Kasım 13, 2013

İstanbul'da 'Akıllı Otobüs' dönemi başladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beylikdüzü’nde hizmet verecek 100 modern İETT otobüsünü hizmete aldı. Törende İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, Genel Sekreter Yardımcıları Muzaffer Hacımustafaoğlu ve Abdurrahman Uçak ile bazı ilçe belediye başkanları  yer aldı.

İETT filo yaş ortalamasını 4’e çekti

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, 9,5 yılda İstanbul’a 60 milyar TL yatırım yaptıklarını ve yatırımların yüzde 55’ini ulaşıma ayırdıklarını belirterek, Beylikdüzü Garajında hizmet verecek 100 modern otobüsün İstanbullulara hayırlı olmasını diledi.
İETT’nin 1705 yeni otobüs alarak filo yaş ortalamasını 4’e çektiğini, özel halk otobüslerinin de yenilenmesiyle şehrin 3 bin yeni otobüse kavuşacağını ifade eden Kadir Topbaş, İstanbul’da “Akıllı Otobüs” dönemini başlattıklarını müjdeledi.
Yeni otobüslerin 10 tanesinde wireless internet hizmeti verilmeye başlandığını, seyahat halinde her türlü bilgiye ve sosyal medyaya ulaşma imkanı sunduklarını kaydeden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani İstanbullulara hizmette sınır yok… İstiyoruz ki yolculuklar bir keyif olsun, eziyet olmasın. Bunun için her alanda en gelişmiş teknolojiyi kullanıyoruz. Klima, tv, iç ve dış kameralardan sonra şimdi de otobüslerimize internet getirdik. İlk olarak burada hizmete aldığımız otobüslerin 10’unda, daha sonra bütün İETT filosunda internet keyfini yaşayacaksınız. Ayrıca otobüslerimize telefonları çok hızlı şarj edecek cihazlar yerleştirdik. Her telefonları şarj edebilen aparatlar getirdik. Şu anda tekli olan şarj beşli olarak monte edilecek. Hızla bir şekilde telefonlar otobüs seyahatlerinde şarj edilebilecek ve İstanbullulara zaman kazandıracak.”

Bakırköy-Beylikdüzü Metrosu’yla birlikte metrobüsün yoğunluğunu azaltacak

Gelişen İstanbul’u Türkiye ve dünyadan birçok yerel yönetimin takip eder konuma geldiğini, bu nedenle kendisinin ikinci kez UCLG Başkanlığına seçildiğini hatırlatan Kadir Topbaş, “Geçmişte personeline maaş ödeyemeyen bir yerel yönetimden 60 milyar lira yatırım yapmış bir belediyeye gelindi. Hatta gelişmişlik endeksine göre, İller Bankası’ndan kişi başına Erzurum ve Diyarbakır’dan daha fazla pay alıyoruz” diye konuştu.
Ulaştırma Bakanlığı’nın projesini yaptığı Bakırköy-Beylikdüzü Metrosu’nun 2019 yılında hizmete gireceğini, böylece metrobüsün yoğunluğunun azalacağını anlatan Topbaş, şunları kaydetti: “İstanbul’un her noktasına raylı sistem götürmek için çalışmalarımızı yaptık, yatırımlarımız hızla devam ediyor. 2019 yılına gelindiğinde şehrimiz 400 kilometreyi aşan ve çoğu metro olan bir raylı sistem ağına kavuşacak. 2004 yılında 400 bin olan raylı sistemlerin günlük yolcu taşıma kapasitesini yaptığımız yeni yatırımlarla 2 milyonun üzerine çıkardık. Bu rakam 2016’da 7 milyona, 2019’da 11 milyona ulaşacak.”
“Belediye olarak yeterince bütçemiz, paramız var. Bütün bu ulaşım sistemlerini ancak biz çözeriz. Hz. Mevlana’nın dediği gibi ‘Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz’. Sevdamız var bu şehre. Bizler ecdadımız gibi her alanda bir numara olmak zorundayız. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz” diyen Kadir Topbaş, daha sonra kurdele keserek 100 yeni otobüsü hizmete aldı. Başkan Topbaş, yeni otobüslerden birini kullanarak poz verdi ve “Akıllı Otobüs”lerdeki internet kullanımını tanıttı. İETT’nin yeni aldığı 1705 otobüs 930 milyon TL’ye mal oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir