Şubat 25, 2008

Renault gelecek sene 26 yeni tasarımla karşımızda

Renault Uluslararası Endüstriyel Tasarım Direktörü, Renault SAS Yönetim Komitesi Üyesi ve Renault Nissan Ortak Tasarım Politikası Başkanı Patrick le Quement, 20 Şubat 2008’de İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısında  Renault tasarım teşkilatı, Renault- Nissan itttifakı, tasarım geliştirme süreci ve bu çalışmalarının sürekliliğini sağlama ve geliştirme başlıklarında bilgi aktarımında bulundu.

Renault’un tasarım çalışmaları hakkında bilgi veren Quement; Paris’te ilk ve en büyük tasarım merkezi, Guyancourt’da bulunan Technocentre’nin çalışmalarından da bahsetti. 1996’dan beri faaliyet gösteren Technocentre’ın geliştirme ve yaratıcı bölümlerinde toplam 14 bin kişi çalışıyor. 250 dijital  bilgisayar istasyonu bulunan merkezin yanı sıra Renault’un merkez  tasarım teşkilatında, otomobiller için 7, hafif ticari araçlar için 1 tasarım stüdyosu bulunuyor. Tasarımcılarının %50’si, tasarım kurulunun ise 1/3’ü yabancı uyruklu.  Farklı uluslardan kişilerin aynı bünyede çalışması ise yaratıcılığı, farklı bakış açıları beslemesi açısından önemli bir husus olarak görülüyor.

Tasarımda yaratıcılığı sürdürme ve geliştirme çerçevesinde ise çeşitli çalışmalar da firma bünyesinde yapılıyor. Bu amaçla “Trend Seferleri” dedikleri seyahatler düzenlenerek çok büyük fuarlara seyahatler yapıyor, son trendleri, yaratıcılık eserlerini gözlemleme imkanı buluyorlar. Buradaki amaç , zihinlerin merak ve analiz yönünü beslemek.  Renault ayrıca dünyanın çeşitli üniversiteleriyle de tasarım konusunda ortak projeler geliştirebiliyor, bu konuda yarışmalar düzenleyerek yaratıcılığın kullanılmasını teşvik ediyor.

Hafif ticari araç tasarımında iç dizayn ön planda!
Hafif ticari araçlara yönelik tasarımcılardan oluşan özel bir ekip çalışıyor. 3 boyutlu dijital modellemeleri yapılan ve köy yolu veya şehir dışı bir yolda ilerlemesi gibi belli bir senaryoya oturtulan araçların simülasyonları çok yüksek çözünürlüğü bulunan, hassas ekranlarda izlenebiliyor. Bu sayede renklerinden iç dizaynına, iç giydirmelerine kadar her bölümü ayrıntılı olarak görülebiliyor. Gerektiğinde farklı araç modelleriyle de aralarındaki farklılıkları saptanabiliyor. Tasarım sürecine eskizle başlanarak 2 veya 3 boyutlu görüntüler yaratma ve bunu geliştirme ardından ise üretim aşamalarına geçiş, tasarım süreci optimizasyonunu oluşturuyor. Quement bu çalışmalarla 2005’ten beri elde ettiği avantajları ise şöyle açıklıyor; “20 haftada tasarım geliştirme, tasarım baz maliyetinde %36 tasarruf, 3 kat daha fazla sayıda proje üretimi.”

Quement, hafif ticari araç tasarımının çok popüler bir alan olduğunu da belirterek aynı zamanda bu alanda çok akıllı projeler üretmenin önemli olduğundan da bahsetti. Ticarilerin küçük bir mobil işyeri olarak kullanıldığını bu yüzden araçların iç dizaynına çok önem verdiklerini söyledi. Quement ayrıca gelecek sene piyasada olacak 26 tasarımın arasında hafif ticarilerin olacağını da söyledi.

 Renault tasarım projeleri için, 2007’de 3 binden fazla bilgisayarlı film hazırlandı. 3 saatten daha az süren çok kısa bir prodüksiyon için ise, 150 adet işlemciyle çalışan “süperbilgisayar” kullanıyor.

Türk piyasasına özel araçlar yapılabilir
Quement, kişisel zevlerin yanısıra bazı araçların ulusal zevkler taşıyabileceğini ifade ederek, Türkiye piyasasını anlamaya çalıştıklarını ve zamanla ülke piyasasına özel araçların tasarımlar yapabileceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir