Ekim 13, 2011

ÖTV artışı hafif ticari pazarını düşürebilir

Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, otomotiv sektörüne uygulanan ÖTV oranlarının artırılmasını değerlendirdi. Bayraktar sektör olarak yapılan değişiklik ve uygulamalara karşı saygılı olduklarını belirterek;  “ODD olarak otomotiv sektöründeki vergi yapısının yeniden düzenlenmesi konusunu zaten kamuoyunun gündemine getiriyorduk. Ancak biz, Otomotiv Strateji Belgesi kapsamında meselenin tüm yönleriyle ele alınmasını ve sektördeki tüm paydaşların görüşlerinin bir arada değerlendirilmesini bekliyorduk ve bunu yeğlerdik” dedi.

ÖTV artışı sektöre yük getirecek

Sektörün köklü vergi düzenlemelerine ihtiyaç duyduğunu, bu düzenlemeleri her zaman kendilerinin de istediğini hatırlatan Bayraktar, “Türkiye’nin küresel oyuncu olması ve sektörün geliştirilmesi, büyütülmesi ve daha cazip hale getirilmesinin gündemde olduğu şu günlerde, yapılan büyük ve ani değişikliklerin gerek pazar, gerek yatırım ortamı açısından uzun vadeli karar almayı zorlaştırdığına inanıyoruz. Bu değişiklik basit değil, etkisi çok büyük bir değişikliktir. Bu nedenle, böyle büyük değişikliklerde kısa da olsa bir geçiş sürecinin muhakkak olmasını tercih ederdik. Bu artış sektöre büyük bir yük getirecek, geçiş süreci olmaması nedeniyle, stok yönetimi açısından ciddi zorluk ve ek maliyet yükleyecektir” şeklinde konuştu.

Hafif ticari pazarı küçülebilir

Bayraktar, motor hacmine bağlı olarak vergi oranlarını düzenlemenin çağdaş bir yöntem olmadığını belirterek, bunun yerine genel ekonomik ve çevre etkilerinin dikkate alınarak vergi oranlarının yeniden yapılanmasını savunduklarını ifade etti. En son değişikliğin 2000 cc üzerindeki araçların satışını durdurma noktasına getireceğini, 1600 -2000 cc arasındaki araç satışlarının yavaşlayacağı ve büyük ölçüde 1600 cc segmentinin altına kaymasına yol açacağını belirten Bayraktar, hafif ticari araçlara ilişkin ÖTV artışının ise, toplam pazarda belirli bir düşüş yaratacağını, esas olumsuz etkilerinin ise 2012 yılında daha fazla hissedileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir