Haziran 20, 2012

FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası (ETRC)

Schaeffler Automotive Aftermarket, Mario Kress’in MKR Technology Kamyon Yarışı Ekibi’ne 2012 sezonunda da sponsor olduğunu açıkladı. Aftermarket uzmanı, son iki yılda olduğu gibi LuK’un teknik bilgisi ile – MKR kamyonlarında, yarış özellikli bir debriyaj ve hidrolik direksiyon pompası güç ve hassasiyet ile destek sağlayacak.

Schaeffler Automotive Aftermarket Pazarlama İletişimleri Direktörü Rouven Daniel, yaptığı açıklamada konuyla ilgili şu bilgileri verdi;


“Mario Kress’in MKR Technology Kamyon Yarışı Ekibi ile birlikte, sponsorluğumuz için optimal ortağı bulduk. Dinamik performans, hassasiyet, hız, güvenilirlik ve yenilik, Schaeffler Automotive Aftermarket gibi, MKR’yi de karakterize ediyor. Her iki şirket de, üstün sonuçlar elde etmeye odaklanacak.”


Çek sürücü Adam Lacko ile iki deneyimli pilot Markus Oestreich (Almanya) ve Markus Bösiger’den (İsviçre) oluşan MKR pilot ekibi, 2012 kamyon yarışı sezonunda değişmeden yine direksiyon başında olacaklar.


Hedef ekip şampiyonluğunu kazanmak

 

MKR Technology Kamyon Yarışı Ekibi’nin sahibi ve Teknik Direktörü Mario Kress, sezonun ilk yarışı için yapılan hazırlıkları anlatırken, “Test programı başarıyla tamamlandı ve ekibimiz harika bir iş yaptı” dedi. MKR bu yıl ilk kez üç benzer kamyonla piste çıkacak. 23 yıldır kamyon yarışlarına aktif olarak katılan ve bu alandaki en başarılı mühendis olan Mario Kress, “Şüphesiz, rakiplerimiz de ev ödevlerini yaptılar ve hala üzerinde çalışılması gereken birkaç küçük nokta her zaman oluyor. Fakat bizim net bir hedefimiz var. Ekip Şampiyonluğunu geri kazanmak ve her bir sürücümüzün elde edeceği sonuçları iyileştirmeye devam etmek” dedi.

Schaeffler Automotive Aftermarket, LuK “yarış debriyajı” ve hidrolik direksiyon pompası ile optimal güç iletimi ve hassasiyeti sağlıyor. Geçen yıl olduğu gibi, Aftermarket uzmanları bu yıl da başlangıç çizgisindeki yerlerini en son teknolojilerle donatılmış olarak alacaklar. Normal debriyaj baskı plakaları 2.500 ile 3.000 Nm arası tork alacak şekilde tasarlanırken, kamyon yarışları için geliştirilen bir baskı plakasının 5,200 ile 5.500 Nm arası tork aktarabilir olması gerekiyor. MKR yarış kamyonlarında kullanılan yarış debriyajında, bundan bile yüksek derecelerde tork alabilen bir baskı plakası bulunuyor. Bu debriyaj, 6.000 Nm’ye kadar tork için tasarlanmıştır. Buna ek olarak, MKR kamyonlarının debriyaj disklerinde, yüksek sürtünmeye karşı koyabilen ve beraberinde oluşan yüksek sıcaklıklara dayanabilen sinterlenmiş debriyaj balataları bulunuyor. LuK hidrolik direksiyon pompası, yarış sırasında ani yön değişikliklerinde bile hassas ve kolay direksiyon kullanımı sağlıyor. Bu yarış kamyonları için özel olarak geliştirilen hidrolik direksiyon pompası, üretilen araçlarda kullanılan standart hidrolik direksiyon pompalarına göre yüzde 15 ile 20 arası daha yüksek akış hızı performansı sağlıyor.


Sezon İstanbul’da açıldı


Türkiye’de yapılan güç testiyle başlayan yarış sezonu Misano (I), Albacete (E), Nogaro (F), Donington (UK), Nürburg (D), Smolensk (RUS), Most (CZ), Zolder (B) ve Jarama’daki (E) duraklardan sonra, 13-14 Ekim 2012 tarihlerinde Le Mans’ta (F) sona erecek. Yarış serisi takvimi, sonuçlar, ekiple ilgili bilgiler ve içinde resim galerisi de bulunan kapsamlı bir servis alanı www.schaeffler-aftermarket.de/races adresinden izlenebilecek.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir