Nisan 21, 2008

Volvo Kamyon Dünya'nın ilk hibrid çöp kamyonlarını tanıttı!

Petrol fiyatlarının son yıllarda hızla yükselişinin ekonomik anlamda yarattığı sorunlar ve çevre sağlığına verilen önem, alternatif yakıtları öne çıkarıyor. Volvo kamyon’da teknolojik gelişmeler doğrultusunda hibrit araç çalışmalarını sürdürüyor. Volvo Kamyon, geçtiğimiz günlerde İsveç’te düzenlediği tanıtım toplantısıyla ile ilk hibrid çöp kamyonlarını dünyaya tanıttı. Tanıtılan kamyonlar, İsveç’te Renova ve Ragn-Sells adındaki iki ayrı çöp toplama şirketi tarafından günlük çalışmalarda kullanılacak. Yeni teknoloji, ağır vasıtalar için önemli bir adım niteliği taşıyor.  Volvo Kamyon Başkanı ve CEO’su Staffan Jufors,  tanıtım toplantısında “Bu çalışma, hibrid teknolojisinin kamyon seri üretiminde kullanılması için son aşamadır. İlk hibrid konsept aracımızı sunduğumuz 2006 yılından bu yana, pazarda bu teknolojiye yönelik artan bir ilgi görüyoruz. Volvo Kamyon’un sunduğu hibrid çözüm, gücü ve diğer alternatiflerden daha düşük maliyeti ile benzersizdir. Volvo Kamyon olarak hibrid kamyonların seri üretimine 2009 yılında başlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Firma yetkililerinin verdiği bilgilere göre; Volvo Kamyon’un hibrid çözümü, bir dizel motor ve kalkıştan sonra saatte 20km/s hıza kadar kullanılan elektrik motorunu bir araya getiriyor. Dizel motor daha yüksek hızlarda devreye girip, kamyon durduğunda otomatik olarak duruyor ve böylece rölantide gereksiz çalışmadan kaçınılıyor. Aküler ise frenleme sırasında üretilen enerjiyle şarj oluyor. Böylece sistem çöp toplama görevleri gibi sık dur kalk yapılan çalışmalar için avantajlı hale geliyor. Hibrid çöp toplama kamyonlarından ortalama yüzde 20 oranında daha az yakıt tüketmesi ve karbondioksit emisyonunu da aynı düzeyde azaltması bekleniyor. Ayrıca hizmete sunulan kamyonlardan birinde çöp ezicisini çalıştıran ek bir akü bulunuyor. Bu akü, kamyon gece park halindeyken şehir elektrik sistemiyle şarj ediliyor. Öte yandan egzoz gazı salmayan ve gürültüsüz elektrik enerjisi kullanımı, sabah erken saatlerde şehirlerde çöp toplanması gibi birçok çalışmada hibrid kamyonlarının tercih edilmesini sağlıyor.

Hibrid teknolojisini önce kentsel çalışmalarda kullanacak olan Volvo Kamyon, gelecekte hibrid kamyonlarını uzun mesafe taşımacılığı ve inşaat için de elverişli şekilde sunmayı planlıyor. Volvo Kamyon Ürün Stratejisi ve Planlama Bölümü Motor Müdürü Mats Franzén konuyla ilgili olarak “Gelecekte çevre konuları ve petrole bağımlılık daha da ciddi şekilde gündeme geldiğinde hibrid teknolojisi çok önemli bir rol oynayacak. Hangi yakıtlar pazarda hâkim olursa olsun, tedarikleri kısıtlı olacak. Ne tür taşıma işlemi yaptıkları fark etmeksizin daha düşük yakıt tüketimi sağlayan hibrid teknolojisi, müşterilerimiz için büyük önem taşıyacak. Dağıtım kamyonlarının yakıt tüketimi yüzde 20 ile 30 oranları arasında azaltılabilirken, uzun mesafeli taşıma işlemlerinde yakıt tasarrufu yüzde olarak o kadar yüksek olmayabilir. Ancak bu kamyonlar uzun mesafeler kat ettiği için, toplam yakıt tasarrufu yine önemli ölçüde olacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir