Mayıs 28, 2007

Michelin'den Hediye Lastik Adam

Michelin, 21 Mayıs – 30 Haziran tarihleri arasında yetkili bayilerinden 4 adet otomobil, 4×4 ya da kamyonet lastiği alan sürücülere oyuncak Lastik Adam hediye ediyor. Yol güvenliği konusunda her zaman yardım ve tavsiyelerde bulunan bu karakter, bu promosyon kampanyası kapsamında ayrıca, dağıtılan küçük kitapçıkla sürücülerin dikkatini “lastikte doğru hava basıncı”nın önemine çekiyor.
 
Lastik Adam “Dünya Turu”nda Türkçe konuşuyor
Michelin’in efsane lastik adamı, hayata gelişinden 109 yıl sonra ilk kez konuşuyor. Batı Avrupa ülkelerinde, ilk defa geçen sene radyo spotlarında sesi duyulan Lastik Adam, Michelin’in 18 Mart’ta gösterime giren “Dünya Turu” konseptli reklam filminin sonunda bu defa Türk izleyicilerine sesleniyor.

Hayat öyküsü 1894’te başladı
1894’te gerçekleşen Lyon Evrensel Sergisinde üst üste yığılmış lastiklerin André ve Edouard Michelin kardeşlere ilham kaynağı olmasıyla Lastik Adqam’ın hayata geliş öyküsü başlamış oldu.  Lastik Adam; 1898 yılında, lastik yığınını görünce “Kolları olsaydı, bir insan olabilirdi” diye düşünen Michelin kardeşlerin hayal gücü ve poster sanatçısı O’Galop’un fırçasıyla, hayat buldu. Devamlı gülümseyen, neşeli ve tombul haliyle kısa sürede popüler oldu. Yüz yılı aşkın süredir, içinde bulunduğu dönemin gerçeklerine göre gelişen Lastik Adam, 100. yaşını kutladığı 1998 yılında ise, daha modern ve dinamik bir görünüm kazandı. 2004 yılında ise Türkiye’de ilk kez  televizyon reklamlarında boy göstermeye başladı.

Dünyanın en fazla bilinen kurumsal karakterlerinden biri olan Lastik Adam, 2000 yılında Financial Times ve Report on Business dergilerinin bir araya getirdiği sanat, tasarım ve iletişim dünyasının seçkin isimlerinden oluşan uluslararası jüri tarafından “Dünyanın en iyi logosu” seçilmişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir