Eylül 5, 2008

Renault Koleos yıldız topladı

Renault Koleos, EuroNCAP çarpışma testlerinden başarıyla geçti. Koleos, en yüksek not olan  5 yıldızı alan 10. model oldu.

Konuyla ilgili bilgi veren firma yetkilileri Koleos’la ilgili olarak şunları söylediler; ”Koleos, Renault’nun uzun yıllardan beri gerçek kaza araştırmaları alanında gerçekleştirdiği çalışmalardan yararlanıyor. Araç pasif güvenlik konusunda, önde ve arkada programlı deformasyon bölümleri bulunan bir yapı ile donatıldı. İç mekân, kaza halinde gerçek bir yaşam hücresi oluşturmak üzere tasarlandı. Bu düzeneği tamamlamak için Renault Koleos, ikisi önde olmak üzere altı hava yastığı, ön ve arka yan koltuklarda güç limitörlü emniyet kemerleri, ön koltuklarda aktif ön gergili kemerler, arka yan koltuklarda çocuk koltuğunun tespiti için Isofix bağlantı kancaları gibi yolcuların korunmasına katkıda bulunan bir dizi donanım ile donatıldı.

Aktif güvenlik konusunda, Renault Koleos hassas bir şasiye sahip. Acil fren, engelden kaçınma veya tutunma kaybı durumlarında sürücüye yardımcı olmak için, standart olarak elektronik fren gücü dağıtıcılı ABS ve Acil Fren Yardımı (AFU) sistemlerine sahip.

Koleos’un sürekli dört çeker aktarması da, tutunma kayıplarını minimize ederek otomobilin aktif güvenliğini arttırıyor. İttifak çerçevesinde geliştirilen ve ilk kez Yeni Nissan X-Trail’da kullanılan sistem, elektronik yörünge düzelticisinin (ESC – Electronic Stability Control) devreye girmesinden önce, ön ve arka takımlar arasında tork dağılımını  değiştirerek,  en ufak kafadan kayma veya arkadan savrulma başlangıcının anında düzeltilmesini sağlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir