Kasım 13, 2007

Doğuş Otomotiv ve Krone Treyler İzmir – Tire'ye 35 Milyon Euro'luk yatırımla geliyor

Doğuş Otomotiv ve Avrupa’lı treyler markası Krone, 4 yıldır yürüttükleri işbirliğinde, yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye’de bir üretim tesisi kurmak üzere anlaşmaya vardı. Yatırım anlaşması, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ve Krone CEO’su Dr. Jürgen Föhrenbach tarafından imzalandı. Anlaşma uyarınca Türkiye’de treyler üretimi gerçekleştirmek üzere %1  Doğuş Holding A.Ş., %48 Fahrzeugwerk Bernard Krone GmbH, %2  Mr. Bernard Krone,  %1 Bernard Krone Holding GmbH&Co.KG hissedarlığında, Krone Doğuş Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş. adını taşıyan bir şirket kurulacak. İzmir’de, Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak fabrikanın temeli 2008 yılı Mart ayında atılacak ve 2009 yılı Şubat ayında üretime başlanacak.

Tesisin yıllık üretim kapasitesi iki vardiyada 10.000 adet üretim kapasitesi olarak planlandı. Türkiye’nin toplam treyler pazarından ve Türkiye’de faaliyet gösteren tüm treyler üreticilerinin toplam üretim adetlerinden daha fazla olan bu kapasite ithalat alanında yoğunlaşacak.

Toplam yatırım miktarı 35 milyon Euro olan fabrikada tek vardiyada 200 kişi olan personel sayısı, üretim 2 vardiyaya geçtiğinde yaklaşık 2 kat artacak. Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak 200.000 m2 açık alan ve 30.000 m2 kapalı alana sahip tesiste Profi Liner ve Mega Liner tenteli treyler modellerini üretilecek. Tesiste şu anda Türkiye’de ve Avrupa’da Krone dışında hiçbir treyler üreticisinde bulunmayan, boya öncesi kataforez kaplama ünitesi yer alacak. Bu teknik sayesinde ürünlere 10 yıl paslanmazlık garantisi verilecek.

Düzenlenen imza töreninde konuşma yapan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, yatırımla ilgili olarak, “Türkiye’nin en büyük ve en gelişmiş treyler üretim tesisini kurmak üzere İzmir Tire Organize Sanayi Bölgesini seçtik. Uluslararası pazarlarda var olma stratejimize istinaden; Krone – Doğuş Otomotiv treyler tesisleri dünya standartlarında bir üretim tesisi olacak ve bu tesislerde üretilen treylerlerin yüzde 80’i başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç edilecek. Alanında uzman 200 kişi istihdam edilecek ve son teknoloji kullanılacak birçok ilki bu tesislerde görecegiz” dedi. Krone – Doğuş Otomotiv treyler tesislerinin kapasitesinin, Türkiye’nin toplam treyler pazarından, halihazırda faaliyet gösteren tüm treyler üreticilerinin toplam üretim adetlerinden daha fazla olacağını belirten Acar, “Ülkemizin en büyük, en modern treyler tesisini kuracağız ve dünyaya treyler satacağız”  şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir