Haziran 23, 2007

Fiat ve Tofaş'tan yeni hafif ticari araç üretimi

Tofaş ile Fiat, Avrupa pazarları için yeni bir hafif ticari aracın ortak olarak geliştirilmesi ve Bursa’da üretilmesi konusunda geniş kapsamlı bir niyet mektubu imzaladı. 2009 yılının ikinci yarısında satışa sunulması planlanan yeni araç, Tofaş’ın halihazırda ürettiği Fiat Doblo’nun yerini alacak.

Fiat ve Tofaş’ın bu projedeki amacı, modern, dayanıklı ve ilgi çekici olması planlanan kompakt, ekonomik ve çok amaçlı bir hafif ticari araç tasarlamak.  Tofaş Bursa Fabrikası’nda yılda 120.000 adet olarak üretilecek yeni hafif ticari aracın üçte ikisi ihraç edilecek. Yeni projenin araştırma-geliştirme ve üretime başlangıç maliyetleri dahil olmak üzere toplam yatırımın 370 Milyon Euro dolayında olacağı öngörülüyor.

263 projesi olarak isimlendirilen yeni yatırımla ilgili olarak bir açıklama yapan Tofaş CEO’su Ali Pandır şunları söyledi; “Tüm özelliklerini alt alta koyduğumuzda Doblo’nun yerini alacak bir ticari aracın Türkiye’de üretilmeye devam etmesinden daha doğal bir süreç olamazdı. Bu projenin alınması bizim için en az Fiat Linea, Minicargo projelerinin alınması kadar zorlu oldu. Ancak Tofaş olarak, her Doblo’da alın teri bulunan, adeta kendisi için ekmek teknesi olmuş bir aracı bırakmamız söz konusu olamazdı. Fikri mülkiyet hakları Minicargo’da olduğu gibi bu projede de Tofaş’a ait olacak. 263 projesi ihracat taahhüdü öngörmesi sebebiyle Tofaş için son derece önemlidir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir