Mayıs 17, 2010

Shell Eco-Marathon 2010'da Türk ekipleri başarılı sonuçlara imza attı

Shell tarafından sürdürülebilir enerji konusunda bilinç yaratmak ve yakıt verimliliğini teşvik etmek amacıyla düzenlenen ve bu yıl 26.’sı gerçekleştirilen Shell Eco-Marathon 2010 yarışında, Türk ekiplerinden Şişli Terakki Fen Lisesi 2. olurken Boğaziçi Üniversitesi 14.'lüğe ulaştı.

Dünya genelinde 24 ülkeden lise, teknik lise ve üniversite öğrencilerinin “en az yakıtla en fazla yol alan” araçları tasarlayıp üreterek yarıştıkları, Shell Eco-Marathon’a bu yıl Türkiye’den 9 farklı ekip katıldı. 6-7 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın Berlin şehrindeki EuroSpeedway Lausitz pistinde yapılan ve toplamda 24 ülkeden 200 okul ve 221 öğrenci takımının yarıştığı Shell Eco-Marathon 2010, bu yıl da hem teknik hem de yaratıcılık anlamında yeniliklere ve ekipler arasında büyük bir çekişmeye sahne oldu.

Yarışlarda bu yıl; dizel, etanol, gazdan sıvıya dönüştürülmüş yakıtlar (GTL), hidrojen, LPG, benzin ve güneş enerjisi kullanan takımlar; pisti geçen yıldan tanıdıkları için, daha iyi sonuçlar elde ettiler. Uzun süredir kırılmayı bekleyen rekorlar da bu yıl arka arkaya geldi. Fransız Nantes Üniversitesi Polyjule Politeknik Üniversitesi Öğrencileri hidrojenle çalışan araçlarıyla, 1 litre yakıtla 4414 km yol kat ederek rekor kırdı. Bu rekorla 2005’te İsviçre’den katılan Zürih Politeknik Okulu öğrencilerinin hidrojenle çalışan araçlarıyla kat ettikleri 3836 kilometrelik rekorunu da egale etmiş oldu.

Shell Eco-Marathon 2010 ile ilgili konuşan Shell & Turcas Kurumsal İletişim Müdürü Yankı Özkan; Türk ekiplerinin başarılarıyla gurur duyduklarını ifade ederek; Shell Eco-Marathon etkinliğinin yeni ve çevre dostu teknolojiler geliştirmeleri için öğrencilere fırsat sunan çok önemli bir platform olduğunu belirtti. Özkan: “Her sene olduğu gibi bu sene de takımların yarışmaları hayli heyecanlı ve çekişmeli geçti. Türk ekipleri çok özgün tasarımlarla yarışa iyi hazırlandılar. Yarışlarda bir sorun yaşamadan elde ettikleri başarılı sonuçlardan dolayı tüm ekipleri ayrı ayrı kutluyorum. Bu başarı için Shell Ailesi olarak kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Avrupa'nın en zeki sürücüsü yarışması

Bu yıl Shell Eco-marathon 2010 kapsamında düzenlenen ilgi çekici etkinliklerden biri de “Shell FuelSave 1 Liter Challenge-Europe’s Smartest Driver” yarışı oldu. Shell Eco-Marathon’un uzantısı niteliğinde olan yarışta; Türkiye’yi temsilen yarışmaya katılan İbrahim İlkbahar, 1 lt Shell Fuelsave yakıtı ile 22,5 km yol kat ederek yarışmada 2. oldu ve 250 euro’luk yakıt ödülü kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir