Mart 25, 2011

Mercedes Euro 6 için SCR ve EGR'yi birlikte kullandı: Üretim başlıyor

Mercedes Benz Euro 6 normunda motorları üreten ilk Avrupalı üretici oldu. Mercedes’in yeni motorları Mercedes’in üretime başladığı kent olan Mannheim’ da bulunan fabrikada yapılan ve Avrupa'nın  ticari taşıt uzmanı gazetecilerin katıldığı bir özel bir toplantı ile 17 Mart'ta tanıtıldı. Toplantı sırasında Daimler üst düzey yöneticileri yeni motorlarla ilgili sunumlar yaptılar.

Mercedes'in “Blue Efficiency Power” (Yararlı Mavi Güç) adındaki yeni motoru, Mercedes-Benz OM 471 kodu  ile tanıtıldı. Bu isimle Mercedes'in yeni dönemde kullandığı BlueTech Powershift gibi uyumlu bir isim ve Mercedes motor kod sistemine uygun bir kod ile anılacak. Yeni motor serisinin tanıtılan ilk motoru OM 471 ve bu motor 12.8 litre hacime sahip. Euro-6 standardını karşılayan bu motor yürürlüğe girmesine iki yıl kala bu standartta olan motorlar devreye giriyor. Euro 6 ile bilhassa nitrit oksit ve parçacıklar asgariye indirgeniyor.

Euro 6 standartlarını karşılayan motorlar daha gelişmiş bir tasarım ve üretim teknolojisine sahipler.  Mercedes  OM 471 de SCR ve EGR partikül filtresi tekniklerini bir arada kullanıyor. Euro 6 motorlarda azaltılması gereken emisyonlar istenilen seviyelere çekiliyor. Motorun kullanıcılarının beklediği; yakıt tüketiminde iyieşme, uzun bakım aralığı ve motor ağırlığının artmaması hatta azaltılması. Yeni motorların seri üretimi başlamış durumda. Bu üretim bu yılın üçüncü ile birlikte çeyreğinde yüksek bir kapasiteye ulaşacak. Yeni model serisinin tüm motorlarının kullanımına sunulmasından itibaren Mannheim tesisi bu motor serisinden yılda 100.000 adetten daha fazla üretecek.

Toplantı katılımcılara motor dökümhane ve motor montaj hattında üretimi izleme ve doğrudan bilgi alma imkanı sunuldu. Euro 6  motorların üretimi için iş akışlarında ve üretim süreçlerinde geliştirme ve yenilemeler gerçekleştirilmiş. Euro 6 normuna sahip motorların üretimine başlanmadan önce Daimler bünyesinde yer alan Detroit Diesel, ve Mitsibushi Fuso motorların bilgi birikiminden yararlanılmış. ABD normu olan EPA ve Japon motor normları ile üretilen motorlardan kazanılan deneyim  dünyanın her yerinde bazı küçük değişikliklerle kulanılacak bir ortak motor platformu oluşturulmuş. Mannheim tesisi aynı zamanda “Detroit Diesel” motorlar için belli başlı bileşenleri  ve aynı zamanda “Fuso” için komple motor üreten tesis olacak. Bu yeni motorlar Kuzey Amerika ve Japonya için olan motorlarda ortak parçalarda kullanılacak. Sonuç olarak; tamamen Mercedes-Benz'e ait başta Avrupalı ve Avrupa normlarını benimsemiş müşterilere hitap ediyor. Mercedes yetkilileri yeni motorların birçok açıdan sektörde çıtanın yükselmesini sağladıklarını belirttiler.

Motorlarda silindir başına dört sübap var, üstte yer alan yatık iki adet ekzantrik miline sahip, efli olmayan bir yakıt püskürtme sistemi ayrıca bunun içinde basınç arttırma özelliği de bulunuyor. Tüm bunlar tamamen elektronik olarak yönetiliyor. Yeni yakıt püskürtme sistemi “X-PULSE” teknik olarak bir “Amplified Common Rail” sistemi. Turbo teknolojisi sayesinde motorların çok dinamik bir yapıya sahip olduğu ifade ediliyor. Yeni Mercedes-Benz OM 471 motorları otobüsler ve kamyonlarda kulanılacak. Ürünler, güç,  tork ve hacim özellikleri ile en fazla kullanılan, daha büyük hacimli ve küçük hacimli motorlara temel teşkil edecek özelliklere sahipler.  Uzun dönemli olarak ise bu motorların daha küçük ve daha büyük hacimli türlerinin de üretileceği düşünülebilir.

Yeni motor;

421 beygir-2100 Nm.Tork
449 beygir-2200Nm.Tork
476 beygir-2300Nm.Tork
510 beygir-2500Nm.Tork ile sunuluyor.

OM 471 otobüs ve kamyonlarda kullanıma uygun

Euro 6 normlarını karşılayan motorlarda; yüksek ısı, motorların yağ ve soğutma sıvısı ile birlikte ve kuru olarak ağırlığının artması, yükselen basınç ve ısının artışına rağmen motor ömrünün ve bakım aralıklarının uzaması isteğine yönelik cevaplar oluşturulmuş. Bu cevaplar özellikle motor bloklarının ve diğer metal parçaların işlenmesi döküm tekniğinin ve alaşımlarının geliştirilmesi, ağırlık kazançları, montaj süreçlerindeki hassasiyet de yeni bir aşamaya geçilmiş izlemi veriyor. Tanıtım sırasında verilen bilgilerde motoru oluşturan krank mili, eksantirik mili gibi parçalarda yapılan cesur tasarım değişiklikleri hakkında bilgi veriliyor. Mercedes yetkilileri yeni motorların gelişmi ve özellikleri ile ilgili olarak şu temel değerleri anahtar olarak belirlemişler:

Yeni ağır vasıta motorları serisi, daha fazla ekonomiklik, daha az zararlı emisyon ve etkinlik için geliştirildi

Yeni ağır vasıta motorları gelecek olan Euro6 standartına uygun olan ilk motorları oluşturuyor.

Özel olarak Avrupalı müşteriler hedef gözetilerek geliştirilen yeni motor serisi; Ağır vasıtalar (kamyon-çekici), otobüsler ve yol dışı kullanımı araçları için pazara sunuluyor.

Yeni geliştirilen motorlar sağlamlık ve uzun kullanım ömrü açısından örnek teşkil ediyor.

Özel “X-PULSE” basınç arttırma özelliği ile motorlarda “Common-Rail” sistemi yer alıyor. Güç yükleme, asimetrik bir turbo ile sağlanıyor.

Motor freni güçlü ve üç aşamalı dinamik özelliklere sahip. Motorların diğer özellikleri içersinde; “SCR” tekniği, egzost gazı yeniden kullanımı ve parçacık filtresi de bulunuyor.

Yeni motor serisi düşük işletme masraflarına sahip ve uzun bir bakım aralığı var.

Motorlar; kutuplardan Güney Afrika'ya kadar çok zor çalışma koşullarında test edildi. Şirket bundan beş yıl evvel bu özel motorlar için Stuttgart şehrinde çalışmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir