Mayıs 6, 2011

OİB 2023 hedefi için çalışmalarını hızlandırdı

Türkiye otomotiv endüstrisi, üretim ve ihracat hedeflerini artırabilmek için yeni pazar arayışlarına hız verdi. Bu yıl, 2 yurt dışı fuar ve 3 alım heyeti organizasyonu düzenleyen Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), çalışmalarına hızla devam ediyor.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle 2023’te sektör olarak 75 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayabilmek için süratlerini artırdıklarını belirterek konuyla ilgili  olarak şunları söyledi: “Bu yıl içinde şu ana kadar katıldığımız fuar ve organize ettiğimiz alım heyetleri ile yerli ve yabancı yüzlerce firmayı biraraya getirerek işbirliği ortamı hazırladık. Türkiye için hedefimiz büyük. Bu büyük hedefe 2023 yılından önce ulaşabilmek için vites büyütüp hızımızı artırdık.
 
Belki ilk etapta firmalar işbirliğine girmiyor olabilir. Ancak alım heyeti görüşmeleri ileride atılabilecek temeller için bir ilk adım oluyor. Yabancı firma ihtiyaç duyduğunda Türkiye’den hangi kurumu arayacağını biliyor. Geçmiş yıllardaki benzer faaliyetlerimiz dikkate alındığında alım heyetlerinin bizlere kattığı ihracat artışı, vizyonu, yabancı firmaların beklentilerini öngörmemizi sağlıyor ve kendimize ona göre yön verebiliyoruz.
 
Özelikle mekanik, aydınlatma, fren, süspansiyon, traktör yedek parçaları, buji, debriyaj balatası, elektrik aksamları gibi birçok alanda Türk firmalarının üretim kalitesi  dünyada kabul görüyor. Birçok firmanın alım heyetleri vasıtasıyla el sıkıştığını biliyoruz. Biz bir spor araba gibi yolumuzda hızlanarak, vites büyüterek devam etmek istiyoruz.”

OİB, otomotiv sektöründe yaşanan son verilerle ilgili açıklamaları da yayınladığı bültenle kamuoyuna duyurdu. Bültende şunlara yer verildi:
 
Geçtiğimiz yıllara göre 2011’de alım heyetleri organizasyonlarını artırarak, tüm fuarları fırsata çevirmeye çalışırken, otomotiv ihracatının bu yılın Ocak ayında yüzde 7, Şubat’ta 13, Mart’ta 15, Nisan ayında ise yüzde 27 artış sağlamasıyla bunun somut örneğini gösteriyor. Nisan ayında Türkiye genelinde 1 milyar 792 milyon dolar ihracat yapan OİB’de, söz konusu artışın bir başka nedeni de AB ticari araç pazarının canlanması ve euro kurunun 2010 yılına göre nispeten yüksek seyretmesi. Ocak-Nisan dönemi dikkate alındığında ise, otomotiv endüstrisinde yaşanan yüzde 16 artışla ihracatın 6.9 milyar dolar seviyesine yükselmesi dikkat çekiyor. 

En fazla ihracat otomotiv devi Almanya’ya

Nisan ayında en fazla ihracatı 587 milyon dolar ile otomotiv yan sanayi ürün grubu gerçekleştirirken, bunu sırasıyla 581 milyon dolar ile binek otomobiller, 371 milyon dolar ile eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve 72 milyon dolar ile otobüs-midibüs-minibüs ürün grupları izliyor. Bir başka detayda ise geçtiğimiz ay en fazla ihracat dünya otomotiv merkezi Almanya’ya yüzde 81 artışla 261 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bunu sırasıyla yüzde 30 artış ve 208 milyon dolar ihracatla İtalya, yüzde 72 artış ve 132 milyon dolarla Birleşik Krallık takip ediyor.

İhracat artışına olumlu katkıda bulunan fuar katılımları ve alım heyetlerinde ise yılın ilk organizasyonunda Güney Afrikalı firmaların kapısını çalan OİB, Mart ayında burada düzenlenen Automechanika South Africa fuarında milli katılımla yer aldı. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve İGEME desteğiyle bu fuara 26 firma ile katılan OİB, Güney Afrikalı birçok firma ile ikili alım heyetleri toplantıları düzenleyerek yeni ihracat fırsatları aradı.

Brezilya üretim için cazip

OİB, diğer yandan ikinci yurtdışı alım heyetini nisan ayında Brezilya’ya gerçekleştirdi. Yılda 3 milyon adedi aşan araç üretimiyle dikkat çeken Brezilya’da halen Türkiye’de üretim yapan ana sanayinin neredeyse tamamının bu ülkede de yer alması, iki ülke için cazip fırsatlar doğuruyor. Brezilya’da Automec Feira fuarına yine TAYSAD ve İGEME ile birlikte 7 firma ile katılan OİB, burada onlarca Brezilyalı ana ve yan sanayi üreticisi ile görüşüp ihracat ve yatırım fırsatlarını aradı.

2011 yılında, OİB tarafından Türkiye’deki ilk alım heyeti ise ‘Automechanika İstanbul 2011’ fuarı çerçevesinde gerçekleştirildi. Burada aralarında Yunanistan, İsrail, Ukrayna, Sırbistan, Brezilya, Kanada 15 ülkeden gelen 58 yan sanayi firmasıyla 92 Türk firmasının ikili görüşmeler yapmasını sağlayan OİB, ithalat, ihracat ve birlikte üretim için ön görüşmeler yapılmasına öncülük etti.

Diğer yandan İstanbul’da düzenlenen bir diğer alım heyetinde, Rus ve Tatar otomotiv endüstrisi temsilcileri Bursa, Kocaeli, İzmir’de ana ve yan sanayi tesis ziyaretleri yaparak, Türk partner aradı. 33’ü yabancı 69’u yerli firma olan bu görüşmelerde, önümüzdeki üç yıl içinde en az 10 yerli yan sanayi firmasının Rusya’da yatırım yapması öngörüldü. Globalleşmenin ön koşullarından biri olan yurtdışı yatırım veya işbirlikleri için önemli adım atan OİB, Türk otomotiv endüstrisine de Rusya’nın kapısını açtı.

Araç üstü ekipmanlarda yeni pazarlar

DTM koordinasyonuyla, OİB’in bu yıl organize ettiği son alım heyeti ise ARÜSDER (Araç ve Araçüstü Ekipman ve İş Makinaları Üreticileri Birliği Derneği) fuarı kapsamında gerçekleşti. CNR Expo Center’de düzenlenen Araç ve Araçüstü Ekipman ve İş Makinaları Fuarıyla eş zamanlı gerçekleşen alım heyetine bu kez Almanya, Polonya, Suudi Arabistan ve Tunus’tan 16 kişilik heyet katılarak 40 Türk firması ile bir araya gelindi. Çok spesifik bir alan olan araç üstü ekipmanları alanında yeni fırsatlar kollayan Türk firmaları, yeni pazarlar aradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir