Eylül 30, 2010

Opel Astra Sports Tourer Kasım'da Türkiye'de

Opel’in Almanya, Rüsselsheim’daki Uluslararası Teknik Tasarım Merkezi'nde tasarlanıp geliştirilen ve İngiltere, Ellesmere Port’daki üretim tesisinde üretilecek olan Astra Sports Tourer, Kasım ayında Avrupa ve Türkiye’de pazarlara sunulacak. Türk otomobil severler ise aracı ilk kez İstanbul Motor Show’da görebilecek.

 Yeni Opel tasarım diline sahip Astra Sports Tourer 1,550 litreye kadar yük kapasitesi bulunan geniş yükleme alanı sunan bagaj tasarımı, FlexFold Arka Koltuklar gibi düğmeye basılarak katlanabilen özelliklere sahip. Astra Sports Tourer hatchback benzeriyle aynı yenilikçi arka süspansiyon ve mekatronik FlexRide şasini paylaşıyor. Sürüşe duyarlı ön farlar ve medikal olarak onaylanmış ergonomik ön koltuklarıyla konfor ve güvenlik katıyor.

Dokuz farklı motor seçeneğinden oluşan geniş motor seçenekleri 70 kW/95 Bg 132 kW/180 Bg arasında. Yakıttan tasarruf ettiren Start/Stop teknolojisi gelecek yıl başında ilk olarak 1.3 litre CDTI motorda (70 kW/95 Bg) sunulacak.

Opel 1950 yılının başlarında Avrupa'da vagon gövde tasarımı üreten ilk otomobil yapımcıları arasındaydı. Yeni Astra Sports Tourer tasarımda ve station wagon üretmede 50 yıldan fazla bir Opel tecrübesine sahip.

Astra Sports Tourer, şimdiye kadar yaklaşık 200.000 adet sipariş edilen hatchback modelin göze çarpan satış başarısından kaynaklanan momentum üzerine inşa edilecek. Son yıllarda, Avrupa’da satılan tüm Astra modellerinin yaklaşık yüzde 25’i wagondu.

Yeni Opel tasarım dili

Astra Sports Tourer, yeni tasarım dilini kompakt wagon segmentine taşıyor. Hatchback ile paralel olarak tasarlanan wagon modeli, kendine has özelliklere sahip. B sütunundan arkaya kadar tüm kaporta yeni. Pürüzsüz görünüm,bagaj kapısının üstüne entegre edilen geniş bir tavan rüzgârlığıyla düzgün bir şekilde birleşen uzun, ince tavan çubuğu tarafından vurgulanıyor. Eğik açısı, arkaya yatık ön stili ile dengede bulunan dinamik bir profil yaratmasına yardımcı oluyor. Astra'nın üzerindeki arka tekerlerin ilerisine yan gövde üzerine işlenen bıçak motifi şeklindeki simge hareket duygusuna katkıda bulunuyor.

Geniş bagaj alanı

Geniş bir bagaj bölmesine sahip olan Astra Sports Tourer, wagon segmentinin dışındaki uzaktan kumandalı koltuk katlama fonksiyonu sunan ilk kompakt wagon. FlexFold Arka Koltuklar tarafından sağlanan bu ergonomik uyum, sadece bir düğmeye basarak 500’den 1.550 litreye çıkarılacak olan taşıma kapasitesi sağlıyor. Koltuklar otomatik olarak 60/40 katlanabiliyor. Böylece her koltuğu alçaltmak için aracın etrafında dolaşmak gerekmiyor. Koltuk sırtları aşağı indiğinde, bagaj bölmesi 1.85 mm – 28mm’ye çıkıyor. Astra Sports Tourer iki dokunuşlu bagaj bölmesi kapağı sunuyor. Kolay Erişim Kapağı ile küçük nesneleri koymak veya çıkarmak için basit bir dokunuş yeterli oluyor. Daha büyük yükler için, kapak kaset içinde hızlı bir el hareketiyle tamamen açılıyor ve hafif bir şekilde duruyor. Gerek duyulmadığında, tüm düzenek kolayca çıkarılabiliyor ve bagaj alanının altındaki yük bölmesinde saklanabiliyor.

Özel tasarımlı kabin

Ön Tampon ön çamurluk sıcak ve çekici bir ambians oluşturarak kabin boyunca kapı kaplamalarının üzerine doğru uzanıyor. Vites koluna doğru akan düşük açıyla monte edilmiş şık konsol, krom halkalı göstergeler, kontrol paneli ve orta konsol çerçevesi gibi dekor detayları yumuşak dokunuşlu materyaller ve ince bir ortam aydınlatması ile birleştiriyor.

Kıvrak yol tutuş

Yeni Astra'nın FlexRide teknolojsi,yol koşullarındaki ve sürüş stilindeki değişimlere sürekli adapte oluyor. Tam uyumlu Standart modda, mümkün olan tün ayarlamaları sunuyor. Sürücü tarafından seçilen Sportif ve Tour modunda, sistem en sportif veya en rahat ayar aralığını uyguluyor. Sportif mod gaz pedalını ve direksiyonu biraz daha sertleştiriyor.

CO2 emisyonları 109 g/km düşürüldü

Benzinli motor yelpazesi 70 kW/95 beygir ile 132 kW/180 arasında güç sağlayan aracın, güç aktarım mekanizması, dört dizel, beş benzinli ve bir LPG seçeneğinden oluşuyor. Dizel yelpazesinde 1,3, 1,7 ve 2,0 litrelik motorlar yer alaıyor ve bu motorların tümünde çoklu yakıt enjeksiyonu, yüksek basınçlı yakıt sistemi, çeşitli şekilli turbo şarj (VGT) ve bakım gerektirmeyen partikül filtresi bulunuyor. Tüm motor seçenekleri Euro 5 standartlarını karşılıyor.

Son zamanlarda Opel Agila ve Corsa’da eklenen Start/Stop teknolojisi gelecek yılın başlarında Astra 1.3 CDTI (70 kW/95 b)‘de de sunulacak. Sadece 1.4 l/100km gibi oldukça dikkat çeken yakıt ekonomisi ve 109 g/km CO2 emisyonu. 1,7 litre CDTI, 81 kW/110 beygir ve 260 Nm tork veya 92 kW/125 beygir ve 280 Nm tork sağlayan iki seçenekle sunulacak. Her iki durumda ortalama çevrimde yakıt tüketimi 4,5 l/100 km ve CO2 emisyonu da 119 g/km.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir