Şubat 20, 2007

İGMD'de kan değişikliği

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği’nin (İGMD) dün yapılan seçimli Olağan Genel Kurulunda, Gümrük Müşaviri A. Cihangir Onger derneğin yeni başkanı seçildi. Onger, “Dernek olarak yeni dönemde birlik ve beraberlik içinde varolan sorunlarımızın çözümü ve mesleğimizin gelişimi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği (İGMD), seçimli Olağan Genel Kurulu, dün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Yaklaşık bin 500 üyenin katıldığı ve Divan Başkanlığını Seyfettin Cumalı’nın  yaptığı  genel kurulda, 5 liste yarıştı. Genel kurula, TİM Başkanı Oğuz Satıcı, Gümrük Müsteşar Vekili Bülent Ertem, Gümrükler Genel Müdür Vekili Umman Hamidoğulları ve İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdür Vekili katıldı.

Genel Kurulun açılışında konuşan ve yeni seçimlerde aday olmayan İGMD Başkanı Esen Yağcı, görev süresi boyunca  gururla başkanlık görevini sürdürdüğünü belirterek, seçilecek yeni yönetim kurulu  için de desteğini esirgemeyeceğini sözlerine ekledi. TİM Başkanı Oğuz Satıcı ise, gümrük müşavirleri ile ihracatçıların etle tırnak gibi olduklarını ifade ederek, “Sadece sözlerimizde değil, çalışmalarımızda da aynı paralellik içinde olduk” dedi. İhracat ailesinin son derece hızlı bir değişim geçirdiğini söyleyen Satıcı, gümrüklerin kendi içinde sessiz devrimler yaşadığını belirterek şöyle konuştu, “ 2007’de 100 milyar dolar, 2023’de ise 500 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz. Bu da neredeyse 1 trilyon dolarlık dış ticaret hacmi demektir. Her zaman bizim menfaatlerimizi bizden daha fazla korudunuz. Bu hedeflerimiz için de hep birlikte çalışacağız”  Gümrük Müsteşar Vekili Bülent Ertem de konuşmasında,  büyük bir uyumla çalıştıkları gümrük müşavirleri ile, kim seçilirse seçilsin yeni dönemde de aynı uyumda çalışacaklarını vurguladı.

Adayların konuşmaları ve önceki döneme ait faaliyet raporlarının okunmasının ardından seçimlere geçildi. Gümrük Müşavirleri ve müşavir yardımcılarının ayrı ayrı oy verdiği seçimlere  “Güç Birliği Hareketi” adına katılan Gümrük Müsteşarı A. Cihangir Onger, kullanılan 888 gümrük müşaviri oyunun 331’ini alarak başkanlık koltuğuna oturdu. Diğer adaylar Bülent Şentürk 234, Turhan Gündüz 234, Hacı Çapar 49 ve Server Özer ise 40 oy aldı.

Seçimler sonrası göreve getirilen ve kendi arasında görev dağılımı yapılmayan İGMD Yeni Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu:
CİHANGİR ONGER – GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
SERDAR KESKİN – GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
CEMAL İNCE – GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
ERSEL YÜKSEK – GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
ZİHNİ YEŞİLYURT – GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
UĞUR TEKİN – GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
SERVET KARTAL – GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
KEMAL KARADENİZ – GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
RIDVAN AKSARAY – GÜMRÜK MÜŞAVİR YARDIMCISI
BURAK AKKÖK – GÜMRÜK MÜŞAVİRİ YARDIMCISI
ZEYNEL TUTAR – GÜMRÜK MÜŞAVİR YARDIMCISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir