Ekim 4, 2007

Tofaş Üretecek, Dünya Kullanacak

Koç Holding-Fiat Auto ortaklığı ile faaliyet gösteren Tofaş; Fiat, Peugeot ve Citroen markaları için üreteceği ve pazara sunacağı hafif ticari aracın, üretim töreni Bursa fabrikasında 3 Ekim 2007 tarihinde gerçekleştirildi. Törene; Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın  yanısıra milletvekilleri, Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Fiat Group CEO’su Sergio Marchionne, PSA Peugeot Citroen CEO’su Christian Streiff, Tofaş CEO’su Ali Pandır, yan sanayi temsilcileri, Tofaş bayileri ve çalışanları katıldı. Türk otomotiv sektörü bu proje ile “3 uluslararası marka için taşıt üretme” tecrübesini ilk defa   yaşamış oluyor.  

Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç törende yaptığı konuşmada “Tofaş kelimenin tam anlamıyla bir sanayi devidir”. Tofaş’ın iki büyük küresel oyuncunun ortak aracını üretecek ilk Türk şirketi olduğuna değinen Mustafa Koç, “Otomotiv sektörü odaklanma stratejimiz içinde önemli bir yer tutuyor. Koç topluluğu olarak, 2006 yılında Türkiye’nin otomobil üretiminin ve ihracatının yüzde 45’ini gerçekleştirdik. MiniCargo projesi, sağlayacağı büyüme ile vizyonumuzda kilit rol oynayacak. Global otomotiv sanayinde rekabetçi kimliğimizi geliştirecek ve bize yeni ufuklar açacak. Ülkemiz ve Koç Topluluğu adına çok daha iddialı hedeflerimiz var. 2010 yılına kadar 1 milyon otomobilüretmeyi hedefliyoruz” dedi.

380 milyon Euro yatırım
Törende söz alan Tofaş CEO’su Ali Pandır, Türk otomotiv sanayinin lider ve öncü kuruluşu olarak yılda 165 bin adet üretilecek modelin, üretim bandından çıkışının gururunu yaşadıklarını belirtti. Ali Pandır, fikri mülkiyet haklarının tamamının Tofaş’a ait olduğunu bu projenin alım garantisi ile; “al veya öde” prensip anlaşması kapsamında gerçekleştirildiğinin ve Tofaş için satış riski içermeyen kapsamlı ve sürekli bir ihracat projesi olduğunun altını çizdi. 380 milyon Euro’luk bir yatırım olan MiniCargo projesinin ar-ge yatırımının 190 milyon Euro olduğunu belirten Ali Pandır: “Gelişmiş ar-ge teknolojisiyle Tofaş iki yılda bir yeni  model üretebilir duruma geldi. Amacımız, Tofaş’ı, Fiat grubunun en büyük üretim fabrikası haline getirmek” dedi.

Hafif ticarilerin en yenisi, en minisi   
3,86 metre uzunluğundaki yeni hafif ticari 2,5 m3 taşıma hacmi sunuyor, katlanır yolcu koltuğu sayesinde hacim 2,8 m3'e, yükleme uzunluğu 2,5 metreye çıkarılabiliyor. Katlanır arka ve büyük tutulmuş yan kapılar ile yükleme sorunsuz gerçekleştiriliyor. Yeni Mini Cargo’lar farklı güçte; çevreci, benzinli ve dizel motorlar ile sunuluyor.
Tofaş tesislerinde projelendirilen ve üretilen, yeni hafif ticari; modern çizgisi, aydınlık iç mekanı, fonksiyonel ve ergonomik kabin tasarımı, zengin standart donanımı servo direksiyon, ABS, sürücü hava yastığı gibi güvenlik ekipmanları ile hafif van sınıfında ki  büyük bir boşluğu doldurmayı hedefliyor. Park yardımcısı, yük birimi kabin kilidi gibi donanımlar ise; versiyona ve ihtiyaca göre standart ve opsiyonel olmak üzere sunuluyor.

Aralık 2007’de piyasada  
Kompakt tasarım, düşük yakıt tüketimi ve yüksek performans hedeflenerek projelendirilen ve üretilen, hafif van pazarı için yeni seçenekler sunacak taşıtlar; Aralık 2007’den itibaren Fiat Fiorino, Peugeot Bipper ve Citroen Nemo markaları ile piyasaya sürülecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir