Temmuz 18, 2013

İngiltere sayfası kapanıyor! Transit sadece Gölcük'te üretilecek

Ford Motor Company’nin, Avrupa’daki zararlarını azaltmak amacıyla aldığı kararlar çerçevesinde tasfiyesine karar verilen İngiltere’deki Transit fabrikası ve Dagenham’daki kaporta tesisi, gelecek hafta kapılarını tamamen kapatıyor.

Bu kararla birlikte yaklaşık 1400 çalışan şirketle yollarını ayırırken, Transit’in Avrupa’daki tek üretim üssü Ford Otosan’ın Gölcük tesisi olacak.


1400 çalışan etkileniyor


Geçen yıl ekim ayında açıklanan önlemler çerçevesinde kapatılma kararı alınan Ford’un Transit üretimini yaptığı İngiltere’deki Southampton fabrikasının yanı sıra kaporta malzemelerinin üretildiği Dagenham fabrikasındaki bölüm 26 Temmuz’da kapılarını kapatacak.


Yaklaşık bir asırlık geçmişe sahip olan ve bir dönem savaş uçağı üretimi de yapan Southampton fabrikasında 531, Dagenham’daki kaporta tesisinde de 750 çalışan bulunuyordu. Ford, bu çalışanların gönüllü emekliliği ve motor fabrikasında değerlendirilmesi konusunda görüşmelere devam edildiğini bildirdi. Ford, Belçika’daki Genk fabrikasını da kapatacağını açıklamıştı.


Gölcük tek merkez olacak


40 yılda yaklaşık 2.2 milyon adet Transit üreten fabrikanın kapanmasıyla birlikte Gölcük’teki Ford Otosan tesisleri, Transit’in Avrupa’daki tek üretim üssü haline gelecek. Bu üretim için de, mevcut 320 bin adetlik kapasite kullanılacak. Southampton, İngiltere ve sağdan direksiyonlu pazarlara yönelik üretim yapmaktaydı. Transit, 1965 yılında ilk kez İngiltere’de üretilmeye başlanmıştı. Geçen yıl bu tesiste 28 bin araç üretilirken, Gölcük’te bu rakam 185 bindi.


Ford, kapatmalara karşılık İngiltere’deki motor ve mühendislik yatırımlarını artıracağını bildirmişti.


Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir