Şubat 16, 2007

Renault 2007 pilotlarını seçti

Renault Pilot Geliştirme Programı (Renault Driver Development) 2007 yılında 5 pilota destek verecek ve bu pilotlar en prestijli Avrupa Şampiyonaları’nda Renault renklerini taşıyacaklar.

Renault Pilot Geliştirme Programı beş yıldan beri, otomobil sporlarında yeni yetenekleri keşfetmeyi ve zorlu profesyonel pilotluk mesleğinde eğitmeyi amaçlıyor.  2002 yılında Heikki Kovalainen’i kanatları altına alan Renault Pilot Geliştirme Programı daha sonra otomobil sporlarının en üst kademesine kadar kendisine eşlik etti. Bilindiği gibi, Finli pilot bu sezon çifte dünya şampiyonu Renault Formula 1 Team’in asil pilotlarından biri oldu.    
Renault Pilot Geliştirme Programı bu sezon 5 genç pilota destek verecek. Bu pilotlar yetenek ve iddialarını GP2 Series, World Series by Renault, F3 Euroseries ve FR 2.0 şampiyonalarında ortaya koyacaklar. Lucas di Grassi – Brezilyalı – 22 yaşında Renault Pilot Geliştirme Programı’na 2004 yılında dahil olan Lucas, özellikle 2005’te yüksek prestijli Formula 3 Makao Grand Prix yarışını kazanarak potansiyelini kanıtladı. Daha zor geçen 2006 sezonundan sonra Lucas bu yıl, çifte şampiyon ART Grand Prix ekürisinin renkleri altında, GP2 Series şampiyonluğunun en büyük adaylarından biri olacak.
“Üç yıldan beri, Renault bana pilotluk mesleğini öğrenmem için gerekli olanakları sağlıyor. Renault Pilot Geliştirme Programına dahil olmak olağanüstü bir şans. Yüksek düzeyde başarı kazanmak için elimde gerekli tüm kartların olduğunu biliyorum ve bu sezondan itibaren GP2’de başarılı olmak ve kendimi kabul ettirmek için tecrübemi ortaya koyacağım.”
Romain Grosjean – Fransız – 20 yaşında
Romain, kuşağının en çok umut veren Fransız pilotlardan biri. 2005 yılında FR 2.0 Fransa Şampiyonası’nda başarılı olduktan sonra ertesi yıl Renault Pilot Geliştirme Programı’na dahil oldu. Geçen sezon F3 Euroseries’e katıldı, daha zor bir sezon geçirdi, ancak yeteneği ve kararlılığı gözlerden kaçmadı. 2007’de de programda kalan Romain son şampiyon ASM ekürisinin renkleri altında  F3 Euroseries Şampiyonluğu’nu kazanmak için yarışacak.
“İkinci yıl Renault Pilot Geliştirme mensubu olmaktan büyük gurur duyuyorum. Sahip olduğum şansın tamamen bilincindeyim : Renault büyük bir uluslararası grup,  Renault F1 Team çifte Dünya Şampiyonu ve bana destek oluyorlar.”

Ben Hanley – İngiliz – 22 yaşında
Hızlı ve agresif bir pilot olan Ben Hanley Renault Pilot Geliştirme Programı bünyesinde ikinci yılına giriyor. 2006’da monoplace yarış kariyerinin ikinci sezonunda, World Series by Renault  şampiyonasına katıldı. Her yarışta düzenli olarak puanlar kazanan  Ben, Misano’da birinci olarak  podyuma çıktı.  Bu yeni sezonda Ben, Prema Powerteam ekürisinin renkleri altında WSR şampiyonluğunu hedefliyor.

“Renault Pilot Geliştirme Programı’nda olmak çok değerli bir fırsat. Sadece bir yılda, fiziksel ve zihinsel olarak bütün alanlarda kendimi geliştirdim. Bu sezon daha da güçlü olacağım.”

Nelson Panciatici – Fransız – 18 yaşında
Nelson Panciatici daha 17 yaşındayken FR 2.0 şampiyonasına katılan en genç pilotlardan biri oldu.  Son derece hızlı ve kendini sürekli geliştiren genç pilot, Albi’de bir yarış kazanarak, 6 podyum ve 1 pole pozisyon ile sezonu parlak bir şekilde tamamladı. Bu yıl Renault Pilot Geliştirme Programı’na yeni giren Nelson, ünlü SG Formula ekürisinin renkleri altında Eurocup ve Fransa FR 2.0 Şampiyonası’nda bütün yeteneğini göstermek isteyecek.

“Renault Pilot Geliştirme pilotu olmak benim için büyük bir onur, müthiş bir motivasyon kaynağı. Renault renklerini taşımak ve bütün kademelerde destek görmek en yüksek performansımızı vermemizi sağlayan itici bir güç.”

Dani Clos – İspanyol – 18 yaşında
Dani Clos, altısı ardarda olmak üzere 8 birincilik ve üç podyum ile 2006’da FR 2.0’de İtalya Şampiyonu oldu. Aynı sezon, Eurocup’a katılarak şampiyonluk için mücadele etti ve 3 birincilik ile 4 pole pozisyon kazandı. 2007 promosyonunun en genç pilotu olan,   ve geleceği çok parlak görünen Dani bu sezon  Formula 3 Euroseries’de Signature ekürisinin renkleri altında yarışacak.

“Bu Program sayesinde profesyonel pilot olmak için daha fazla şansa sahip olduğumu biliyorum. Bunun olağanüstü bir şans olduğunun bilincindeyim ve Renault’ya beni Renault Pilot Geliştirme Programı’na dahil etmekle isabetli bir karar almış olduğunu kanıtlamak için elimden gelen tüm çabayı göstereceğim.”

Renault Pilot Geliştirme Programı hakkında
Renault Pilot Geliştirme Programı  2002 yılında Renault F1 Team tarafından kuruldu. Bir sezon boyunca, seçilen pilotların kendi şampiyonalarında, performans ve gelişmelerini takip eden eğitmen antrenörlerin gözetimi altında, pistte potansiyellerini göstermeleri, fakat aynı zamanda sporcu niteliklerini kanıtlamaları gerekiyor. Renault Pilot Geliştirme Programı pilotlarının Renault markasını uluslararası düzeyde temsil edebilme kapasitesine de sahip olmaları gerekiyor. Otomobil sporları dünyasında, Renault Pilot Geliştirme Programı son derece seçkin, titiz ve etkin bir organizasyon olarak kabul görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir