Temmuz 4, 2008

Volvo Kamyon yeniliklerini tanıttı

Volvo Kamyon, yenilik ve sistemlerini İsveç’te düzenlenen basın toplantısı ile tanıttı. Volvo’nun yenilenen araçlarının kabinlerindeki birçok yenilik, konfor unsurları ve aktif güvenlik sistemleri tanıtımlarda ön plana çıktı. Firma yetkilileri, tanıtılan ürün yelpazesinde Volvo Kamyon yeniliklerinin ana temasını, sürücünün ihtiyaçlarının ön planda olması ve taşıma maliyetlerinin düşürülmesi olarak belirttiler. En önemli özelliklerden birisinin ise sürücüyü gözlemleyen ve yorulduğunda uyaran Sürücü Uyarı Destek sistemi olduğunu söylediler. Yeni ürünlerin ana teması ise sürücünün ihtiyaçlarının ön planda olması ve taşıma maliyetlerinin düşürülmesi olarak belirlendi.

Tanıtım toplantısında Sürücü Uyarı Desteği’ne ek olarak, sürücünün olası bir kazadan kaçınmasına yardımcı olacak farklı destek sistemleri de tanıtıldı. Bu özelliklerden biri olan Elektronik Denge Programı treylerin devrilme riskini önleyen bir sistem. Firma yetkilileri programla ilgili olarak,  “Bu özellik şimdiye kadar sadece çekiciler için sunuluyordu. Dünyada bu sistemi  6×2 kamyonlarda sunan ilk kamyon üreticisi Volvo’dur. Ayrıca yeni Şerit Değiştirme Desteği, sürücüyü yolcu tarafındaki kör noktada bulunan araçlar konusunda uyarmak ve köşe farları düşük hızda sağa veya sola dönerken, dönülecek olan yönü aydınlatmak için üretildi” şeklinde konuştu.

Ayrıca yağmur sensörü hakkında da bilgi verildi: Yağmur sensörü gerektiğinde ön camın sileceklerini otomatik olarak çalıştırıyor. Güvenlik Sistemi acil bir durumda sürücünün yerel polisle hemen irtibata geçmesini sağlıyor.

Volvo FH, FH16 çekici ve kamyonlarda yenilikler

Volvo FH, FH16 çekici ve kamyonlarda da kabin içi ve dışı pek çok yenilik yapıldı. Firma yetkililerinin verdiği bilgilere göre; teknolojiye yön veren yeni aksesuarlar araçlara eklendi. Sürücülerin çalışma ortamının iyileştirilmesi için yeni ürünlerin sürücü bölümlerinde pek çok yenilik yapıldı. Araçta, sürücü için daha yüksek ve geniş iç mekân sunuluyor. Daha fazla kapasiteye ve esnekliğe sahip, geliştirilmiş ve daha kolay ulaşılabilen saklama bölümü oluşturuldu. AdBlue için yeni bir göstergeyi de içeren, daha net göstergeler, daha iyi yol tutuş ve yeni konum sağlayan I-Shift ve Powertronic için yeni kontroller ise diğer özellikleri arasında yer aldı.
 
Volvo Kamyon’un CEO’su Staffan Jufors konu ile ilgili açıklamasında; “Sürücü, verimli ve güvenli taşımacılık için kilit kişidir. Artan taşıma ihtiyaçları, stresli ve zorlu bir ortamda çalışacak profesyonel kamyon sürücülerine olan talebi de arttırdı. Yeni ürünlerimiz kamyon sürücülüğünü daha çekici hale getirmeye yardımcı olacak” şeklinde konuştu.

Geniş bir eğitim ağı

Staffan Jufors yaptığı açıklamada; araçların yeni özellikleriyle ilgili olarak tüm Avrupa’da yaklaşık 3500 kişinin eğitim aldığını söyledi. Jufors sözlerine şöyle devam etti ; “Müşteriye yaklaşmak, stratejimizin temel taşı. 2003’ten bu yana satış ve bayi ağımızı geliştirmek için 400 milyon Euro’luk yatırım yaptık. Avrupa’daki satışlarımızın üçte ikisi ve hizmetlerimizin üçte biri, tamamıyla sahibi olduğumuz Volvo Kamyon Merkezleri tarafından gerçekleştiriliyor. Hizmetlerimizi müşterilerimizle doğrudan ilişkide bulunarak geliştirmek suretiyle, onların ihtiyaçlarını daha iyi anlayabiliyoruz. Bu durum, özel girişimlerin sahibi olduğu bayiler ve yetkili servisler için bizi daha profesyonel bir ortak haline getiriyor”

Yeni yatırımlar

Volvo Kamyon, Avrupa üretim sisteminde hem kapasite hem de verimliliğin arttırılması için büyük yatırımlar yapıyor. Volvo Kamyon, Rusya’da yeni bir fabrika ve mevcut montaj fabrikalarında rasyonalizasyon için 300 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştiriyor.

Sürücü Uyarı Desteği

Volvo’nun yeni sistemi Sürücü Uyarı Desteği yorgun sürücüleri gözlemliyor ve uyarıyor. Bu sistem, bir kamera vasıtasıyla aracın yol şeritlerine uygun kullanılıp kullanılmadığını sürekli gözlemliyor. Eğer aracın hareketi bu sistem tarafından yanlış olarak algılanırsa, sürücü sesli bir sinyal ve yazılı bir mesajla ikaz ediliyor. Eğer aracın hareket tarzında bir değişiklik olmazsa, sürücü durması ve mola vermesi için uyarılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir