Haziran 9, 2008

Schmitz Cargobull 'Test-onay' merkezi çalışmaya başladı

Schmitz Cargobull Almanya’nın ‘Altenberge’ şehrindeki römork test  onay merkezini kullanıma açtı. Dünya’nın önde gelen römork üreticisi “Schmitz Cargobull” artan üretim ve sürekli olarak yeni gelişmelerin olması ile birlikte ürünlerin piyasaya çıkmadan evvel test edilip onaylanma sürecinin gittitçe daha fazla artan talebe cevap vermesi gerektiğinden kendi römork test-onay merkezini 2008 yılı Mayıs ayında Altenberge şehrinde kullanıma açtı. Test ve onay merkezinde, römorkların bir milyon km. yol aldıkları zaman altında kaldıkları etkinin aynısı, altı hafta içersinde test-onay merkezinde gerçekleştirilerek sonuçlar alınıyor. Simulasyon dışında römorklar ayrıca sürüş testleriyle de gereken süreçlerden geçirilerek kaliteleri onaylanıyor. Hatası çıkan römorklar ise gerekli tamir ve bakımdan geçirilerek istenen kalite düzeyine çıkarılıyor.

Bir milyon kilometre test
210 bar yağ basıncı ile altı hidrolik silindire fışkıran yağ altı tekerlek platformunu üstündeki araç ile birlikte yerçekiminden 40 defa daha hızlı bir şekilde yukarı doğru kaldırıyor ve çok kısa bir süre içersinde hemen yere indiriyor. Bu güç ile yalnızca altı hafta içersinde gerçek işinde bir milyon kilometre yapan bir romorkun dayanması gerekenler simule ediliyor.

Test sonuçları sürekli olarak artan bir kalite içeriyor ve yol simulatörü sayesinde zamandan da böylece tasarruf ediliyor. Yol simulatörü yeni test-onay merkezinin kalbi olarak kabul ediliyor. IAA Ticari araç fuarından evvel test-onay merkezi bir yıllık bir çalışmadan sonra işletmeye açılıyor.

Schmitz Cargobull yönetimi iki yıl evvel, doğrudan Altenberge’nin yanında kendidlerine ait, modern bir araştırma merkezi kurmaya karar verdi. Artık üretim rakamları, sürekli yeni ürünler ve ürünlerin test onaylarından talep edilenlerin artması bu kararın alınmasına neden olmuş.

Bunların dışında Schmitz Cargobull şirketinin eriştiği büyüklük, römorkların teknolojisinde liderken, aynen ticari araç ve otomobil endüstrisindeki testlerin ayarında test yapmak olarak düşünülmüş. Hangar iç yapıya sahip olan binanın yapımına Mayıs 2007 tarihinde başlandı. Hangarın büyüklüğü 45x45metre ölçülerinde ve 12 metre yüksekliğinde. Şirket bu test ve onay merkezine 9.5milyon Euro yatırım yaptı. Bunların içersinden 3milyon Euro ise kapsamlı test ve ölçüm tekniğine yapılan yatırımı içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir