Nisan 9, 2010

Renault Trucks Konvoyu Türkiye yollarında

Renault Trucks’ın Euro5 motorlu araçları ile ilgili tanıtım programına başladı. 5 Mart 2010'da İstanbul’da düzenlenen basın toplantısının ardından yola çıkan konvoy, tüm Türkiye'de 10 bayi ve bu bayilerin kapsama alanı içinde bulunan 16 ili ziyaret etti ve yaklaşık 2.500 müşteri ile temas kurdu.
Konvoya Renault Trucks Türkiye yöneticilerinden; Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Müşteri Hizmetleri Direktörü Serkan Karataban, Bayi Ağı Geliştirme Müdürü Murat Turhan, Pazarlama Müdürü Şebnem Uygurtürk ile Renault Trucks kamyonlarının finasman sağlayıcısı VFS Finans'in yetkilileri ve bölge satış müdürleri de katıldı.

Konvoy, tek tek tüm Renault Trucks satış ve servis noktalarını ziyaret ederken, düzenlenen akşam toplantılarında, Renault ürünleri hakkında katılımcılara teknik bilgi verildi ve yeni seri ürünlerinin teknik üstünlükleri anlatıldı. Bu ziyaretler sırasında Renault Trucks Türkiye yöneticileri, satış ve satış sonrası yetkilileri, müşterileri ile bilgi alışverişinde bulundular. Renault Trucks'ın programına oryantal dansları ve şarkıları ile tanınan Asena da şovları ile renk kattı.

Yeni ürün gamının avantajları

Düzenlenen programla ilgili olarak Müşteri Hizmetleri Direktörü Serkan Karataban, özetle şu bilgileri verdi:
“Renault Trucks Türkiye ürün gamında uzun bir süre Euro3, Euro4 ve Euro5 standartlarını karşılayan ürünlere sahiptik. Müşteri ihtiyaçları ve isteklerine göre bu ürünlerden uygun olanını temin ettik. 2010 ile birlikte Türkiye Euro4'e geçerken biz de yeni DXi serisi motorların Euro5 versiyonları ile donatılmış ürün gamımızı sunduk. Bu ürünleri; satış ve satış sonrası hizmet ağı ile müşterilerin daha iyi tanıması için özel bir etkinlik gerçekleştirdik. Tüm Türkiye'yi kapsayan bu etkinlikle pazara hareket kazandırmayı ve ürünlerimizin rakip ürünlere göre üstünlüklerini göstermeyi amaçladık. Özellikle, düşük devirde ve daha uzun devir aralığı boyunca yüksek tork ve Bg gücü sunan yeni ürünlerimizin sağladığı düşük yakıt tüketimi avantajımızı vurguladık. Bu gerçekten bizim yıllardır en iddialı olduğumuz konu ve bunu yeni ürünlerimizle daha da pekiştiriyoruz. Özellikle bu konu ile ilgili bayi ve müşterilerimizle görüş alışverişinde bulunduk.”

Yavuz Selim Ekbiç: Renault Trucks'a güveniyoruz

Tanıtım programı kapsamında Erzurum'da yapılan etkinliklerde bölge bayi  Ekbiç Otomotiv'in sahibi Yavuz Selim Ekbiç, yaptığımız görüşmede Renault Trucks markasına ve ürünlerine duyduğu güveni şöyle anlattı:

“Biz, 2001 yılından beri Renault’nun bayisiyiz. Hizmet alanımız merkez Erzurum olmak üzere Van, Trabzon ve çevre illeri kapsıyor. Biz bölgede uzun yıllardır inşaat, makina ve taşıma sektörüne yönelik çalışmalar yapıyoruz. Firmamızın kurucusu babam Ömer Ekbiç'tir.
Renault Trucks ile ağır ticari araçlarda başlattığımız işbirliği ile bölgede öncülük yaptık. Bizden sonra diğer çekici ve kamyon markaları da başta Erzurum olmak üzere bölgede faaliyetlerini arttırdılar. Güçlerini denediler. Geçen süre içinde bunlardan bazıları başarısız oldu. Çalışmalarını durdurdular. Bazılarının ise zorlandıklarını gözlemliyoruz.
Biz Renault Trucks markasına güvendik, bu marka ile bölgedeki ticari tecrübemizi birleştirdik. Zaman bizim güvenimizi haklı çıkarttı. Bize ayrılan kapsama alanı içinde etkin bir konumdayız. Aynı süreçte Renault Trucks’ın Bursa'da yerli üretime başlaması, Renault Trucks – Volvo işbirliği gibi gelişmeler, müşterinin güvenini arttırdı.

Renaut Trucks pazarı ve pazarın aktörü olan bayiyi ve müşteriyi iyi izliyor. Müşterinin yararına çözümler sunuyoruz. Bizim satış ve ürün politikamız budur. Başarının da uzun dönemli olduğuna inanıyor ve bugün bu inancımızın sonuçlarını alıyoruz.

Biz Magnum, Premium, Kerax ve Midlum serisi araçların satış ve satış sonrası hizmetlerini veriyoruz. Erzurum merkez olmak üzere Van ve Trabzon bizim sorumluluk alanımızda. Bölgede Renault'nun hızla gelişmesine tanık olmaktayız. Biz başladığımızda ağır ticaride Renault markalı 2 araç vardı, bugün 400 adede yakın bir araç parkına sahibiz. Ayrıca Sarp ve Gürbulak sınır kapıları ile bağlantımızdan dolayı gelişme potansiyeli ve servis verdiğimiz araç sayısı, bizim sattığımız araçlarla sınırlı kalmıyor, uluslararası taşıma yapan Türk ve yabancı araçlara da servis hizmeti veriyoruz. Müşterimizin, bizim ve Renault Trucks’ın  kazançlı olduğu bir iş yapıyoruz. İşimizi geliştirmeye yönelik plan ve çalışmalarımız sürüyor. 2012'de bölgemizde yeni bir plaza daha oluşturacağız.

Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi bölgemizde de kamyondan çekiciye bir geçiş oldu. Bu da bölgemizdeki Renault Trucks markalı araç sayısını artırdı.  Sürücüler, konforlu güvenli araçları tanıdılar. Kendi kamyonunun sahibi olan işletmeciler ve filo sahipleri, tasarruflu araçlara yöneldiler. Biz bu iki konuda avantajlıyız. Renault kullanan sürücüler, diğer markaları kullanmak istemiyor.

Biz yakıt tüketimi konusunda da zaten iyi durumdaydık. Yeni nesil Euro5 kamyonlar ile yakıt tüketiminde bir adım daha öne geçiyoruz. Yakıtlar ve AdBlue ile sorunumuz yok.

Avrupa'da ne varsa Türkiye'de de o var ?

Biz Euro 5 araçlarla müşterilerimize hem uluslararası hem yurt içi çalışma imkanı sunuyoruz. Kimi markaların Türkiye'de sattıkları araçlarla Avrupa'da sattıkları araçlar arasında fark var. Türkiye'de satılan bu araçları alanlar yurt dışına çıkamıyor, çıkmak istemiyor. Biz müşteriye Avrupa'da satılan Renault Truckslar ile aynı model ve standartta çekici ve kamyon satıyoruz. Avrupa'da ne varsa onu Avrupa ile aynı anda sunuyoruz.

Biz araçlarımıza ve performanslarına güvendiğimiz için, satış sonrası hizmet ağına güvendiğimiz için, bugün Türkiye çapında ve bölgemizde Euro5'leri tanıtıyoruz. Bu tanıtımlar bir gövde gösterisidir, bir meydan okuyuştur. Biz buradayız, diyoruz. Bu sektörde olan taşımacıdan, inşaatçıya, madenciye kadar herkesi büyük küçük demeden işini yapmaya, işine sarılmaya çağırıyoruz. Kriz diye bir bahane tanımıyoruz. Bu çağrı finasçıyı, bankacıyı, herkesi etkiliyor. İş yapmaya yönlendiriyor, piyasayı tetikliyoruz…

Biz satış hizmetlerinin yanında takas hizmeti de yapıyoruz. Müşterinin ihtiyacı olan römork ve üstyapıyı temin ediyoruz. Ticari araç satışlarında finans çok önemli, kimi zaman müşteri kendi finasmanını sağlıyor, bir bankayla anlaşmış olabiliyor. Kimi zaman da biz güvendiğimiz müşterileri bankalara yönlendiriyor, onlara bu konuda da yardımcı oluyoruz.
Renault olarak 35 kişilik bir satış ve satış sonrası ekiple hizmet veriyoruz. Teknik ekibimiz, teknik bilgilerini yenilemek üzere sürekli ve düzenli eğitim alıyor. Teknik yetkinlik ve donanım olarak servis standartlarımız Renault standartlarını karşılıyor ve bu konuda bölgeye öncülük yapıyoruz. Yedek parça bulunurluğu ve ihtiyaçları cevaplama konusunda da hiç bir sıkıntımız yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir