Aralık 15, 2006

Fiat Albea artık Rusya'da üretiliyor

Fiat lisansı ile Bursa’daki Tofaş fabrikasında üretilen Fiat Albea’nın Rusya’da yaklaşık 1 yıldır sürdürülen üretim çalışmaları başarı ile sonuçlandı. Rus Severstal Auto’nun fabrikasında üretilen ilk Fiat Albea, törenle üretim bandından indirildi.

İlk Fiat Albea’nın banttan indirilmesi töreninde konuşan Severstal Auto CEO’su Vadim Shvetsov, anlaşmayı imzaladıktan sadece 10 ay sonra araç üretmenin çok büyük bir başarı olduğunu belirterek başta Fiat Albea olmak üzere diğer Fiat modellerinin Rusya pazarında önemli bir açığı gidereceğini belirtti.

Severstal Auto’nun Tataristan’daki Neaberejniye Chelni fabrikasında üretimine başlanan Fiat Albea’nın üretimi için gerekli parçalarının tamamı Tofaş tarafından ihraç edildi. Üretiminde görev alan tüm işçiler Bursa’daki Tofaş Fabrikası’nda uzmanlık eğitimine tabi tutuldu. Burada üretilen araçların testinde Türk mühendisleri görev aldı.
Fiat Auto ile Severstal Auto’nun tüm Fiat markalı binek modeller ve hafif ticari araçların Rusya’da satışı ve dağıtımı ile ilgili bir de tedarik anlaşması da imzaladı.
Tofaş’ın ürettiği Fiat Palio ve Albea modellerinin Rusya’da üretilmesine yönelik olarak montaj hattı kurulması konusunda Ocak 2006’da imzalanan sınai anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilen üretim ve bu üretim anlaşması çerçevesinde 2007 sonuna kadar 20 bin Fiat markalı araç üretilmesi planlanıyor. Ayrıca aynı fabrikada 2007 yılından itibaren Fiat Doblo da üretilecek ve bu proje kapsamında Tofaş’ın yıllık 250 milyon Euro gelir elde etmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir