Ekim 10, 2012

Hava direnci gündemde

Üstyapı sektörünün gündeminde giderek daha fazla yer almaya başlayan en önemli yenilik konusu; hava direnci. Sektörün yayını olarak biz de bu konuya her fırsatta dikkat çekiyoruz.

Önümüzdeki süreçte karayolu taşımacılığı ile ilgili normlar arasına ton / kilometre maliyetleri ile birlikte ton / karbondioksit emisyon değerleri de girecek. Emisyonu azaltmanın en önemli yolu yakıt tüketimini azaltmak.

Kendi ürünlerinde çok önemli değişiklikler ve yenilikler yapan ticari araç üreticileri, 50-60 km/s’nin üstünde ortalama sürata sahip araçlarda tüketimin düşürülmesi ve ses oluşumunun azaltılması için aerodinamiğe büyük önem veriyorlar. Başta ticari taşıtlar olmak üzere otomotivin Avrupa’daki, hatta dünyadaki patronu diyebileceğimiz Daimler ve diğer tüm önemli ticari taşıt üreticileri bu konuda önemli gelişmeler kaydetmiş durumdalar.

Daimler, dünyanın en önemli ticari taşıt fuarı olan IAA 2012’de de konuya, kendi ürünlerinde yaptığı bir yenilik kadar önem verdiğinin göstergesi olarak, aerodinamik kamyon, çekici ve römork uygulamasını sergiledi.

Geçtiğimiz yıl Belçika’da gerçekleştirilen bir treyler seminerine davet edilen üstyapıcılara yönelik olarak düzenlenen konferansta da; konuya dikkat çekilmiş, yeni modellerin geliştirilmesi sürecinde, üstyapıcılarla birlikte çalışılacağı ve üstyapının önemli bir iyileştirme ve geliştirme alanı olarak görüldüğü ortaya konmuştu.

Hava direncini azaltmaya yönelik çalışmalar, yakıt tüketimini azaltmanın yanında araçlara daha estetik bir görünüm kazandırıyor, yeniliğin ve yeni ürünlerin daha kolay ve hızlı algılanmasını sağlıyor. Ayrıca pasif güvenliği artıran etkileri de var. Üstyapının işlevini ve toplam verimliliğini azaltmamak, taşıma kapasitesi ve hacmini düşürmemek ve önemli ek maliyetler oluşturmamak için özellikle aerodinamik araç ve parçalarda kompozit maddeler kullanılıyor. Bugün kompozit kullanımında ve bu malzemelerin kesme, şekilllendirme ve birleştirilmeleri ile hava direncini artıran boşlukların örtülmesi gibi konularda yapılan çalışmalar belirli bir aşamaya gelmiş durumda.

Biz Üstyapı Dergisi olarak 43’üncü sayımızda aerodinamik konusunu bütün temel kavramları, çizimleri ve örnekleriyle detaylı bir şekilde gündeme getirmiştik. Muhtelif kaynakları tarayarak ve kendi bilgi birikimlerimizi kullanarak oluşturduğumuz metin dünyadaki son gelişmelerin daha iyi anlaşılmasına, konunun öneminin kavranmasına katkıda bulunacak temel bir başvuru metni niteliğinde.

Bu nedenle 43’üncü sayımızın sayfalarına yeniden bakmanızı tavsiye ediyoruz. Geleceğin çevreci ve verimli araçları aerodinamik yapılı olacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir