Aralık 3, 2008

Iveco'lar kuzey kutbunda işbaşında!

Kuzey Kutbu’nun Amudsen tarafından keşfinin 90. yılı vesilesi ile bölgeye yapılacak bilimsel gezi ekibine   6 adet Iveco aracı teslim edildi.

2 Iveco Daily 4×4 ve 4 Massif’den oluşan araçlar Iveco'nun Torino'daki merkezinde; Amudsen’in torunlarından olan ve aynı zamanda ekibin başında yer alan Petter Johannesen’e teslim edildi. Araçlar; kutub ağır ış koşullarına göre özel olarak donatıldı.

Iveco yetkilileri;  zor coğrafik şartlarda kullanılabilecek araçlar geliştirdiklerini belirterek, zor şartların araca olan etkilerinin neler olduğu ve Iveco araçların bunlara nasıl yanıt verdiği konusunda şunları açıkladılar; “Isının zaman zaman -50 ye kadar düşebildiği Kutub rotasında araçlar aşırı stress alıtında kalabiliyorlar. Örneğin plastic komponentler aşırı sertleşerek çatlayabiliyor ya da lastik malzemeler, elektrik kabloları donarak çatlayabiliyor, ya da yağ akışkanlığını kaybedebiliyor. Amortisörler ise iyi görev yapmaları gereken zor koşullarda sertleşerek araca daha fazla yük binmesine neden olabiliyorlar.

Iveco ise böylesine zor bir görevi kıvanç ile kabul ederek bu zor şartların gerektirdiği araçları geliştirdi. Özellikle mekanik sistemler muhtemel darbelere karşı güçlendirildi. Yakıt sistemleri de gerekli akışkanlığı sağlamak için geliştirildi. Aşırı soğuğa karşı kabin içinde de kapı içlerine ilave ısıtıcı yerleştirildi. Camlara buğu çözücü yerleştirilmesi gibi çalışmalar yapıldı. Gece kar üzerinde rahat sürüşü sağlayacak ilave ışıklar monte edilirken derin kar ve buzda en iyi performansı sağlayabilecek lastikler seçildi. Daily 4×4 lerden bir tanesinde ise mutfak ve gece yatısı için gerekli alan oluşturuldu.”

1 Aralık 2008 tarihinde Milano’dan yola çıkan  ekip Norveç’in en kuzey noktası olan North Cape’e ulaştıktan sonra, zor bir parkur olarak bilinen  Bering boğazına devam edecek ve Kuzey Kutbu'nun keşfinin 90. yıl kutlamasını yapacak. Turunu Mart 2009 da tamamlamayı planlayan,  “Oltre- 2008 Çizginin Ötesinde “ sloganı ile yolculuk yapan ekipte 40 kişi yer alıyor. Italya Uzay Ajansı’nın sponsor olduğu bu gezide, bilim adamları da yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir