Ağustos 22, 2007

Otokar Doruk Gebze'de işbaşı yaptı

Otokar’ın 9 metrelik otobüsü Doruk Gebze Mevlana Mahallesi durağında göreve başladı. 9 metrelik Otokar Doruk H’nin ilk sahibi Sezai Ata oldu.

Otokar’ın yeni otobüsü 9 m’lik Doruk serisinin basın tanıtımı 2007 yılının ilk ayında Koç Müzesi'nde Doruk 190 H ile yapılmıştı. BusWord İstanbul fuarında ise serinin ilk örnekleri Otokar standında yerini aldı ve “Hayatında 9 metrelik yer aç” sloganı ile pazara sunuldu.

Fuarda tanıtılan 9 metrelik Doruk serisi ürün yelpazesinde; kentiçi taşımacılığına yönelik Doruk 190H servis, yakın mesafe yolcu taşımacılığına yönelik Doruk S ve Turizm taşımalarına yönelik lüks Doruk T bulunuyordu. Otokar Sultan 125S, Sultan 145S , Sultan Maxi ve Sultan City C145 modelleri ile midibüs kategorisinde yer alıyor. Otokar Doruk ile arkadan motorlu 9 metrelik otobüs üreticisi konumuna yükseliyor.

Otokar’ın 9 m’lik otobüsü standart olarak 25 oturan ve 45 ayakta yolcu kapasitesine sahip. Doruk kent içi modeli iniş ve biniş kolaylığı sağlayacak bir yükseklikte, örme şasi özelliği ile de gerçek otobüs özellikleri taşıyor.

Otokar yetkilileri 9 metrelik ilk Doruk'un hizmete girmesi ile ilgili olarak “Büyük otobüslerin rahatlığını, küçük otobüslerin ekonomisi ile birleştiren Doruk; otobüslerin ekonomik olmadığı ve küçük otobüslerin yetersiz kaldığı hatlar için en uygun çözümü oluşturuyor “ açıklamasını yaptılar.

Firma yetkilileri yeni otobüs Doruk ile toplu taşımacıların beğenisini kazandıklarını, Doruk’ta bulunan dört silindirli Euro III Deutz motorun dayanıklı ve düşük yakıt tüketimine sahip olduğunu, otobüs motorunun arkaya yerleştirilmesi sebebi ile de bakım kolaylığı sağlandığının altını çiziyor. Yetkililer motor, şanzıman ve radyatörün araçtan kolayca sökülebilen bir taşıyıcı üzerine monte edildiğini bu sayede motorun bakım ve tamirinde büyük kolaylık sağlandığını, en zor bakım ve tamirat işlemleri için dahi uzun süreler harcanmadığını bu sayede servis süresinin azaldığını, toplu taşıma sektöründe çok önemli olan zamanın araç sürücüsüne kazandırıldığını ifade ettiler.

Yetkililer ayrıca; Doruk otobüslerinin Avrupa güvenlik standartlarında üretilen örme şasisi ve ekipmanlarıyla kalite ve güvenirlik konusunda öne çıktığını belirttiler.

70 kişiye varan yolcu taşıma kapasitesi, alternatif kapı ve koltuk yerleşim imkanı ile Doruk her durağa uygun ideal çözümler sunuyor. Sürücüsüne kârlı taşımacılık imkanı sunan Doruk, düşük yakıt sarfiyatı, bakım kolaylığı ve düşük işletme giderleri ile de oldukça tutumlu.

Mevlana Mahallesi durağından Sezai Ata’nın 41 UD 249 plaka ile işleteceği ilk Doruk Gebze’de hizmete başladı. Sezai Ata, Doruk’u, ekonomisi, konforu ve güvenliği sebebiyle tercih ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir