Ağustos 23, 2010

Otomobil ve hafif ticari araç satışlarında 2010 rekoru kırıldı

Mevsimsel olarak Temmuz ayında durgun geçen otomotiv satışları, bu yıl herkesi şaşırttı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verileri, geçen ay binek oto satışlarının %148 artarken, hafif ticari araç pazarının %63 büyüdüğünü ortaya koydu. Bu yılın en yüksek satışına ulaşılırken, Cumhuriyet tarihinin Temmuz rekoru da kırıldı. Temmuz ayında daha önce en yüksek satış 2005’te yakalanmıştı.

“Düşen faiz oranları pazarın büyümesini sağladı”

Otomotiv satışlarında yaşanan büyük hareket, şirketleri de şaşırttı. Ford Otosan’ın Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, Temmuz ayı satışlarının beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini belirterek şunları söyledi: “Bizim için de süpriz oldu. Binek oto ve hafif ticari araç satışlarının 55 bin adetler seviyesinde olacağını öngörüyorduk. Genelde mevsimsel olarak durgun geçen Temmuz ayı, Haziran ayını bile geçti. Satışların bu derece artmasında perakende tarafı etkili oldu. Geçen ay filo yerine perekende satışlar etkiliydi. Kampanyalar ve düşen faiz oranları da pazarın büyümesini sağladı”

7 aylık artış %12,4

ODD verilerine göre, Ocak-Temmuz döneminde ise binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar önceki yılın aynı dönemine göre %12,38 oranında artış gösterdi. İlk 7 ayda binek ve hafif ticari araç toplam pazarı 339 bin 600 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 302.202 adetti. 7 aylık toplam binek otomobil satışları da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,36 büyüdü ve 227.704 adet oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir