Temmuz 19, 2007

GM, V Motoride'den % 50 Hisse Satın Alıyor.

General Motors Corp. 16 Temmuz 2007 tarihinde, Cento-İtalya’da  bulunan bir dizel motorlar tasarımcısı ve üreticisi VM Motori S.p.A.’nın % 50 hissesini satın almak üzere Penske Corporation ile ortak teşebbüs sözleşmesi imzaladı.

GM Küresel Şanzıman ve Kalite Grup Başkan Vekili Tom Stephens, konuyla ilgili olarak; “GM’in küresel ileri teknoloji propülsiyon stratejisinde dizel motorların çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Dünyanın en iyi şanzıman sistemlerini geliştirmek için, şirketimizin kendi içinde ve teknoloji ortaklarımız aracılığıyla bu alandaki uzmanlığını ve kaynaklarını dengeliyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Sırada yeni dizel motor var

GM, Cenevre Otomobil Fuarı’nda, VM Motori ile ortaklaşa olarak yeni bir 2.9 litre V-6 turbo dizel motor geliştireceğini de duyurdu. 2009 yılında Avrupa’da Cadillac CTS’de bu motorun tanıtımının yapılması programlanıyor. GM Powertrain Europe, kapalı devre yanma kontrolü olarak isimlendirilen temiz bir yanma süreci, elektronik motor kumandası ve ekzoz gazı son arıtım işlemi, ayrıca kalibrasyon ve GM araçlarına entegrasyonu kapsayan bir ilk sanayi uygulamasının geliştirilmesi üzerine odaklanacak. VM Motori, yeni motor ünitesini Cento, İtalya’daki fabrikasında inşa etmeyi planlıyor  ve bu motorun tasarım, geliştirme ve test etme işlemlerinin mekanik yönlerinden sorumlu olacak.

Merkez-üssü Bloomfield, Michigan’da bulunan Penske Corporation, bir taşımacılık hizmetleri şirketi. Bu şirketin faaliyet alanları, perakende otomotiv satışları, hizmetleri, kamyon kiralama, tedarik zinciri lojistik yönetimi, taşımacılık komponentleri imalatı ve yüksek-performanslı yarışlar alanlarını kapsıyor.

Kuruluş yılı 1947 olan VM Motori, hafif ticari araçlar dahil çeşitli kullanımlar için motor tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmış.
Günümüzde GM, dünya çevresinde 45 araç serisinde 17 farklı dizel motor versiyonları sunuyor.  GM, yılda bir milyondan fazla dizel motor satışı yapıyor. Motor ürünleri arasında, Opel Agila ve Corsa’da satışı yapılan 1.3 dört-silindirli dizel motordan A.B.D.’de tam-boy ebatlı vanlar, ağır-görev pikapları ve orta derece ağır-görev yapan kamyonlarda satılan 6.6 V-8 Duramax dizele kadar çeşitli seçeneklerden oluşan bir dizi sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir