Temmuz 19, 2011

OYDER “Türkiye'nin Otomotiv Müşteri Profili”ni açıkladı

22 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren ve çatısı altında yer alan 900’den fazla Otomotiv Yetkili Satıcısını temsil eden  Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği'nin (OYDER), 2011 yılının ilk 6 ayına yönelik olarak Türkiye çapında bini aşkın müşteriyle gerçekleştirdiği “Türkiye’nin Otomotiv Müşteri Profili” araştırmasının sonuçlarını açıklandı. Tamamı yerli sermaye ile gerçekleştirilmiş, 10 Milyar TL yatırıma ve 100 bin kişiye doğrudan istihdama sahip OYDER’in kendi çatısı altında Türkiye çapındaki yer alan yetkili satıcıları kanalıyla gerçekleştirilen araştırma sonuçları, ülkemizin otomobil ve hafif ticari araç satın alma trendlerini ve pazar eğilimlerini ortaya koyması bakımından dikkat çekici sonuçlar içeriyor.

OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal tarafından açıklanan “Türkiye’nin Otomotiv Müşteri Profili” araştırmasının sonuçlarında öncelikli olarak 2011 yılının ilk 6 ayında yeni otomobil alımını genel olarak makro düzeyde tetikleyen en önemli iki unsur olarak sırasıyla fiyatların uygunluğu (% 40) ve hemen ardından kredi olanaklarının sağladığı avantajlar (% 31) geliyor. Bununla birlikte geçtiğimiz 6 ay içinde ilk aracını satın alanların ortalamasının % 30 civarında olduğuna da dikkat çeken H. Şükrü Ilısal, araç alımlarında ise % 50 gibi ezici bir oranda nakit/banka kredisi kombinasyonunun ön plana çıktığını vurguladı. Takas/banka kredisi kombinasyonunun ise % 25 oranla ikinci sırada yer aldığına dikkat çeken OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, satın alınan otomobil ve hafif ticari araçlara yönelik en önemli karar verme kriterinin ise yine % 20’nin üzerinde bir oranla fiyat etiketinin uygunluğu olduğuna dikkat çekti. Yakıt tüketiminin ardından konfor ve tasarım özelliklerinin tüketici nezdinde bir tercihte bulunma açısından üçüncü ve dördüncü sırada yer alan kriterler olduğunu belirten Ilısal, çevre ve emisyon değerlerinin ise ancak % 3 gibi bir oranla son sırada yer almasının ise iyi değerlendirilmesi gereken bir sonuç olduğunun altını çizdi.

Tavsiye önemli ama test sürüşsüz satın alınmıyor

Geçtiğimiz 6 boyunca otomobil severlerin % 40’a yakınının “tavsiye” ile araç aldığını ortaya koyan rapora göre günlük gazeteler ise % 25 gibi açık ara bir farkla mecralar arasında en baskın yönlendirici unsuru oluşturuyorlar. Bununla birlikte özellikle neredeyse tüm firmaların gerek ulusal ölçekte gerekse lokal test sürüşü aktivitelerinin önemini ortaya koyan araştırmada, tüketicilerin % 67’sinin test sürüşü yapmadan asla yeni bir araç almadığı sonucu dikkat çeken bir başka veri olarak ön plana çıkıyor.

En çok sevilen renk “beyaz”,  her 10 araçtan 2’sini kadınlar aldı

Geçmiş 6 boyunca en çok tercih edilen renk olarak % 40’a varan oranda beyaz dikkat çekerken, hemen ardından ise % 30’a yaklaşan oranda siyah rengin tercih açısından gri rengi geçerek ağırlık kazanması dikkat çekiyor. Bununla birlikte her 10 araçtan 2’sinin kadın kullanıcılar tarafından satın alındığına dikkat çeken OYDER’in “Türkiye’nin Otomotiv Müşteri Profili” araştırmasında ise en baskın yaş aralığı ise % 45 ile 36-50 yaş aralığı grubu oluşturdu. Bununla birlikte geçtiğimiz süre zarfında yeni bir otomobil veya hafif ticari araç alan her 10 kişiden 2’sinin memur/kamu çalışanı, 4’nün ise serbest meslek sahibi olduğunu belirten OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, yine her 10 araçtan 3’nün firmalar adına faturalandığına dikkat çekti.

Geçtiğimiz 6 boyunca yeni araç alan müşteriler arasında yaptıkları çalışmalar kapsamında “Türkiye’nin yerli marka yaratma çabasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuyla yetkili satıcılar nezdinde nabız yokladıklarını da dile getiren H. Şükrü Ilısal, % 60 gibi bir oranda “Evet, doğru buluyorum” yanıtını aldıklarını ifade ederken, % 16’lık bir kesimin ise daha üst seviyede destek göstererek direkt olarak “Satın alırım” yanıtını verdiğinin önemine dikkat çekti.

OYDER'in  etkinlikleri

Yetkili satıcılık kavramının Türkiye’de tanımının tam olarak yapılmaması dolayısıyla bir meslek olarak algılanmadığına değinen OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, yeni dönemde hükümetten yetkili satıcıların korunma altına alınmasını sağlayacak adımlar atmasını beklediklerini vurguladı.

“Biz yetkili satıcılar olarak yeni hükümetten öncelikle ülke genelinde kayıt içi ekonominin acil olarak ve eşitlik içerisinde uygulanmasını bekliyoruz” açıklamasını yapan Ilısal, “yetkili satıcılık” faaliyetinin bir KOBİ faaliyeti olarak da ifade edilmesinin kendileri açısından önem arz ettiğini belirtti. Yekpare ve daha güçlü bir yapıya kavuşabilmek adına OYDER olarak kendilerinin de üstlerine düşen faaliyetlerde bulunduklarının altını çizen Ilısal, özellikle kendi iç iletişimlerini kuvvetlendirmek adına başlattıkları bölgesel diyalog toplantılarının 6.sını Antalya’da gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

OYDER Başkanı Ilısal, “Yetkili satıcılar açısından birlik olmak büyük önem taşıyor. Bu noktada OYDER’i  çatı kurum olarak nitelendirdiğimizde derneğe üye sayısının daha da artması sorunlarımızın çözümünden etkili aksiyonlar alabilmemizde büyük önem taşıyor. Bu nedenle kendimizi ve derneğimizin faaliyetlerini daha iyi anlatabilmek için ilk defa Akdeniz Bölgesi’ni kapsayacak biçimde bir tanıtım turuna çıktık. OYDER’in faaliyetlerini ve sağladığı avantajları, yetkili satıcılarımızı birebir ziyaret ederek yerinde anlattık. Uşak, Afyon, Isparta, Burdur, Denizli, Muğla, Antalya ve civar yerleşim birimlerinde aktiviteyi gerçekleştiren OYDER Tanıtım Ekibi, 10 gün süre zarfında 80 yetkili otomobil bayini birebir ziyaret ederek OYDER ve faaliyetleri hakkında yerinde detaylı tanıtım gerçekleştirdi. Bu ziyaretler esnasında bayilerin sorun ve görüşlerini de dinleyen OYDER Tanıtım Ekibi, derneğin son dönem aksiyonları hakkında güncel bilgileri de yetkililerle birebir paylaşma imkânı buldular. Bu tanıtım turuyla hem aramıza farklı markalardan yeni yetkili satıcılar katılırken, hem de daha önce hiç yapılmamış ölçüde güven telkin eden bir ilişkinin ilk adımlarını da atmış olduk” dedi.

OYDER olarak sektörde yer alan firmalarla avantajlar sağlayan işbirliklerine imza attıklarını, böylece “dernek üyeliği” kavramının içini gerçekten hizmet ve destek sunarak doldurmayı hedeflediklerini belirten H. Şükrü Ilısal; “Örneğin Türkiye’nin dört bir yanında istasyonu bulunan OVM Petrol Ofisi ile yaptığımız bir işbirliğiyle üyelerimize şirket ve test araçları için avantajlı tarifelerle yakıt kullanım sistemini hayata geçirdik.  AutoMatic Filo Yönetim Sistemi’ne dâhil olan OYDER üyeleri, filolarındaki araçların akaryakıt alımlarını Online ve merkezi olarak kontrol edebilmekte olup, araçlarının akaryakıt alımlarını OMV Petrol Ofisi’nin 81 ilde yer alan 1670 istasyonundan temin etmeye başlamışlardır. Bununla birlikte HDi Sigorta ile birlikte hayata geçirdiğimiz “OYDER Borcumu Öder” aksiyonumuzla ise üyelerimize özel avantajlar sağlayan ferdi kaza sigortası imkânı sağlayabiliyoruz” açıklamasını yaptı. OYDER Diyalog Toplantıları serisine çok önem verdiklerinin altını çizen Ilısal, yılsonuna kadar 3 bölge toplantısı daha gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir