Nisan 13, 2012

Allison hibrid sistemli Solaris otobüsler Oslo'da

Allison Transmission ile 2006 yılından beri işbirliği yapan Solaris Otobüs, Norveç'in başkenti Oslo'da beş adet Urbino 18 Hibrid model otobüsüyle hizmet vermeye başladı. Solaris Norveç Yönetici Direktörü Terje Bjorndalen konuyla ilgili açıklamasında; ‘Allison hibrid sistemini tercih etme nedenimiz, kanıtlanmış performansı ve güvenilirliği. Otobüs pazarında dünya çapında 5.000’in üzerinde H 50 EP hibrid sistemi hali hazırda hizmet veriyor. Dizel güç tarafından sağlanan performansın ve Allison’ın Norveç distribütörlerinin sunduğu hizmet desteğinin mükemmel olduğunu biliyoruz” dedi.

Solaris körüklü otobüsleri, iki adet 75 kw elektrikli motora sahip, iki modlu paralel Allison H 50 EP sistemi ile donatılıyor. Gelişmiş elektronik hibrid sistemi, yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi sağlamak amacıyla, frenleme sırasında 181 kW EEV-standart yanmalı motordan güç toplayarak, NİMH batarya paketlerinde depoluyor.Çevresel ve ekonomik avantajlar
Hibrid sistem, hem otobüslerin işletim maliyetleri hem de çevre açısından büyük avantaj sağlıyor. Solaris, Allison Transmission hibrid sistemi ile araç emisyonlarında % 25 daha az CO2, % 32 daha az hidrit,% 56 daha az karbon monoksit ve geleneksel dizel motorlara göre %78’den daha az partikül emisyonu oranlarının sağlanabildiğini belirtiyor.

Terje Bjorndalen açıklamasında “Trafik yoğunluğu ve sürücünün becerisine bağlı olarak, yakıt tüketimi yaklaşık %22 ile %24 arasında azaltılabilir. Filonun işletme maliyeti, dizel motorun optimum koşullar altında çalışması, daha az yıpranma ve aşınma sağlanmasıyla da iyileştirilebilir. Elektrikli motorlar, rejenerasyon aşamasında fren aşınmasının azaltılması ve güvenirliğinin arttırılması için yardımcı fren sistemi görevini de yapıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir