Şubat 13, 2007

MAN'ın en başarılı yılı 2006

MAN AG, şirket tarihindeki en büyük başarıyı elde ederek 2006 yılını noktaladı. Ticari araçlar alanında MAN Ticari Araçlar, endüstriyel hizmetler alanında MAN Ferrostaal, dizel motorlar alanında MAN Diesel ve turbo makinler alanında MAN Turbo şirketlerini bünyesinde barındıran MAN Grubu, geçen yıl 674 Milyon Euro olan faaliyet yılı karını, rekor bir artışla 1.105 Milyar Euro’ya yükseltti. Ciro karlılığı %5,9’dan %8,5’e, öz sermaye karlılığı da %19.1’den %28’e yükseldi. Sipariş girişi %16 artış gösterirken, ciro da %15 arttı. Aynı zamanda çalışan sayısında da geçen yıla oranla büyük bir artış gözlendi. Holdingin bu büyük başarısında elbette dünya çapında MAN ticari araçlara olan talebin ve enerji ihtiyacının artmasının ve şirketin karlılık için aldığı önlemlerin büyük etkisi oldu.

MAN Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Samuelsson, “Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde büyük bir başarı yakaladık. MAN Grubu’nun değerini artırmaya devam etmek için faaliyet gösterdiğimiz alanlardaki başarımızı sürdürecek ve yolumuzda yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Geçen yıl 14,3 Milyar Euro olan sipariş girişi değeri bu yıl %16 artış göstererek 16,6 Milyar Euro’ya yükseldi. MAN Grubu geçen yıl elde ettiği 2,8 Milyar Euro değerindeki büyük anlaşmaların ardından bu yıl da 2,2 Milyar Euro değerinde büyük anlaşmalara imza attı: MAN Ticari Araçlar’ın geçtiğimiz yıl İngiliz Savunma Bakanlığı ile yaptığı 1,4 Milyar Euro değerindeki anlaşmanın ardından 2006 yılında bu anlaşmanın devamı olarak 262 Milyon Euro değerinde bir ek anlaşma daha imzalandı. MAN Ferrostaal ise yıl sonunda, bir petrokimya kompleksinin kuruluşunu kapsayan 833 Milyon Euro değerinde bir anlaşmaya imza attı.

Büyük çaptaki bu anlaşmalar hariç, MAN AG 2005 yılına oranla siparişlerde %24 artış sağladı. Ciro, %15 artışla 13 Milyar Euro oldu. Tüm işletmelerde üretim 2006 yılında tam kapasite çalıştı. 31 Aralık itibariyle MAN AG’de çalışan sayısı 50.290’a yükseldi.
MAN AG’nin gelişen pazarlardaki büyüme politikası uyarınca MAN Ticari Araçlar ve Hint firması Force Motors ortaklığıyla MAN Force Kamyon kuruldu. Bu joint venture, ağır kamyon üretimini içeriyor. 2006 yılında hızla büyüyen Doğu Avrupa pazarı için ise Polonya’da bir kamyon montaj fabrikasının kurulması çalışmalarına başlandı. Meksika’da da bir seyahat otobüsü montaj fabrikası hizmete girdi.

2007 yılına da olumlu bakan MAN Grubu, sipariş girişinin 16 Milyar Euro olmasını, tüm alanlardaki büyümenin devam etmesini ve cironun %5, karlılığın %9 artmasını bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir