Ocak 31, 2007

Goodyear RHSII, kendi sınıfının en iyi lastiği

Yeni Goodyear Regional RHSII kamyon ön aks lastiği TÜV testlerinde elde ettiği başarı ile kendi sınıfında en iyi olduğunu kanıtladı. Karşılaştırma testlerinde, Goodyear Regional RHSII ıslak zeminde  frenleme, yuvarlanma direnci ve gürültüsü alanlarında üstün performansa sahip olduğunu gösterirken rakiplerini geride bıraktı.

Testler sadece TÜV SÜD Automotive personeli tarafından Almanya’da Münih-Allach ve Münih’deki kendi Mühendislik Merkezlerinde ve yanı sıra Colmar-Berg, Lüksemburg’daki Goodyear Test Sahasında yapıldı. Yol testlerinde kullanılan araçlar bir Iveco Stralis 450 çekici ünitesi ve bir Mercedes-Benz Actros 1854 rijit kamyondu.

Goodyear Regional RHSII yeni ön aks lastiğinin performans karşılaştırmalarının yapılması için uluslararası çapta tanınmış test danışmanlık firması TÜV Süd Automotive GmbH’ya başvurdu. Amaç, Goodyear Regional RHSII lastiğinin rakiplerine ve onun öncülerine karşı nasıl bir performans ortaya koyacağı konusunda bağımsız bir kuruluş tarafından oluşturulmuş güvenilir veriler elde etmekti.
 
Sonuçlar, Goodyear Regional RHSII’nin, test edilen bütün alanlarda, özellikle de ıslak zeminde frenleme ve yuvarlanma direnci alanlarında önceki nesil lastikten daha üstün olduğunu ve rakibine göre belirgin avantajlara sahip olduğunu gösterdi.

Yuvarlanma Direnci %12 daha iyi, yakıt tasarrufu daha fazla
Yuvarlanma direnci, bir lastikte aracın yakıt tüketimini en çok etkileyen faktördür. Bu test DIN ISO 1864’e göre yapıldı. Karşılaştırma lastiği Goodyear’ın %12’den fazla gerisindeydi, Goodyear Regional RHSII ve yerini aldığı Regional RHS hemen hemen özdeş sonuçlar elde etti. Böyle bir fark, bir sürücü için önemli bir yakıt tasarrufu anlamına geliyor.

Islak zemin fren performansı %14,9 kadar daha iyi
Islak zemin fren testleri, iki tip yol yüzeyinde yapıldı – beton ve asfalt. Betonda, RHSII, önceki nesil lastikten %5’den fazla daha iyi, rakibinden de %8’den fazla daha iyiydi. Ancak, en çarpıcı fark, asfalttaydı. Burada, iki Goodyear ürünü arasındaki fark hemen hemen %3’dü, fakat Regional RHSII, toplamda yaklaşık %15 daha iyiydi.

Yuvarlanma Gürültüsü daha iyi
Her iki Goodyear ürünü de daha üstündü, fakat sonuçlardaki farkların tümü 73 dB(A)’nın altındaydı. Bu, gerçek yasal AB limiti olan 78 dB(A)’ya ve hattâ planlanmış gürültü limiti olan 76 dB(A)’ya göre önemli bir başarıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir