Aralık 19, 2008

İMDER ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), kalifiye iş makinası personeli eğitmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzaladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır ve İMDER Genel Sekreteri Faruk Aksoy tarafından imzalanan protokol gereği;  Milli Eğitim Bakanlığı, teknik eleman yetiştirilmesi için gerekli olan bina, donanım, iş makinesi, eğitim materyali teminini ve  eğiticilerin eğitiminini sağlayacak. İMDER’de gerekli teçhizat ve malzeme konusunda eğitime destek olacak.

İş makinaları endüstrisinin servis ve bakım hizmetlerinde ihtiyaç duyduğu yeni teknolojileri bilen teknik insan gücü yetiştirmeyi amaçlayan proje 4 yıl sürecek. İlk olarak Haydarpaşa Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde uygulanacak proje daha sonra diğer teknik liselerde yaygınlaştırılabilecek. Eğitim alan öğrenciler  işe alımlarda  İMDER üyelerince tercih edilecekler.

İMDER Genel Sekreteri Faruk Aksoy, yapılan anlaşmadan büyük mutluluk duyduklarını ve sektörde yetişmiş elemanların istihdam edilmesini sabırsızlıkla beklediğini belirterek; “Sektörün gelişimi için doğru adımları atmaya gayret ediyoruz. Bu işbirliği de onlardan bir tanesi. Önümüzdeki yıllarda göreceksiniz iş makinaları sektörü, çalışanları, mevzuat düzenlemeleri ve hacmiyle Türkiye’nin gözbebeği olacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır da, İMDER’le hayata geçirecekleri ‘iş makinaları teknik eğitim programıyla’ sektörün daha verimli olması yönünde önemli bir projeyi devreye soktuklarını söyledi. Acır:  “Bakanlık olarak bu tür eğitim çalışmalarının sürekli önünü açıyoruz ve destek veriyoruz. İnsan kaynakları kaliteli olan bir sektörün talep göreceğinden şüphem yok. Biz, İMDER’den gelen eğitim projesini değerlendirdik ve ortak bir çalışmayı başlattık, herkes için hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir