Kasım 16, 2011

Mercedes-Benz ServiceCard ile sürücülerin işini kolaylaştırıyor

Uluslararası ve şehirlerarası çalışan kamyon ve çekicilerin satış sonrası hizmetlerinde düzenli bakım ve sefer dönüşü kontroller sürpriz arızaları minimum seviyelere çekiyor. Tüm bunlara rağmen yol koşulları, yük koşulları veya kullanım hataları oluşabiliyor. Bu arızaların şirket merkezinden uzakta olması da müdahaleyi zorlaştırıyor. Eğer araç uluslar arası çalışan bir çekici ise çözüm çok daha zor ve karmaşık hale gelebiliyor. Farklı ülkelerde farklı servis anlayışları, servislerle sürücünün iletişimi, faturalandırma yedek parça temini vb konularda sıkıntılar yaşanabiliyor. Yükün ve aracın gecikmesi, işlerin aksaması yapılan bakım onarımla ilgili faturalar ve içeriğiyle ilgili tartışmalar oluyor.

Dünyanın her yerinde satış ve satış sonrasında organize olmuş ve yollarda çok sayıda araç kamyon ve çekicisi yollarda bulunan Mercedes-Benz konuya mevcut iletişim teknolojisindeki altyapısını ve çok yaygın servis ağını kullanarak çözüm oluşturuyor. Son dönemde müşterilere sunulan “ServiceCard” uygulaması da bunlardan biri. Mercedes-Benz Türk Satış Sonrası Hizmetler yetkilileri Murat Tunç ve Tayfun Azak, filosunda çok sayıda Mercedes bulunan ve hem uluslararası hem Türkiye yollarında çalışan filoların yöneticileri ile bu yeni uygulamaya ilişkin bir görüşme gerçekleştirmiş. Filo yöneticileri ServiceCardlarla ilgili izlenimlerini şu şekilde aktarıyorlar:

 

“Sürücülerin nakit bulundurma zorunluluğunun ortadan kalktı”

Mercedes-Benz Türk’ün Ankara’daki tesislerine konuk olduğu Ağaçlı Petrol ve Tic. Ltd. Şti.’nin Lojistik Müdürü İshak Şahin Özer, kendisine yöneltilen soruları şöyle yanıtlıyor;

M.Tunç : İshak Bey, bize kısaca Ağaçlı’yı anlatır mısınız?

İ.Ş.Özer : Ağaçlı, kurulduğu yıldan bu yana nakliye, imalat, akaryakıt, sigorta hizmetleri, otomotiv taşımacılığı, otomobil satış ve servisi gibi birçok alanda hizmet gayreti içerisinde çalışmalarına devam etmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında otomotiv taşımacılığında geniş bir servis ağına sahip olan firmamız 27 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de üretilen araçların çoğunun (özellikle Ford ve Mercedes-Benz) Asya ve Avrupa’ya ihracatında araçların taşımacılığını gerçekleştirmektedir. Buna ilaveten, sahibi bulunduğumuz nakliye firmamızdaki kendi tırlarımızla da Avrupa’nın tüm ülkelerine her türlü yurtiçi ve yurtdışı kuru yük taşımacılığını da yapmaktayız.

M.Tunç : ServiceCard uygulaması firmanızda da hayata geçirildi, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İ.Ş.Özer :Bu uygulamadan son derece memnunuz. Özellikle Avrupa yollarında yolda kalan araçlarımızla ilgili geçmişte sıkıntılı dönemler yaşıyorduk. Örneğin Almanya içinde dahi yedek parça bekleme süresi günlerce sürebiliyordu. ServiceCard ile yolda kalan aracımız duruma göre saatler içerisinde yürür vaziyete getirilebiliyor artık. En çok da sevindiğimiz yenilik, sürücülerin nakit bulundurma zorunluluğunun ortadan kalkmış olmasıdır. İlaveten de ödemelerdeki esneklikler bizi fazlasıyla memnun etmiştir.

“Araçlardaki sorunlara değil, işimize yoğunlaşıyoruz.”

Barsan Global Lojistik A.Ş.’nin İstanbul, Hadımköy’deki tesislerine yapılan ziyarette soruları firma adına Tır İşletme Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Geyik yanıtlıyor…

M.Tunç : Sedat Bey, bize kısaca Barsan’ı anlatır mısınız?

S.Geyik :BGL, uzun yıllardır tüm Avrupa ülkelerine haftada 5 gün yaptığı düzenli seferlerle kapıdan kapıya ihracat ve ithalat parsiyel kara nakliye hizmeti vermektedir. Bu sayede ithalat ve ihracat taşımacılığının lokomotif firmalarından biri olmanın misyonunu yüklenmiş vaziyetteyiz. Gümrükleme, uluslararası kara-deniz-hava-demir yolu nakliye, gümrüklü ve gümrüksüz depolama, stok yönetimi ve dağıtım gibi lojistiğin tüm alanlarında entegre hizmet veren tek grup olan BGL, küresel pozisyonunu güçlendirmek için önemli bir adım attı. 23 Mart 2009 tarihinden itibaren resmi olarak hizmete giren ABD’deki Miami Ofis, South East Atlantic (Florida, Georgia, Alabama, Missisipi, Lousiana, Tenesse, Arkansas, North Carolina, South Carolina) hattındaki bütün operasyonlarda öncelikli olarak görev alarak, özellikle hızlı bir şekilde büyüyen inşaat sektörü, gıda sektörü, hızlı tüketim ürünleri, ev tekstili ve kağıt endüstrisi gibi sektörlere hizmet veriyor.

M.Tunç : ServiceCard uygulaması firmanızda da hayata geçirildi, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

S.Geyik :Mallarını çektiğimiz kuruluşlar arasında sıfır stok çalışan otomotiv firmaları ve sektöründe öncü firmalar bulunmaktadır. Bu kuruluşların tamamı için zamanında teslimat çok büyük önem arzetmektedir. ServiceCard öncesi Avrupa’ya giden araçlarımız özellikle Doğu Bloku ülkelerinde (Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Hırvatistan gibi) yolda kaldığında zaman kaybı ve nakit sıkıntısıyla ilgili büyük zorluklar yaşıyorduk. Artık bu sıkıntıların hiçbiri karşımıza çıkmıyor, araçlarımızı gönül rahatlığıyla yükleyip Avrupa’nın tüm ülkelerinde geçerli olan ServiceCard sayesinde yola uğurluyoruz.

Ayrıca Türkiye dahili operasyonlarımızda da araç beraberinde MB Türk tarafından bize sunulan 3 yıllık Bakım-Onarım ve Aşıntı Malzemeleri Sözleşmesi sayesinde masraflarımızı kontrol edebiliyor, yetkili servislerde orijinal yedek parça kullanılarak bakım-onarım yaptırmanın güveni ve rahatlığı içerisinde araçlarımızdan çıkacak sorunları unutarak diğer işlerimize yoğunlaşabiliyoruz.

“Arızalanan aracımız bir saatte tekrar yola çıktı”

Enco İstanbul Seyahat ve Taşımacılık Tic.Ltd.Şti. Araç Takip ve Filo Yönetim Müdürü Fuat Köseoğlu, firması hakkında bilgi vererek, ServiceCard uygulamas hakkındaki görüşlerini şöyle açıkıyor;

M.Tunç :Fuat Bey, bize kısaca Enco’yu anlatır mısınız?

F.Köseoğlu :Enco, uzun yıllardır yurtiçi ve yurtdışı nakliye sektöründe faaliyet gösteren saygın bir kuruluştur. Özellikle Avrupa ülkeleri ile yapılan tekstil, gıda taşımacılık işlemlerinde birçok büyük firma Enco’yu tercih etmektedir. Enco, tamamı çevre koruma standartlarına uygun yeşil, sessiz motor özellikleri ve GPS (Uydu Takip) sistemi ile donatılmış olan çoğu MB markalı 187 adet özmal aracıyla tüm Avrupa Kıtasına yönelik parsiyel/komple taşımacılık, askılı tekstil taşımacılığı, kapıdan kapıya teslimat, IT – hizmet garantisi, sigorta işlemleri, yurtiçi-yurtdışı gümrükleme işlemleri, depolama hizmetleri, yurtiçi dağıtım hizmeti, 7×24 Online takip sistemi hizmetlerini sunmaktadır.

M.Tunç :ServiceCard uygulaması firmanızda da hayata geçirildi, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

F.Köseoğlu :ServiceCard uygulamasına geçildikten sonra işlerimiz inanılmaz derecede kolaylaştı. Geçmişte manuel onay süreci çok uzun, formalite işlemleri de yoğun olduğu için gereksiz gecikmelere sebebiyet verip rahatsız ediyordu.

ServiceCard’a ilk geçtiğimiz günlerde yaşadığım bir olayı aktarmaya çalışayım. Yıllık iznimde olduğum bir zamanda yazlıkta dinlenirken pazar günü İtalya’da yolda kalan bir sürücümüz beni mobil telefonumdan arayarak aracın frenlerinin kilitlendiğini ve çaresiz bir şekilde beklediğini bildirdi. ServiceCard numarasını vererek acil servis telefonunu arattırdım. Yaklaşık 1 saat sonra sürücümüz tekrar beni aradı ve yolda yürür vaziyette olduğunu bildirdi. Benim için inanılmaz bir andı.

“ServiceCard hız, pratiklik ve ödemelerde esneklik getirdi”

Reysaş Taşımacılık ve Lojistik A.Ş., İstanbul Sancaktepe’deki tesislerinde ziyaret ediliyor ve firmanın Genel Koordinatörü Rudolf Heiglmayer, Murat Tunç’un sorularını şöyle yanıtlıyor…

M.Tunç :Rudolf Bey, bize kısaca Reysaş’ı anlatır mısınız?

R.Heiglmayer :6'lı, 2'li, 4'lü oto taşıma, soğutmalı, tenteli, askılı, hidrolik liftli, martı kanat gibi özelliklerde ve çeşitli hacimlerdeki dorseleri, ortalama yaşı oldukça düşük olan çekicileriyle ve diğer ticari araçlarıyla Reysaş, farklı özelliklerde talepleri karşılayabilmekte ve büyük kuruluşlara geniş çaplı taşımacılık hizmeti vermektedir.

Reysaş, Türkiye’nin lojistik sektöründeki en büyük firmalarından biri. Gerek yurtiçi ve gerekse uluslararası nakliyecilikte sektörde standartları belirleyici bir role sahip. Son yıllarda antrepo hizmetleri ve tekstil depolama, soğuk hava depolama işinde yaptığı akıllıca yatırımlardan ve basına yansıyan haberlerden de anlaşılacağı üzere Reysaş’ın kararlı adımlarla daha da büyüyeceğini söyleyebiliriz.

M.Tunç :MBT, Reysaş’ı geçen yıl ortalarında ServiceCard ile tanıştırdı. ServiceCard Reysaş’a ne kazandırdı?

R.Heiglmayer :Reysaş yoğun olarak Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında kendi araçları ile nakliyecilik de yapan bir firmadır. Özellikle yurtdışı operasyonlarımızda da MB araçlarını tercih ediyoruz. Araç ve sefer sayısının fazlalığı beraberinde doğal olarak yolda kalma olasılıklarını da arttıran bir faktör. Yolda kalan her araç, o operasyonun aksaması ve müşterilerimiz nezdinde memnuniyetsizliği getiren bir parametre olarak karşımıza çıkıyor. Mühim olan husus ise yolda kalan aracımızı en kısa sürede faal hale getirtip taşıdığı malı güvenle istenilen noktaya ulaştırılmasını sağlamaktır. ServiceCard’dan önce Obligo süreci ile yolda kalan araçlarımızı yürür hale getirmek için bize ve partnerlerimize manuel olarak çok fazla iş yükü düşüyordu. Formalite ve kırtasiye yükü fazlaydı. Sürücünün nakit bulundurma zorunluluğu da işin cabasıydı. ServiceCard bize operasyonlarımızda hız, pratiklik ve ödemelerde esneklik getirdi.

Mesela ServiceCard öncesi garantörlük veren firma yetkilisine 1 saat boyunca ulaşamama durumunda (genelde geceleri) araç Almanya otobanında kalmışsa otoban polisi trafiği aksattığı gerekçesiyle aracımıza ceza kesiyordu. Durumu izah etmek de işe yaramıyordu. Ancak şimdi artık ServiceCard sayesinde sürücünün kısa sürede irtibata geçtiği en yakın MB yetkili servisten acil müdahale aracı vakit kaybetmeden arızalı aracımızın başına gelip işleme başlayınca otoban polisi herhangi bir ceza kesmeden yoluna devam ediyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir