Nisan 23, 2008

3 bininci Lamborghini “Murciélago” üretim bandından çıkıyor

Lamborghini’nin Murciélago LP640 serisinin 3 bininci modeli LP640 Coupe, Noel’in hemen ardından Sant’Agata Bolognese fabrikasının üretim hattından çıkıyor. Spor otomobil ABD’deki bir müşteriye gönderilecek.

3 bininci Murciélago’nun üretim hattından çıkışını kutlamak amacıyla fabrikada düzenlenen törende konuşan Automobili Lamborghini S.p.A. Başkanı ve CEO’su Stephan Winkelmann, “Ürünlerimiz dünyanın dört bir yanındaki pazarlarda popülerliklerini ve varlıklarını tesis etmeye devam edecek. Üretimde son olarak kaydettiğimiz bu en yüksek noktanın hem kurum hem de, model stratejimizin bir ispatı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Lamborghini’nin 2009 yılına kadarki üretiminin tamamı satılmış
Murciélago, 11 yıl zarfında 2 bin 903 adet üretilen ve kendisinin selefi olan Diablo’nun toplam üretim adedini geçti. Aracın satışları artarak devam ediyor. 2006’da 2 bin 87 Lamborghini satılmıştı. Yaklaşık 2 bin 400 otomobillik satış ile 2007 yılında ise yeni bir rekor bekleniyor.

Lamborghini Murciélago LP640
3 bin seri numarasına sahip olan ve bir kilometre taşını ifade eden Murciélago LP640 telesto grisi rengindeki karbon fiber gövdenin dış kısmının altında, yolcu bölümü, Lamborghini’nin Ad Personam programında mevcut, çeşitli özel bitirme teknikleri ve cilalarla kişiselleştirilmiştir. Temel iç mekân rengi olan siyah, gösterge paneli, orta konsol ve döşeme halılarında kullanılmış. Siyah deri kaplamalar ile dikişler ve turuncu renk kontrast oluşturmakta.

Ad Personam, Kişiselleştirme programı, alıcının otomobil üzerine kendi imzasını atabilmesi adına birçok seçenek sunar. Sant’Agata Bolognese’deki Lamborghini tasarımcıları, Ad Personam programı kapsamında çeşitli yüksek değere sahip kişiselleştirme paketleri geliştirmiş: Örneğin, deriden veya yüksek teknoloji ürünü karbondan üretilen zarif iç mekan paketleri…

Lamborghini 1963 ile 2002 yılları arasında yaklaşık 250 araç üretti: 2006 yılı itibarıyla bu üretim rakamları sekiz kattan fazla arttı. 2007’nin ilk altı ayında 1 bin 239 adet spor otomobil müşterilere teslim edildi, bu rakam ayrıca yaklaşık yüzde 30’luk bir büyümeyi ifade ediyor. Bugün her iş günü Sant’Agata’da aşağı yukarı 3 adet Murciélago ve 10 adet Gallardo modeli üretililiyor.

Şirket, 2006’da 346 milyon Euro’luk ciroyla önceki yıla göre yüzde 43 oranında büyüme kaydetti. Geçen yıl Automobili Lamborghini S.p.A.’in gerçekleştirdiği vergi öncesi kar rakamı 18.1 milyon Euro olup, önceki yıla göre yüzde 300 daha yüksek. Bu rakamın, 2007 yılında geçilmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir