeki öngörülerini de açıkladılar.

Konuşmasının başında  genel dünya ekonomisine, 2008 yılında genel ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerine değinen Acar; ABD ‘de başlayan ekonomik kriz etkilerinin tüm dünyanın büyüme performansını olumsuz etkileyeceğini söyledi. Buna rağmen Türkiye’nin Çin ve Rusya’dan sonra yabancı yatırımı çeken 3. ülke olmasının ve Dünya’da en büyük ekonomiye sahip 17. ülke konumuna ulaşmasının önemine değinen Acar;  “2008 yılında büyüme enflasyon denkleminde, konsantrasyonunu büyümeden yana kullanan bir Türkiye göreceğiz” dedi. Acar, “Doğuş Otomotiv pazar paralelinde büyümesini sürdürüyor. Doğuş Otomotiv olarak ‘büyük ol, yakın ol, yaratıcı ol’ diye özetlediğimiz stratejimiz çerçevesinde çalışmaya devam ediyoruz. 2006 yılı başında devreye soktuğumuz bu strateji uzun vadeli olarak düşünülmüştür, her tür gelişme göz önüne alınmıştır. Geçtiğimiz iki yıl bu stratejinin temeli attığımız yıllardır. 2008 yılından itibaren bütün yatırımlarımızın ve çabalarımızın meyvelerini müşterilerimizle birlikte toplamaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

İthal pazar ve ikinci el satışlarında gelişmeler sürüyor
Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu global otomotiv sektörünün dünyanın en büyük 6. ekonomisine eşdeğer büyüklükte olduğunu ve otomotiv sektörünün gerek işgücü gerekse ciro anlamında her geçen yıl daha fazla büüdüğnü söyledi.  2014 yılında dünya genelinde otomotiv sektörünün üretim kapasitesinin ise 77.6 milyon adeti geçmesini beklediklerinin bilgisini verdi. Bilaloğlu, global büyüme sürecinde; Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin’den oluşan BRIC ülkelerinin üretim paylarını önemli ölçüde arttıracaklarının altını çizdi.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl, ithal segmenti % 7; binek araç otomobil pazarı % 3; hafif ticari araç pazarının ise % 6 daraldı. Fakat bu daralmanın beklenenin altında bir rakam teşkil ettiğini belirten Bilaloğlu;  “Doğuş Otomotiv olarak 2007 yılında 70 bin 809 adetlik satışla ithal pazarının lider kuruluşu olmayı başardık.  Bununla birlikte DOD markamızla kurumsal ikinci el pazarındaki satışlarımızı da % 68 artırarak, 13 bin 24 adet araç satışı gerçekleştirdik. Bugün Türkiye geneline baktığımızda Doğuş Otomotiv’in 600 bin adeti aşan bir araç parkına sahip olduğunu görüyoruz. Temsil ettiği markaların satış-servis-yedek parça hizmetlerini ülke geneline yayılmış geniş hizmet ağıyla sağlıyoruz. Otomotiv değer zincirini böylesine bütünleşik olarak kapsayan başka bir şirket yok” şeklinde konuştu.  Volkswagen Grubu’nun büyüme stratejisi çerçevesinde İsveçli lider damper markası Scania’nın tamamını bünyesine kattığını hatırlatan Bilaloğlu, “Doğuş Otomotiv, Volkswagen Grubu’na bağlı tüm markaları çatısı altında bulunduran dünyadaki tek şirkettir. Bu yapının dünyada eşi benzeri yoktur ” dedi.

Yalın üretim şirketin her aşamasına taşınıyor
Doğuş Otomotiv’in 2007 finansal göstergelerini açıklayan Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, 2007 yılında % 5 daralan pazara rağmen; Doğuş Otomotiv olarak paylarını koruduklarını (% 11.4) ifade etti. Bilaloğlu, yılı 70 bin 809 adet araç satışı ve 2 milyar 552 milyon YTL ciro ile tamamladıklarını açıkladı. Özellikle net kârlılıklarını % 193 oranında artırdıklarını dikkat çeken Bilaloğlu, “Doğuş Otomotiv olarak, 2006 yılında 22 milyon YTL net kâr elde ederken, müthiş özverili bir çalışmayla, daralan pazarda 2007 yılında konsolide net kârımızı 64 milyon YTL’ye yükseltmeyi başardık. Bir yandan net kârlılığımızı artırırken diğer yandan yatırımlarımıza da hız verdik. 2006 yılındaki 23 milyon YTL tutarımızı, 2007 yılında 113 milyon YTL tutarına çıkardık” açıklamasını yaptı.  Yalın üretimi tüm iş süreçlerine yayacaklarını da söyleyen Bilaloğlu, “Böylece hem kâr marjımızı artıracağız hem de müşterilerimize daha yakın olacağız” dedi.

Uluslararası çalışmalar sürüyor
2007 yılı içerisinde uluslararası arenaya adım attıklarını hatırlatan Bilaloğlu, “Doğuş Auto Mısr başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Yetkili satıcılık ağını geliştiriyoruz. Bu arada Lozan’daki Porsche satış ve satış sonrası hizmetleri yatırımımız için gerekli hukuki altyapıyı tamamlamak üzereyiz. 2009 yılında bu yatırımımız da devreye girecek, ama uluslararası arenadaki varlığımız bunlarla sınırlı kalmayacak” dedi.

Ali Bilaloğlu, “Yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’de treyler üretimi gerçekleştirmek üzere İzmir Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika kurulacak. Temeli 2008 yılı içerisinde atılacak olan tesis, 2009 yılı ilk yarısında faaliyete geçecek. Toplam yatırım tutarı 35 milyon Euro olan tesisin üretim kapasitesi yıllık 10.000 adet, boyama ve daldırma kapasitesi ise yıllık 30.000 adet olarak planlandı. Krone ile gerçekleştirilen bu yatırım ortaklığı, Türk ticari araç ve üstyapı sektörüne önemli bir katkı sağlayacak ve Doğuş Otomotiv’e treyler pazarının en büyük oyuncusu ünvanını kazandıracak” dedi.

Doğuş Otomotiv’in üretim alanındaki ikinci girişimi, Meiller ile yapılan anlaşma hakkında da bilgi veren Bilaloğlu, “Yaklaşık 10 milyon Euro’luk bir yatırımla Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak tesisin başlangıç kapasitesi yıllık 3.000 adet olarak belirlendi. Kamyon üstü damper ve treyler üretimi yapılacak olan fabrikada Avrupa standartlarında metal şekillendirme, boyama ve montaj bölümleri de yer alacak. Ağır ticari araç pazarında temsil ettiği markalarla etkin bir rol oynayan Doğuş Otomotiv’in Meiller ile gerçekleştirdiği stratejik işbirliği ile segmentinin en önemli yerli üreticilerden biri konumuna gelmesini hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Acar: “2008 yılı sonuna kadar Oto-Fix hizmet noktasını 32’ye çıkartacağız!”
Doğuş Otomotiv’in giriş yaptığı yeni iş alanları hakkında bilgi veren Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, hızlı servis projelerini anlattı: “Oto-Fix 2007 yılında sektördeki yerini almıştır. Müşterilerin temel talebi olan minimum zaman / maksimum kalite dengesini sağlayabilmeyi hedefleyen sistem; randevusuz ve müşteri tercihine göre orjinal veya eşdeğer parça kullanımına dayalı olarak işlemektedir. 2007 yılı Oto-Fix markası için kuruluş ve gelişim yılıdır. Ekspres servis sektöründe hızla artan rekabet içerisinde liderliği hedefleyen marka, Doğuş Otomotiv güvencesiyle sektörde kısa zamanda farklılığını ortaya koyacaktır. 2007 yılında, ilk servis noktaları kurulmuştur. İstanbul Seyrantepe, Anadoluhisarı ve Esenyurt lokasyonlarında yapılandırılan 3 adet hızlı servis ile faaliyete geçen marka; devam eden yatırımlarla birlikte 2008 yılında hizmet noktasını 32’ye çıkarmayı hedeflemektedir”

Doğuş Otomotiv olarak Volkswagen Grubu ile birlikte büyüme stratejileri olduğunu vurgulayan Aclan Acar, “Volkswagen Grubu çok hızlı büyüyor. Sürekli yeni segmentlere yeni alanlara giriyor. Bunlar Doğuş Otomotiv’in gelecek planları hakkında da fikir vermeli”dedi.

Bilaloğlu: “Binek ve hafif ticari araç toplam pazarı 600–650 bin adetlere ulaşır!”
2008 yılı sonu ulusal pazar durumu hakkında da görüşlerini akataran Ali Bilaloğlu, “Ocak-Şubat döneminde binek ve hafif ticari araç dâhil olmak üzere 70 bin 415 adet araç satışı gerçekleşti. Biz bunun yıl sona gelindiğinde 600–650 bin civarına çıkacağına inanıyoruz. İlk iki ayı değerlendirdiğimizde Doğuş Otomotiv’in toplam binek ve hafif ticari araç satışı 8 bin 584 satış adeti ile pazardan 6 puan daha fazla büyüdüğünü görüyoruz” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir