Şubat 5, 2010

Serin Treyler 2009'da küresel düşündü, yerel çözümler sundu

Konya merkezli Serin Treyler, İstanbul'da düzenlediği bir bilgilendirme toplantısıyla 2009 yılındaki faaliyetlerini, 2010 hedef ve öngörülerini kamuoyuyla paylaştı.
 
Serin Treyler Yönetim Başkanı Recep Serin'in konuşmacı olarak yer aldığı ve firma yetkililerinden Süleyman Sergili, Cemalettin Başaran, Abdullah Celaleddin Sürmeli ve Celaleddin Küçükçınar'ın da katıldığı toplantıda, Serin Treyler'in 2009 yılı üretim rakamları, krizi aşmaya yönelik yaptığı çalışmalar, yeni ürünleri, yatırımları ve hedef pazarları anlatıldı.

 
Toplantıda Recep Serin'in verdiği bilgilere göre; 2008 yılında 880 adet satış rakamına ulaşan Serin Treyler, küresel krizin etkilerine rağmen 2009 yılında 975 adet treyler satışı gerçekleştirdi ve daralan, adetleri düşen treyler pazarında %10'luk bir sayısal büyüme gerçekleştirdi. 2009 yılında Serin'in küresel krize karşın satış rakamlarını artırması ve ürünler geliştirmesindeki en önemli etken; küresel bakıp yerel çözümler geliştirme yeteneği oldu. Serin hem iç pazarda, hem de ihraç pazarlarında kullanıcıya alternatif ürün seçenekleri sundu ve yeni ürünleriyle de sunmaya devam edecek.
 
 
2009'da başarı getiren stratejiler
 
Damper'de yeni standartlar
 
2009 yılında firmalarını başarıya taşıyan stratejileri ve gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatan Serin Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Recep Serin; firmanın gelişiminde katkı sağlayan en önemli stratejilerden birinin damper stratejisi olduğunu belirterek bu konudaki çalışmalarını şöyle özetledi: “2009 yılındaki başarımızdaki en büyük etkenlerden biri damperli treyler konusunda ürettiğimiz stratejidir. Bu güne kadar piyasada üretilen özellikle kapaklı tip damperlerin hiçbir standardının olmadığı, dolayısıyla kalitesiz olduğunu ve buna bağlı olarak söz konusu ürünün müşteri portföyünün de çok bilinçsiz geliştiğini ve memnuniyetsizliğini fark ettik. Buna karşın 2 farklı marka ve 3 farklı modelle seri üretimi birleştirip maliyetlerimizi düşürdük, teslim sürelerini minimuma çektik ve satış sonrası hizmette çok hızlı çözümler ürettik. Buna ilaveten sadece damperli treylerle alakalı 1500 m2 kapalı alana sahip bir ek tesisi hizmete açtık. MRM marka damperimizle de, hem ekonomik hem de kaliteli ürün almak isteyen müşterilerimize hitap ettik ve bu ürün sayesinde daha rekabetçi konuma geldik.
 
Yerel ihtiyaca bağlı olarak satış rakamları değişti
 
Serin 2009'da 340 adet damper satışı gerçekleştirdi. 2010'daki hedefi ise 450'lere çıkmak. Üreticilerin ve taşımacıların araçlarını kamyondan tıra yönelmeyi ve yerel ihtiyaçlarını karşılamaya yarayacak elverişli araçlar almak istemeleri, standart Serin damperimize olan talebi artırdı. Özellikle hasadın yoğun olduğu Eylül ve Ekim aylarında satışlarımız artış gösterdi.

 
Yeni teknoloji tüm üretime yayılacak; yatırım devam edecek
 
Serin Treyler'in  ikinci önemli stratejik planı doğru zamanda doğru yatırımlar yapmaya önem vermesi oldu. Bu yatırımlardan biri tanker üretim hattı yatırımıydı. Bu yatırım sayesinde neredeyse el değmeden ve seri bir şekilde tanker üretimi yapıyoruz. Günlük tanker üretim kapasitesi 4 adete çıktı. Ayrıca, 2009 yılı içerisinde hem ilk ADR'li tanker üretimi, hem de yaklaşık 250 adet tanker ihracatı gerçekleştirdik. Otomasyona yönelik yatırımlarımızı tüm ürün gamımızı kapsayacak şekilde genişletmek istiyoruz.100 bin Euro'su argeyi kapsayacak şekilde yeni yatırım yapmayı planlıyoruz.
 
Tenteli araç yatırımları üçüncü önemli stratejimizi oluşturuyor. 2009 yılı içinde damper ve tankerin yanı sıra tenteli araçlarımızda da tasarım değişiklikleri yaparak daha kolay üretilen ve daha kolay kullanılan ergonomik bir treyler ortaya çıkarttık. Ürünün en önemli iki özelliği, hafif olması ve yan televresinin tek parça ve de kanallı olması. Bu kanal sayesinde yükün bağlandığı spansetlerin istenilen her noktaya bağlanması imkanı sağlandı.”
 
Pazarlama departmanı gelişiyor, insan kaynaklarına yatırım artıyor
 
Serin Treyler Yönetim Başkanı Recep Serin, toplantıda bir soru üzerine  bayilik yapılanması için çok çalıştıklarını fakat pazarın römork bayi ağı için henüz tam hazır olmadığını bundan dolayı, bayilik yapılanmasının yerine merkezi pazarlama teşkilatını geliştirdiklerini söyledi. Gelişen pazarlama departmanıyla birlikte Türkiye içi ve Ortadoğu, Afrika ülkelerine olan satışlarını artırmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca insan kaynaklarına daha fazla önem vereceklerini ve bu amaçla çalışanlarını bilinçlendirmek için eğitimler vereceklerini sözlerine ekledi.
 
Afrika ve Ortadoğu ağırlıklı ihracat büyüyor
 
Serin Konya'da bulunmalarının ilk kuruluş yıllarında kendileri için kimi zorlukları olduğunu; çünkü o yıllarda Avrupa ile yoğun ticari ilişkilerin yaşandığını, son dönemde ise merkezlerinin Konya'da bulunmasının onlar için avantaj oluşturduğunu ifade etti. Recep Serin; İstanbul'da şoförler için uygun tır parkları yok, ayrıca krizden dolayı Avrupa'daki ticaret durmuş durumda. Biz Ortadoğu ve Afrika ülkelerine çalışıyoruz. Afrika bölgesinde yeni pazar arayışlarımız var. Gana'ya 16 adet tanker gönderdik. Nijerya da bizim için hareketli bir pazar. Ayrıca Kuzey Irak'ta da ciddi çalışmalarımız var. Merkezimizin Konya'da bulunması bizim için önemli bir avantaj oluşturuyor” diye konuştu.
 
2010'da hedef 1300 adet satış
 
Serin, 2010 hedefleri ve öngörülerine ilişkin olarak ise şu bilgileri verdi: “2010 yılında 850 adet iç satış ve 450 adet ihracat olmak üzere toplam 1300 adetlik bir satış rakamına ulaşmayı öngörüyoruz. İç pazardaki toplam adetlerin 450 adedinin damper, 300 adedinin tenteli, dış pazarlarda da 325 adedinin tanker olmasını bekliyoruz. 175 adedini ise diğer araçlarımız oluşturuyor. Özellikle proje çalışmalarında firmalara yardımcı olmayı  hedefliyoruz. 2009'da Kuzey Irak'a 61 adet mobil ekmek fırın treyleri yaptık. Bunun gibi özel projelerimiz de devam edecek.”

 
Gelecek öngörüleri
 
Recep Serin, Serin Treyler'in sağlam adımlarla, öz sermaye ile ilerlediğini belirterek krizden korkmadıklarının ve bu dönemde daha da büyümeyi hedeflediklerinin altını çizdi. Genel ekonomik krize ilişkin olarak öngörülerini şöyle aktardı: “Genel olarak piyasalar 2010'da bir hareketlilik beklentisi içerisinde değiller. Biz de buna katılıyoruz.  Bizim stoğumuz yok; ama Avrupa'daki firmaların ve Türkiye'deki birçok firmanın geniş bir stoğu bulunuyor. Buna mukabil kredilerde bankacılıkta herhangi bir gelişme yok ve kredi kullanımları minimuma indirilmiş durumda. Dolayısıyla bu yıl genel bir hareketlenmenin olmayacağı kanaatindeyiz.”
 
2010 yatırımları
 
Toplantıda Serin'in yeni yatırımlarının  bu yıl da tüm hızıyla devam edeceğinin altı çizildi. Serin tanker hattında gerçekleştirdiği otomasyon sistemini, tenteli ve damper hatlarına da taşımayı planlıyor. Teşviklerden de yararlanmayı planlayan firma teknolojik yatırımlarını bu sene hızlandıracak. Artan üretim kapasitesini takiben yeni bir boya tesisi kuracak. Yeni ürün geliştirmek amacıyla arge yatırımlarına devam edecek ve Türkiye genelinde servis ağı oluşturacak.  Firma 2010 yılı içerisinde 4 adet servis merkezi hizmete açacak. Bu merkezlerin ilkinin Iğdır'da Nisan veya Mayıs 2010 tarihinde faaliyete başlaması planlanıyor. Ayrıca  2 adet tam donanımlı mobil servis, araçların bakım ve tamiri amacıyla takvimlendirilmiş hizmet çalışması yapacak.
 
Yeni ürünler
 
Damper Large: Bu ürün daha geniş hacmi sayesinde tonajdan öte hacme önem veren zahirecilik sektörü gibi sektörler için ideal bir araç olarak tasarlandı. Standart dampere göre hacmi 3,5 m3 daha fazla.
 
Damper Light: Bu ürün standart dampere göre 1200 kg daha hafif ve kendi segmentinde bu güne kadar üretilmiş en hafif damper olarak belirtiliyor. Toplam ağırlığı 6390 kg. Yapımında yurt dışından ithal özel alaşımlı çelikler kullanılmış. Bu sayede hafif olmasına rağmen, aşırı yüklemelere karşı  dayanıklılığını koruyabiliyor. Kapak ve ilave modelleri için Serin Treyler tarafından patenti alındı.
 
Optima Light: Toplam ağırlığı 5800 kg olan bu ürün hem uluslararası nakliyede hem de iç nakliyede kullanılması amacıyla tasarlandı.  Aşırı yükleme koşulları gözetilerek, bu ürünün yapımında  yurt dışından ithal özel alaşımlı çelikler kullanıldı. 
 
MRM Optima: MRM damper gibi piyasada daha rekabetçi olmak hedefiyle, ekonomik ürün almak isteyen müşteriler göz önünde bulundurularak tasarlandı.

MRM Tanker: Bu üründe de ekonomiklik ön planda tutuldu.  Bu ürün daha çok yurdışı pazarlar için tasarlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir